PAULIASI: '08 Honda Civic Sedan 1.8 S MT, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ticker View Post
    grija la discurile incinse la spalatorie... sfatul de mai sus e foarte pacatos daca ai discurile de frana calde => ovalizarea lor => scos bani din buzunar ca nu "mere"pe garantie
    Multumesc pentru sfat!
    uite, ca nu stiam....

    Comment


    • Am tras o linie dupa primul an si am incercat sa fac un bilant aproximativ al cheltuielilor. Nu am putut sa imi amintesc chiar tot ce am cheltuit cu masina, dar in mare ar fi acestea:

      asigurare CASCO: 2200 lei
      RCA:450 lei
      taxa de prima inmatriculare: 1848 lei
      certificat inmatriculare: 30 lei
      numere definitive: 85 lei
      impozit: 70 lei
      rovinieta: 100 lei
      huse auto: 120 lei
      senzori parcare spate: 1075.56 lei
      alarma pe cheie: 994.08 lei
      tavita portbagaj: 141 lei
      presuri: 125 lei
      anvelope iarna: 876.79 lei
      ceara auto: 100 lei
      odorizante auto: 50 lei
      vopsea HONDA: 31.09 lei
      alte produse (set reparatie zgaraieturi, burete, sampon auto, laveta, etc): 75 lei
      spalari: 210 lei
      alte cheltuieli (schimbat si echilibrat anvelope, verificare presiune pneuri, etc): 250 lei
      rata (aprox. 460lei/luna): 5520 lei
      revizie 1 an: 728.88 lei
      benzina: 5870.71 lei (*)

      Un total aproximativ ar fi de 21000 lei (20951.11 lei)

      (*) la calculul costului de carburant am luat in consideratie CB-ul adaugand un 0.5 litri. In primii 10000 km CB-ul mi-a aratat un consum mediu de 7.5%, urmatorii 10.000 km un consum mediu de 6.5%.
      Costul mediu al unui litru de benzina l-am pus 3.8 lei.

      Mult, putin cheltuiala pentru primul an? Mie personal mi se pare destul de multisor, dar zic ca a meritat si merita

      Comment


      • odorizantele 50 lei, eu in suma cheltuita de tine , am luat masina mea
        Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

        Comment


        • Paul, tot intr-un an, la exact aceeasi masina, am "reusit" sa fac cheltuieli mai mari, raportat la situatia leasingului vs. credit (asadar la cheltuielile necesare).
          Intr-adevar, daca e sa ma uit la suma finala, pare mult, dar consider ca s-a meritat.
          Vazand lista, asa bine intocmita, nu pot decat sa conchid ca masinuta ta e pe maini bune si grijulii si ca ea nu te va trada niciodata!
          Multi kilometri fericiti impreuna!

          Comment


          • Originally posted by ionutblv View Post
            odorizantele 50 lei, eu in suma cheltuita de tine , am luat masina mea
            Ionut, in suma de 50 lei data pe odorizante, nu intra si cele luate de la tine.. In general am folosit odorizante luate din supermarketuri.
            Suma e intra-devar mare, cea mai mare parte platita pe rata si benzina, dar am si mers nitel cu ea (20.000 km, tinand cont ca merg destul de rar in oras), in rest inmatricularea, asigurarea si anumite lucruri, zic eu, necesare pentru masina, mai ales daca tii la ea


            Originally posted by vtin View Post
            Paul, tot intr-un an, la exact aceeasi masina, am "reusit" sa fac cheltuieli mai mari, raportat la situatia leasingului vs. credit (asadar la cheltuielile necesare).
            Intr-adevar, daca e sa ma uit la suma finala, pare mult, dar consider ca s-a meritat.
            Vazand lista, asa bine intocmita, nu pot decat sa conchid ca masinuta ta e pe maini bune si grijulii si ca ea nu te va trada niciodata!
            Multi kilometri fericiti impreuna!
            Multumesc Vali.. asemenea si tie, sa te bucuri de ea multi km fara probleme.
            Mai, sa stii ca incercam, pe cat posibil, sa avem grija de ea

            Comment


            • ma dar curat e Iasi ) doar 210 lei pe spalari... sau o speli in-house ?
              io ieri am spalat masina si dupa 10 ore de stat in parcare...e un strat de praf vizibil pe ea deja.

              Comment


              • Nu, @xilin, nu e curat deloc, mai ales ca acum parca tot Iasul e ca dupa front, dar prefer sa o spal singur, cand ajung la socrii (stau la casa)
                Daca as avea posibilitatea nu as merge cu ea deloc la spalatorie auto

                Comment


                • Originally posted by pauliasi View Post
                  Am tras o linie dupa primul an si am incercat sa fac un bilant aproximativ al cheltuielilor. Nu am putut sa imi amintesc chiar tot ce am cheltuit cu masina, dar in mare ar fi acestea:
                  ........
                  anvelope iarna: 876.79 lei
                  ........
                  Ce marca? Multumit de ele?
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • Dunlop Winter Sport M3 parca... nu mai stiu exact
                    Da, sunt multumit de ele... sau am fost asta iarna

                    Comment


                    • Originally posted by pauliasi View Post
                      alte produse (set reparatie zgaraieturi, burete, sampon auto, laveta, etc): 75 lei
                      Salve
                      Da-mi si mie detalii despre setul de reparatie zgarieturi ... am niste dungutze pe care as vrea sa le rezolv singur decat sa ma duc la vopsit bara (din nou)

                      Mersi
                      Honda Civic Sedan 1.8 ES/MT - Nighthawk Black Pearl

                      Comment


                      • Nu stiu cum se numeste, iti scriu deseara cand ajung acasa. Daca nu ma insel este luat din praktiker si ajuta (cat de cat) la zgaraieturile mici, de suprafata, nu cele profunde.

                        Comment


                        • Ce-ti mai face masinuta, Paul? E bine, sanatoasa?
                          Mi s-a facut tare dor de ea!
                          Poate intr-o zi o sa-i mai faci o poza, doua pe care s-o postezi aici...

                          Comment


                          • Am vazut-o acum 1 saptamana cred parcata unde lucreaza doamna, era fresh ca-n prima zi
                            '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                            Fosta:
                            '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                            Javascript motherfucker in Iasi?
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                            Comment


                            • Paul draga, n-ati mai terminat de facut curat in casa?
                              ne e dor de voi
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment


                              • ne-am mai salutat de vreo doua ori prin oras, in zbor
                                2006 Accord CL7 2.0 MT

                                Comment

                                Working...
                                X