SETH: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Neutron Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SETH: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Neutron Blue

    In sfarsit vad ca mi-i s-a activat si mie userul, cred ca e al doilea pe care il fac, oricum nu am primit nici un mail de activare.
    Mai putin important asta, aici e vb despre altceva asa ca sa incepem.
    Dupa mai multe drive-test cu diverse masini, am hotarat sa iau Civicul Sedan (parca regret putin cand vad cate un Lancer pe strada dar asta e).
    Masina era deja in showroom in Craiova (de unde sunt si eu) asa ca in 2 zile a fost si a mea, mai exact pe 02.06.2008
    Am in jur de 800 KM cu ea facuti cu ea pana acum, per ansamblu sunt multumit cu unele obiectii.
    A, era sa uit, la 5 zile dupa ce am luat-o s-a infipt un logan in spatele meu si am schimbat bara spate, intreptat capac portbagaj. S-au miscat destul de repede la service, intr-o saptamana a fost gata, timp efectiv fara masina 3 zile, in rest am asteptat sa ajunga piesele. Problema evidenta este ca nu mai seamana culoarea de pe bara cu cea originala, nu se vede daca nu stii, dar eu stiu si vad (am inteles acum ca vin direct vopsite, mi-a si fost aratata una, asa ca macar stau mai linistit ca nu sare vopseaua... sper)
    Alte probleme:
    - senzor temperatura exterioara functiona foarte ciudat, la modul ca masina statea in soare de 50 de grade si el imi arata 22 de grade. Am fost la garantie, s-au jucat la el vreo 2 ore, au zis ca e defect si il schimba pe garantie. Inca nu au sunat, maine ma duc peste ei, desi de cand s-au jucat pe la el pare sa mearga cum trebuie
    - problema foarte deranjanta - uneori se intampla cu AC oprit, admisie de aer de afara, temperatura pe low si clima dezactivata sa imi bage aer cald de la motor chiar daca sunt 30 de grade afara, le-am spus celor de la service si nu prea stiau ce si cum, trebuie sa insist pe tema asta maine. A mai auzit sau intalnit cineva de asa ceva ca sa stiu sa le spun direct baietilor ce sa-i faca, pt ca sunt cam incepatori?
    - am montat o alarma viper (nimic extraordinar, 800RON dar de fapt ea costa 500 dar deh, service agreat si blah blah). De pus am pus-o pt ridicat geamuri si deschis portbagaj din telecomanda, problema este ca daca se inchide geamul soferului din alarma, la urmatoarea inchidere din AUTO, merge pana sus dupa care revine 10-15 cm ca si cum ar intalni un obstacol. Stiu ca asta cu geamul e problema lor, cei din service au zis ca l-au reglat si tind sa cred ca problema e de la alarma totusi, ramane si asta de vazut. Apropos, a pus cineva deschidere portbagaj si inchidere trapa din alarma?
    Chestii care ma supara, si cred ca unele nu numai pe mine:
    - parghia schimbatorului mi-i se pare ca merge cam greu si "agata", poate se mai lasa in timp
    - AUTO doar la geamul soferului
    - faptul ca nu poti deschide portbagajul decat din interior (exceptand sa bagi cheia ca la dacie)
    - mi-i se pare mai slab insonorizata fata de Laguna2 pe care o aveam inainte, nu vb neaparat de zgomot motor care e OK, cat de zgomote exterioare, alte masini etc
    - computerul de bord, desi e mult spus computer de bord pt ca in fapt nu are decat consum si atat (si Logan-ul ofera mai multe informatii)
    - suspensia destul de rigida (desi asta nu e asa de grav pt ca nici in barca nu era bine - Laguna)
    - martorul de faza scurta (cat sa mai fi fost in plus, 5 euro sa-l puna?)
    - un amarat de BEC in torpedou (alti 5 euro economisiti)


    Sper ca o parte din probleme sa le rezolv pe parcurs, mai vreau sa-i pun eleron, ornamente praguri originale si iluminare la picioare, dar de la dealer ar ajunge undeva la 800-900 Euro ce am spus mai sus si mi-i se pare exagerat de mult pt 2 bucati de cauciuc/aluminiu, 3 led-uri si o fibra de sticla.
    Mai vreau si folie/ionizat geamuri. Ce imi recomandati, care sunt avantajele/dezavantajele. Presupun ca in ambele cazuri se demonteaza geamurile si imi e frica sa nu am probleme dupa cu chedere care suiera (am vazut asta la unele masini) sau mai rau sa-mi ploua in ea.
    Mai revin cu completari pe parcurs ce mai imi aduc aminte.
    Oricum, ma bucur ca fac si eu in sfarsit parte din comunitatea Honda. Nice to be here!

    Ca o contributie la comunitate, procedura de resetare a geamurilor electrice in caz ca fac figuri. La mine merge dupa ce mi-l da alarama peste cap: http://www.civinfo.com/wiki/index.ph...eset_procedure
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 04-09-08, 19:01.

  • #2
    Felicitari pentru masinuta ops: ! Asteptam pozele - sunt curios cum arata pe nuanta asta, nu am mai vazut pana acum!
    '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
    Fosta:
    '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
    Javascript motherfucker in Iasi?
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

    Comment


    • #3
      Arata ca in avatar, or sa vina si pozele. Multam de urari.
      Arata cam asa: http://www.honda.com.ro/civic4d/
      Ii zic "uta" pt ca de la balena de pe care vin mi-i se pare mica asta (Laguna 2 Break)

      Comment


      • #4
        Pe net vazusem, insa as vrea sa vad poze neprelucrate, ca ma ocup si eu de prelucrat poze pentru pagini web, si numai eu stiu ce culori au :lol: :lol:

        Oricum felicitari inca o data, esti printre putinii care ii stiu sa treaca de la o clasa superioara la una inferioara =D>
        '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
        Fosta:
        '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
        Javascript motherfucker in Iasi?
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

        Comment


        • #5
          Hehe, mda, corect, numai ca si anume clasa superoara avea deja o varsta si nu vroiam sa ajung sa bag mii de euro in intretinere si tot sa nu fie ca noua... plus ca nu eram nici primul proprietar.
          Oricum, sunt unele mici dotari caroara le simt lipsa: tapiterie piele, clima dubla (mai putin), comenzile de la radio (stiu ca moda acum e cu ele pe volan dar comparativ cu satelitul de la Laguna sunt o mare porcarie), plus chestii minore ca lumini in usi, la picioare perdelute la geamurile spate si banchetele rabatabile din masina (intri in portbagaj fara sa-l mai deschizi, oricum asta doar la break probabil)

          Comment


          • #6
            Seth, fi bine venit printre noi!
            Imi vine greu sa te felicit pentru achizitia facuta, fiindca te vad extrem de nemultumit, dar iti doresc sa ai norocul sa le vezi pe toate rezolvate dar mai ales, sa-ti stapanesti sanatos masina si la cat mai multi km cu ea, chiar daca in primii mai "schiopateaza"!
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #7
              Multam, cum am spus per ansamblu sunt multumit, dar chestiile astea mici ma deranjeaza, mai ales ca multe erau simplu de rezolvat de la mama ei.
              Referitor la folie si xenon, a mai pus cineva pe modelul asta asa ceva si daca de de unde.

              Comment


              • #8
                Oltene, s-o stapanesti sanatos artyman:
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  Hehehe, mutam frumos.

                  Comment


                  • #10
                    felicitari pentru achizitie !
                    sa o stapanesti sanatos !

                    e frumusica rau pe culoarea asta.
                    ...Cred ca e singurul albastru care-mi place pe o masina

                    citind primul mesaj al tau , am intalnit numai obiectii regrete/probleme intalnite
                    incearca sa placi masinutza asta ca merita
                    '18 BMW X1 18xd
                    '15 BMW i3 range extender
                    ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc frumos, am sa incerc sa nu mai fiu asa "exigent" sa trec peste micile neajunsuri.
                      Oricum, mi-a recuperat numerele mele azi DJ-81STH si sunt fericit.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Seth81
                        ...
                        Oricum, mi-a recuperat numerele mele azi DJ-81STH si sunt fericit.
                        uraaa...incepe sa iasa soarele :lol: :wink:
                        '18 BMW X1 18xd
                        '15 BMW i3 range extender
                        ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                        Comment


                        • #13
                          Sa o conduci sanatos si sa ai parte de ea! :wink:
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Update
                            Mers la dealer, discutat de culoarea barii, si mi-au zis ca vin gata vopsite in culoarea masinii din Japan sau de unde vin, nu le vopsesc ei.... mi-au aratat alta care venise si asa e intr-adevar. Ciudat oricum sa fie diferenta dar cine stie, poate ma uit eu prea atent.
                            La vopsire capac portbagaj li-i se scursese niste lac sub numar, le-am aratat si au incercat sa-l rezolve din polish... numai ca au polishat de i-au luat de tot vopseaua, ma duc joi sa o faca din nou. (nu mi-i se pare normal sa se intample asa ceva, de fapt nu trebuia sa se intample din start asta)
                            In legatura cu caldura pe care o baga in masina, o tot tineau pe a lor ca asa e normal, dare NU este asa, nu mi-a facut asa si am mai avut masini care nu faceau asa ceva. Oricum, se verifica joi.
                            La geam cica ar fi nevoie de alta macara ca asta ar fi defecta, schimbam si aia.
                            I-am facut poze, link in semnatura.

                            Comment


                            • #15
                              Re: SETH81: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Neutron Blue

                              Salutare si s'o stapanesti sanatos

                              Cat despre probleme, o sa te obisnuiesti si'o sa le uiti repede Random ai, dar tre sa sapi dupa el, schimbatorul tot o sa agate (asa am crezut si eu, ca se lasa), dar o sa inveti pe unde sunt vitezele si n'o sa mai agate asa des, iar suspensia rigida s'ar putea sa iti prinda bine candva ...

                              Una peste alta, o sa vezi ca e o masina foarte vesela si o sa te bucuri de ea - iti urez asta !
                              '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

                              Comment

                              Working...
                              X