SETH: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Neutron Blue

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Au, iar ambreiaj.... japonezii au o problema.
    Oricum, nu benzina ca am inteles ca ii place sa o bea.

Comment

• diesel SH nu am vazut pe piata...

O varianta ar fi cea de Hyundai ix35 sau Kia New Sportage, dar aici e treaba de gusturi...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• Din lista ta parca as merge pe Accordul 2,2 diesel executive, singura problema la alegerea asta ar fi buba aia cu ambreiajul, iar pe locul 2 as merge pe FD1, macar ii cunosti metehnele (iei alta marca apoi tre sa te inveti cu problemele aleia, alti nervi ) si pretul e si el bun.
        hondatu
        Administrator
        Last edited by hondatu; 08-06-11, 15:01.
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

• La FD1 imi e greata de cate trebuie sa-i fac sa o aduc la stadiu raposatei: buton la portbagaj, lumina in torpedo, inchidere geamuri/trapa din telecomanda, leduri xenoane, praguri cu lumina, lumini la picioare, xcarlink, etc, etc si nu stiu daca mai am rabdarea si cheful sa le fac.
          Daca nimeresc si una fara caseta de directie schimbata pe garantie.... alti 2000 de iepuroi.

Comment

• Ar putea fi o optiune la Hyundai Elantra 2011: http://www.autotropolis.com/new-car-...nda-civic.html Nu stiu cat de repede o sa ajunga in Romania.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• ...listen your heart...
              Nu repeta aceeasi prostie de mai multe ori ! Sunt multe alte prostii noi de facut !

HONDA Civic ES 1.8 i - VTEC M/T Nighthawk Black

Comment

• Elantra o sa ajunga la noi la toamna.

marea problema la Hyundai Ro e lipsa stocurilor (de altfel mai stim si alte firme...)
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• Cand am fost in aceeasi situatie, am ales FD1. Raportat la bani si performante, sedanul e imbatabil inca.
                  La cat de tanar si activ esti, sa te vad intr-o Octavia ma umfla rasul, ca si-n Mondeo ori Accord.
                  Hyundai? Oh, nononono! Si SUV? E deja prea mult...
                  vtin
                  Senior Member
                  Last edited by vtin; 07-06-11, 15:50.

Comment

• TSI-urile nu stiu sa aiba probleme cu benzina...au ele alte bube, dar, pana la urma cred ca e chestie de noroc.

1.8TSI + soft =~200cp, iar octavia cu motorul asta va fi o masina destul de rapida.

Hyundai, masini foarte bune la ora asta, dar fara suflet si fara niciun fel de feeling, maasini pe care le iei doar ca sa-ti faci treaba.

Eu as lua accord 2.2 executive
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

• O alternativa foarte buna este si FD1 despre care pomeneai. Intamplator stiu despre ce masina este vorba, o stiu destulde bine si stiu ca a fost ingrijita si servisata cu mare grija si este in stare foarte buna. Nu poti sa mai folosesti nimic de pe epava sa pui pe astalalta?
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• A, ba da, briz-briz sunt relativ intacte, mai putin ce era prin faruri/proiectoare (xenon/led-uri)

Comment

• Daca ar fi sa aleg cu o emisfera cerebrala (stanga ) si cu un sfert de inima (ventriculul drept ) poate ca as alege Civicul (sedan). Daca ar fi sa aleg doar cu mintea, as alege ceva pe la 13k-14k (cat mai ieftin). Intrucat vad ca tu ai fi dispus si la dublu decat atat, inima mi-ar spune:"du-te si da-te cu un Type-R, Alfa 159, Mitsubishi rally art, mini cooper etc."
                          In alta ordine de idei, eu m-am indragostit de Jazz. Honda Jazz. Bine, nu are feelingul unui Civic la volan dar e mult mai confortabila, pare mai inchegata si dintr-o clasa superioara ( imi pare un fel de Audi al clasei mici).
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

• Eu am mers cu Jezzulica la Honda Green Challenge si mi-a placut la nebunie masinuta. Se conduce foarte usor, este destul de confortabila, ai o vizibilitate de invidiat de la volan, iar consumul este imbatabil la capitolul aspirat 1.4 clasa mica. Lipsa problemelor de fiabilitate si intretinerea usoara sunt alte puncte forte ale acestui model. Insa nu este pentru oricine, mai degraba cand voi trece de 40 de ani. Nu se compara la tinuta de drum cu Civic-ul sau alte modele. Deci, depinde fiecare ce isi doreste de la masinuta sa.

Oricum Seth, eu nu te cunosc, dar faptul ca Civic-ul Sedan inca se afla in lista ta de potentiala masina, nu poate decat sa ma bucure. Imi aduc aminte ca erai destul de dezamagit de problemele cu ambreiajul (sau care probleme or fi pana la urma) si de caseta de directie, dar la fel de bine imi aduc aminte cand descriai senzatiile pe care le-ai trait la volanul Sedanului cand ai facut un drum pe serpentinele muntilor patriei (nu mai tin minte exact traseul), reamintindu-ti parca surprinzator cat de bine sta masina pe viraje. Din punctul acesta de vedere, nu pot decat sa-ti urez bafta in alegerea pe care o vei face. Indiferent de alegerea pe care o vei face, sper sa fie ceea ce iti doresti tu, din toate punctele de vedere, performante, intretinere, fiabilitate, etc.

LE: eu iti recomand sa mergi in Germanica si sa-ti alegi o Honda Accord Type S, 2.4 M/T (modelul anterior)

Comment

• Nu vreau ceva chiar atat de sport pt ca ar fi incomoda, pana la urma e masina de zi de zi...
                              Jazz e prea mic, vreau ceva in care sa stea bine 4 oameni plus bagaje.
                              Vreau ceva care sa fuga la nevoie, sa arate bine interior/exterior.
                              Complicat cu jermanica, ma gandisem si la varianta asta, ma gandisem si la Accord vechi.... parca totusi 2.4 e mult ca si consum/taxe
                              Oricum, daca ar fi sa fie tot un FD1 nu ar avea problemele pe care le avea al meu, singura buba ar fi cuplu mic (am urcat la Ranca cu 4 persoane si n-a fost prea placut). Asta si lipsa "gadget-urilor"

Comment

• Eu ti-as recomanda: http://www.auto.ro/honda-accord/962693.html - Accord nou, are multe chestii peste Civicania noastra, la preturi destul de rezonabile la SH din cate urmaresc, in felul asta ramai "in familie", motorul o sa fie practic identic (cu 200cmc in plus) deci nu vor fi surprize, iar din cate vad nu se plange nimeni de nimic "deosebit" de >2 ani de cand a fost lansat.
                                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                                Fosta:
                                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                                Javascript motherfucker in Iasi?
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

Comment

Working...
                                X