TROUBLE: '08 Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T, Neutron Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TROUBLE: '08 Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T, Neutron Blue

    Salutare frati Hondari!

    De aproape o saptamana sunt fericitul posesor al unei hondute si pot sa sustin sus si tare ca nu puteam sa fac o alegere mai buna (cel putin nu in fondurile disponibile, dar chiar si asa).
    Multumesc mult celor de la Asko pt operativitate si multumesc lui Bogdan care a fost un vanzator exemplar

    Nu am avut inca ocazia sa o conduc in afara Bucurdistanului dar chiar si in "oras" in 250 de km cati am pus pe ea in 6 zile pot spune ca se comporta exemplar. Infinit mai bine decat reno-ul de la munca cu care am facut greseala sa o compar la inceputuri.

    Nu am descoperit deocamdata nici un defect la aceasta masina. Raportul calitate pret la care trebuie sa ne marginim criticile este excelent. Pentru cum se aude motorul chiar si in scurtele curse peste 3500-4000 de ture cat i-am dat pana acum si pentru cum se simte acceleratia in "scaun" este senzational si abia astept sa pot sa ma duc usor in 4000 de rpm.

    Singura problema care o am nu este legata de masina ci de drumurile urbei noastre, ridicata peste noapte la rang de capitala europeana chiar daca nu stiu cat de bine ar atinge standardele unui oras de provincie sub-saharian. Am fost dimineata catre otopeni si cred ca daca mi se ivea in cale vre-o coloana oficiala sau un primar iesit pe teren acum aveam ocazia sa va salut pe posturile nationale tv. Sper ca inginerii japonezi s-au gandit si la pasionatii de honda din romania* (cu r de la rromani) si au pus bucse si planetare rezistente.

    Oricum nu pot sa spun decat ca experienta oferita de aceasta masina este minunata, opinie impartasita si de sotie care cred ca va deveni un rival in "cine pleaca cu honduta la servici".

    In weekend sper sa ii fac si cateva poze si sa le postez in gallery.

    Pana atunci la multi km fara probleme pt hondutele noastre.
    My baby blue
    '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

  • #2
    Niceeee, cum ai comparat tu Honda cu Reno?
    Da-i si peste 4000 ture ca nu are nimic :twisted:
    Era sa uit: sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.
    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
    2 roti

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos si daca esti din buc poate ne adunam mai multi duminica la Romexpo si ii face acolo mai multe poze

      Comment


      • #4
        Felicitari! Sa te bucuri de ea! artyman:
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Salut! Sa o conduci sanatos si sa n-ai evenimente cu ea. A mea are 500 km si i-am dat 6000 ture si e OK!
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            In primul rand multumesc de urari, in al doilea rand nu a fost o comparatie punctuala. Comparatia s-a facut: reno-4000-5000 ture face ca toti dracii... trebuie sa bagi piciorul in el sa mearga... honda la 4000 de ture vrea mai mult . Bine, era si masina de servici condusa si de altii in maniera "drive it like u stole it" dar oricum feeling-ul este cu totul deosebit in honda.

            Din fericire/pacate respectiv, in weekend ma duc si eu in primul voiaj la munte si nu pot sa ajung pe la Romexpo, dar promit ca in viitor vin si eu la un honda-meet. Chiar si pt simplul motiv ca mai conduc putin aceasta masinarie minunata

            O intrebare: voi cand a venit vorba de inmatriculare ce ati facut? Ati pierdut voi timpul la cozile romanesti pe la jdemiile de ghisee la care trebuie sa mergi sau ati platit pe cineva sa umble pt voi si sa va aduca numerele acasa?
            My baby blue
            '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

            Comment


            • #7
              bine ai venit artyman:
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #8
                troubl3... la inmatriculare a umblat tata :lol: dar mi-a gasit numerele mult dorite :wink:
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Salutare mai hondare!!!Si nevasta mea e innebunita dupa Blackie(e neagra, dom'ne, ce vrei?).Noi o avem de vreo 8 zile si avem deja 1800 km cu ea.Merge beton rau.Dupa 1000 km parca si-a dat drumul mai mult si merge parca mai rotund.Cutia schimba excelent.Si eu am avut Renault inainte ops: .Nasol rau, dar rau de tot.
                  Sa va bucurati de ea si sa nevedem prin trafic!!!!
                  All good things come to those who wait!
                  CIVIC SEDAN, 1.8 ES A/T, NIGHTHAWK BLACK PEARL;

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/joorje79/

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos.

                    Cat despre inmatriculare, eu am platit pe cineva. Nu ca mi-ar fi lene, dar chiar n-am timp si e mult de alergatura. Am facut-o singur cu CR-V-ul si mi-a ajuns, la Sedan am apelat la cineva.

                    Comment


                    • #11
                      Trouble, fi bine venit printre noi!
                      Felicitari pentru masinuta, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult!
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • #12
                        Prima excursie

                        Salut.
                        Tocmai am ajuns de cateva ore acasa dupa un drum pana la Bran si nu am decat cuvinte de lauda pt masinuta asta.
                        Dupa ce vineri seara ne-a prins furtuna de zapada la Otopeni si pana in Ploiesti am mers in coloana cu 20-30 km/h am avut "norocul" sa prindem drum liber dar complet acoperit de zapada din Sinaia pana la Bran.
                        A fost un drum pana la Bran care nu il voi uita prea curand si nici nu stiu cat de curand il voi repeta. Am solicitat motorul cu toti cei 140 de cai la maxim.
                        Cel mai mult mi-a placut la drumul catre Bran cum actiona VSA-ul. Fara inventia asta cred ca vineri noaptea dormeam in nameti. O singura data am ramas blocat si nu m-a dus capul sa dau disable la VSA dar a trecut un camion si mi-a aruncat putin nisip la roti. Pe curbele de Rasnov eram ca in NFS ... driftmeister.
                        Abia la intoarcere am apucat si noi sa ne bucuram mai mult de viteza pe DN1, dar am facut greseala sa o luam pe centura Ploiestiului si cred ca am umplut frigiderele catorva ministri ... si nu cu caltabosi...
                        Oare exista tara in europa cu o infrastructura atat de dezastruoasa ca a noastra? Ma doare sufletul cand ma gandesc prin ce transee a trebuit sa trec cu honduta.
                        Abia pe DN1 am reusit sa mergem cu 130 pe unele portiuni si trebuie sa spun ca nu prea iti dai seama cand ajungi la vitezele astea. In masina era chiar liniste si pentru drumurile noastre nu se prea simteau vibratii sau alte inconveniente.
                        Oricum, asta a fost prima iesire cu masinuta asta minunata si cred ca s-a comportat excelent. Felul cum mi-a salvat fundul VSA-ul pe zapada in munti, felul cum se simte motorul atunci cand poate sa fuga..
                        Anyway... cam totul se rezuma la: THIS CAR ROCKS
                        My baby blue
                        '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • #13
                          S-o stapanesti sanatos!
                          Sunt tare emotionat acum cand scriu aceste randuri. Vineri tocmai am platit avansul pt. una noua si deja nu mai dorm noaptea! sunt asa nerabdator..
                          Ma bucur ca n-am gasit prea multe comentarii (negative, probleme, injurii...) despre masina ceeace inseamna ca japan de japan! O sa revin cu poze! si sper ca saptamana asta sa ma sui in ea!
                          Soex
                          Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Nighthawk Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Soex/
                          http://calificare-evaluare.ro/

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Soex
                            Vineri tocmai am platit avansul pt. una noua si deja nu mai dorm noaptea! sunt asa nerabdator..
                            welcome to the club

                            Si eu abia dupa ce am vazut-o in fata casei am reusit sa dorm linistit
                            My baby blue
                            '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

                            Comment


                            • #15
                              Salut si s-o stapanesti sanatos. Partea nasoala la masina asta e urmatoarea : cu cat o conduci mai mult cu atat nu te mai saturi de condus.
                              Eu o am de aproape un an si am 20.000 km si as sta tot la volan.

                              Comment

                              Working...
                              X