ZOZO: '08 Honda Civic Sedan 1.8L ES M/T, Nighthawk Black

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• ZOZO: '08 Honda Civic Sedan 1.8L ES M/T, Nighthawk Black

Sunt posesor de Civic de o luna....acum am inmatriculat-o...
    Sunt multumit de noua achizitie....imi place cam totul la ea...nu cred ca ii mai lipseshte nimik...e o masina completa...cel putin la varianta ES...
    Cred ca am facut o alegere buna...Ramane de vazut daca fiabilitatea recunoscuta HONDA se va aplica si la mine!!

Ps:Mi s-a spus de la dealerul honda ca prima revizie se face la 20.000 km si ca uleiul de asemenea nu se schimba pana atunci....mi se pare destul de mult sa mergi 20.000 km cu acelasi ulei....imi da si mie cineva un sfat :?:

• ticker
    replied
    Da, conteaza mult experienta precedenta cu anvelope de iarna. Eu am avut Dunlop Wintersport M3 si Dunlop Wintersport 3D. Sincer WS 3D mi s-a parut mai bune pe uscat/umed si la fel de bune pe zapada, asa ca voi lua (daca pot) tot WS 3D.

Leave a comment:

• bogdansavin
    replied
    Re

Salut,

1. eu as face revizia pana in 10000.

2. nu am zgomot la trapa, si telecomanda merge perfect. Ce mi se pare mie, e per total suspensia masinii cam rigida, iar pe un drum nu cu gropi ci cu multe petice si de diferite inaltimi cam trancane, nu foarte foarte tare, dar ma asteptam la mai putin zgomot din partea Honda.

3. Eu o sa imi iau Ultra Grip 7 de la goodyear.
    Le-am avut pe un fiat punto si erau foarte bune. Foarte buna aderenta, si la mers si la franare. Ca jante aceleasi dimensiuni doar ca din tabla.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    distanta intre prezoane 5x113,4 janta pe 16 (sau tabla pe 15) and so on...

Anvelope premium (Pirelli, Dunlop, Continental)

Leave a comment:

• ZoZo
    replied
    Vreau sa imi iau jante si cauciucuri pentru iarna pt civicul meu....si nu shtiu exact ce sa caut...

Ma poate ajuta cineva cu dimensiunile jantelor.....distanta intre prezoane.....si ce ma sfatuiti sa achizitionez ca si marca a anvelopelor....?

MULTUMESC ANTICIPAT!

Leave a comment:

• 47GAL
    replied
    Salutare si felicitari pentru masina !
    Te sfatuiesc sa faci revizia la 10000 ( revizia mica cum spun ei) si sa schimbi uleiul.Astazi am vazut ulei mai ieftin in targul auto : VALVOLINE SYN POWER 5W40 4 L ~135 lei

Leave a comment:

• ZoZo
    replied
    ....S-a rezolvat problema singura....am mai deschis trapa de vreo 2 ori si acum nu mai face.....si-a revenit singura :? ....sper sa nu reapara zgomotul ala enervant.....

Leave a comment:

• joorje79
    replied
    Originally posted by ZoZo
    Azi am observat ca trapa scoate un sunet,cand e inchisa,in timpul mersului,....si e FOARTE enervant,,,,mai ales cand dau de denivelari sau gropi.....a avut cineva problema asta....si cum a rezolvat-o daca da..???

....si telecomanda de pe cheie face figuri din cand in cand....in sensul ca trebuie sa apas butonul telecomenzii de deschis/inchis de mai multe ori ca sa mearga....mai patzeshte cineva acelasi lucru???
    Salut si felicitari pt mashina.Eu am 3000 km si a inceput sa faca si la mine zgomot trapa.Intr-adevar foarte enervant cauciucul ala care scartaie.Din pacate, din cate am vazut , nu prea se poate face mare lucru.

Leave a comment:

• danboss
    replied
    Intai felicitari pt. achizitie!

In legatura cu zgomotul produs de trapa, din pacate l-am sesizat si eu. Am fost la dealer care nu mi-a putut da alt sfat decat sa incerc sa ung garnitura de cauciuc din jurul trapei. Intr-adevar, daca tin trapa cu mana nu mai suna. La masina pe care am avut-o inainte (Vectra '92) garnitura era un soi de cauciuc catifelat si nu suna, aici este un cauciuc neted si scartaie.
    Inca nu am uns-o, dar parca in ultima vreme nu se mai aude (am 12000km).

La problema cu cheia, din nou am sesizat-o si eu, dar am ajuns la concluzia ca sunt doar prea grabit, daca am rabdare sa tin butonul apasat ceva mai mult de o secunda, merge intotdeauna.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    S-o stapanesti sanatos oltene :lol: Eu cu siguranta nu voi astepta 20.000 pt. revizie, voi face asta la 10.000 km 8)

Leave a comment:

• ZoZo
    replied
    Azi am observat ca trapa scoate un sunet,cand e inchisa,in timpul mersului,....si e FOARTE enervant,,,,mai ales cand dau de denivelari sau gropi.....a avut cineva problema asta....si cum a rezolvat-o daca da..???

....si telecomanda de pe cheie face figuri din cand in cand....in sensul ca trebuie sa apas butonul telecomenzii de deschis/inchis de mai multe ori ca sa mearga....mai patzeshte cineva acelasi lucru???

Leave a comment:

• dumiflo
    replied
    incearca aici :
    http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewto...er=asc&start=0

Leave a comment:

• ZoZo
    replied
    Shtie cineva daca pot sa imi pun instalatie xenon fara ca acest lucru sa nu imi afecteze garantia masinii???

aa....si ce fel de becuri merg la CIVIC sedan....am vazut ca instalatiile xenon sunt clasificate ca H1,H3,H4....ETC...?

Leave a comment:

• ZoZo
    replied
    Originally posted by hondatu
    Originally posted by ZoZo
    ....si nu are nici un buton cu care sa deschizi portbagajul....adik numai cu cheia si din masina....e destul de incomod...
    Si care sa fie diferenta intre clapeta existenta si butonul mult dorit?
    Welcome in the club!
    Sa o stapanesti sanatos masinuta si sa te bucuri mereu de ea!
    Pai ma refeream la un buton pe portbagaj...ca sa nu mai intrii in masina sa deschizi portbagajul plin cu plasele in mana....

Leave a comment:

• kick
    replied
    sa o stapanesti sanatos . despre revizie ,oricum , majoritatea te obliga sa faci revizia la un numar de km sau maxim un an de la achizitie ... si putina lume face 20 000 intr-un an ...

Leave a comment:

Working...
X