POPESCU CRISTIAN: '08 Honda Civic Sedan Hybrid 1.3 IMA

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

E bine. Multumesc de raspuns.

As trece de la 120CP (bine...cati mai sunt dupa 16 ani) la 110CP(totusi, nu sunt 115 - 95+20?) ceea ce ar fi ok.

Ca si curiozitate: care e pretul RCA? Ma intereseaza mai degraba daca sunt facilitati pentru hybirde sau se impoziteaza ca motor normal de 1.4?

Comment

RCA nu e un impozit.
      Iar impozitul depinde de fiecare judet in parte. Poti afla exact folosind Google.
      La fel si RCA-ul, variaza functie de mai multi factori, precum varsta, domiciliu etc.

Comment

Nu stiu de ce ai introdus impozitul in discutie. Probabil acesta e 6 ron in B.

Stiu ca RCA variaza in functie de multe, dar cine si-a facut RCA pentru un hybrid (si daca ar exista facilitati pentru acest tip de motor) probabil ar sesiza diferenta.
        Daca cineva pune suma ... ma descurc mai departe.

Comment

Impozit 37 de lei pe an, daca faci cerere sa-ti calculeze impozitul pentru autoruism hybrid,altfel platesti 74 lei /an.
          RCA nu este influentat de faptul ca este hybrid sau nu, este la fel ca si cum ai o masina "normala".
          Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
          Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
          Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
          Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

Comment

Originally posted by aditd View Post
            Nu stiu de ce ai introdus impozitul in discutie. Probabil acesta e 6 ron in B.
            Eu am introdus impozitul in discutie?

Originally posted by aditd View Post
            Ca si curiozitate: care e pretul RCA? Ma intereseaza mai degraba daca sunt facilitati pentru hybirde sau se impoziteaza ca motor normal de 1.4?

Comment

Corect. Din viteza e scris asa. Daca nu imi aratai nici nu ma prindeam. Era: platesti, nu impozitat.

Comment

Eu platesc impozit 3 lei in Iasi dar Rca-ul nu cred ca e afectat de partea cu hibridul, chiar n-am fost curios. Eu platesc 111 lei la 6 luni cu b8 peste 30 de ani.
                Masina are motorul termic de 70kw/95cai la 6000 de turatii si 123 nm la 4600 de turatii, motorul electric are 15kw/20 cai la 2000 de rotatii in accelerare si 15.5kw/21 cai la 1500 de ture in regenerare. cuplul e de 103nm la acc si 123nm la regenerare. Acum depinde f mult de starea bateriei cat o sa simti aceste cifre, daca mergi mult la drum lung o sa le simti, daca bateria este degradata, intr-un oras aglomerat o sa le simti f putin.
                P.s. Daca vrei mai multi cai te duci spre alta masina, asta nu e masina pretabila tuningului.
                Last edited by robylup0785; 26-07-18, 11:13.

Comment

E normal ca la RCA sa nu fie diferente intre masini(adica fara reducere la hybride sau electrice),doar se plateste masina avariata,impozit nu am platit inca pe ea ca e luata anul asta si e free pana la anul.Asa e robylup0785 legat de puterea masini,cat te ajuta motorul electric de 20 cai e bine,cand se termina bateria IMA si calutii electrici fac o pauza,simti ca e destul de puturoasa si incerci sa compensezi apasand pedala mai tare,dar se tureaza si motorul peste 5000 rot si ti-e mila de el cand auzi ce zgomote puternice se aud(este foarte galagios motorul peste 3000 rot/min).

Comment

Mersi @robylup0785.
                    Si eu sunt la 30+ cu B8 si am platit 386 Ron la motor de 1.8l. Din ce spui ar fi 222 pe 12 luni, dar motor 1.3l. Nu pare sa fie vreo facilitate pentru parte hybrida.
                    @Popescu Cristian - Inteleg ce spui si ai dreptate. Ma gandeam ca statul RO acorda ceva facilitati, pentru incurajare hybridelor, poluare mai mica. In rest o aripa de masina, e o aripa de masina indiferent daca e pentru o hybryda sau nu.

Intr-o discutie mi s-a atras atentia ca piesele de schimb la Honda sunt mai scumpe. La fel de bine stiu ca Honda rezista foarte bine. Adica ar fi: dai mai mult pe piese care tin mai mult timp.
                    Eu azi am facut revizia la masina mea: filtre ulei, aer, polen, 5l ulei + manopera - 260Ron.
                    Care este impresia voastra despre costurile de intretinere la Honda?

Comment

Sigura facilitate pe care o ai deocamdata e impozitul redus la jumatate,si in viitor la taxa de poluare,eventual mai poti pune un consum mai mic.

Comment

Legat de revizie,eu am facut-o,uleiul de cutie CVT,{atentie la uzura uleiului,se schimba obligatoriu la 60k,la mine nu a schimbat fostul proprietar la timp si am gasit pilitura in magnetul de pe buson}, l-am luat de la service Honda cu 280 roni 4l,uleiul de motor expira anul viitor,la fel si filtrele.

Comment

O noua problema aparuta de 1 saptamana este planetara dreapta rupta,am vazut ca e o problema comuna la Honda Hybrid,singura problema este ca de noua,este doar produsa de Honda la 3400 roni,nu este aftermarket la noi si nici in ungaria,second hand nu sunt de loc.Mai sunt si altii cu asa problema?

Comment

https://hondafan.ro/forum/forum/aria...-1-8-2006-2012
                            Nu stiu de ce am retinut ca @bigfoot23ro are de vanzare una... Nu ar strica sa iei legatura cu el.

Comment

Ok,am cautat pe ebay si am gasit la americani la 48 $ si am si comandat una,sunt curios daca e si buna....

Comment

A lui bigfoot23 e pentru civic normal,al meu e hybrid si are alt tip de planetara,m-am ales cu o planetara de civic normal din 2008 dar nu potriveste la hybrida mea tot din 2008 e mai mare si tripoda e mai mare,asa ca e de vanzare.....

Comment

Working...
                                X