47GAL: '07 Honda Civic Sedan ES 1.8L A/T, Neutron Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 47GAL: '07 Honda Civic Sedan ES 1.8L A/T, Neutron Blue

    Buna, ma numesc Alin, sunt din Hunedoara si sunt nou venit in club. Am o Honda Civic sedan 1.8 i 140cp cutie automata, din aprilie 2007( anterior : BMW 318 I/1986 , AUDI A4 1.9 TDI 2001 ).Sunt multumit de masina, am facut valva in oras cu ea (cred ca este singura chiar din judet), mi-a placut de cand am vazut-o prima data in showroom( nu o vazusem inainte deloc), culoarea este albastru inchis si tapiteria bej.
    Am 5200 km parcursi si consumul nu este conform datelor furnizate de producator (11-12 l in oras fata de 9 si ceva cat spune constructorul).
    credeti ca motorul este inca "strans" trebuie sa-si mai dea drumul ?
    Este prima masina care o cumpar noua. Ce spuneti ?
    Va multumesc anticipat pentru sfaturi !

  • #2
    s-o folosesti cu placere. ce inseamna la tine motor strans?
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • #3
      Eu spun felicitari pentru achizitie. Fa si tu un topic la My Honda cu poze etc, sa putem discuta mai pe larg.

      In ce priveste consumul, o sa scada masina e noua, cel putin la mine stiu ca a scazut dramatic dupa cateva mii de km.
      '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
      '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

      Comment


      • #4
        ce spunem? pai spunem in primul rand bine ai venit, sa te bucuri de bijuterie si sa aveti grija unul de altul artyman:

        In al doilea rand, spunem sa te uiti pe la topicul cu intalnirea nationala de la Brasov, si sa ne spui daca esti tentat :wink:

        In al treilea rand, poze si iar poze

        Patru: motorul trebuie sa-si fi dat drumul de acum, probabil consumul este datorat talpilor groase de la bocancii tai. Dar de-abia dupa ~10.000 o sa simti "natural" motorul. Nu stiu traficul din Hunedoara, dar cam la fel scot eu cu Accordul meu in Iasi, si zic ca e destul de bine (bucurestenii se lauda cu numere inspre 14-15...)
        2006 Accord CL7 2.0 MT

        Comment


        • #5
          Strans, adica motorul este inca nou, nerodat.Am auzit ca abia dupa cateva mii de km, consumul scade la valoarea data de fabricant.

          Comment


          • #6
            Re: honda civic sedan 1.8 i 140 cp at

            Originally posted by Alin Gladofszky
            ...
            Este prima masina care o cumpar noua. Ce spuneti ?
            Va multumesc anticipat pentru sfaturi !
            Bun venit printre noi si felicitari pentru achizitie !
            ...si tine-o tot asa ! (cumparati doar masini noi )
            '18 BMW X1 18xd
            '15 BMW i3 range extender
            ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

            Comment


            • #7
              Felicitari pentru achitie !
              Consumul din carte e greu de atins, pe Accord am 14-15 in oras iar afara in jur de 8. Am mers o singura data la consum vreo 200 Km si era 6.5, aproape de 6.2 cat e in manual. In mod cert nu voi repeta experimentul, nu e deloc fun asa :lol:
              Accord 2.0 LS

              Comment


              • #8
                In primul rand, felicitari ca ai renuntat la masinile astea prea populare (bmw si audi)
                In al 2-lea rand felicitari pentru H

                In ceea ce priveste consumul, eu pot sa spun ca ma incadrez in consumul dat de fabricant, adica 8.6-9% in oras (Sibiu)...consum luat dupa calculatorul de bord...daca ma iau dupa consumul al pompa, mai adaug un litru... ...conteaza stilul de condus, iar daca ai avut bmw inainte, probabil ca tinzi foarte mult sa o compari ca acceleratie si de aici vine si consumul...se spune ca masina consuma mai mult decat civilizat cand e condusa sub 4000 ture, dar eu am observat ca e invers...mie imi consuma mai mult cand mergeam pe autostrada pe la 3000-3500rpm decat cand mergeam pe la 4000-4200 rpm...

                poze si impresii despre i-shift...
                '04 CIVIC 5D 1.6 VTEC (EU8), alabaster silver
                ex '08 FR-V 2.2 Executive, sparkle grey
                ex '07 Civic 5D 1.8 M/T Executive, neagra
                CONVERSE pe http://www.frogs.ro

                Comment


                • #9
                  Felicitari s-o stapanesti sanatos !

                  Are Civic Sedan, nu are I-Shift , are automata clasica ca si pe Accord , I-Shift-ul este doar pe Civic-ul Hatch Back.

                  Comment


                  • #10
                    sorry...nu mai vreau detalii despre automata...stiu cutia si e foarte misto...
                    '04 CIVIC 5D 1.6 VTEC (EU8), alabaster silver
                    ex '08 FR-V 2.2 Executive, sparkle grey
                    ex '07 Civic 5D 1.8 M/T Executive, neagra
                    CONVERSE pe http://www.frogs.ro

                    Comment


                    • #11
                      Felicitari s-o stapanesti sanatos

                      Originally posted by dinoc
                      Felicitari s-o stapanesti sanatos !

                      Are Civic Sedan, nu are I-Shift , are automata clasica ca si pe Accord , I-Shift-ul este doar pe Civic-ul Hatch Back.
                      Esti sigur? Stiam ca are acelasi motor si cutie de pe HB...
                      Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                      Comment


                      • #12
                        Eu asa stiu, imi amintesc ca s-a mai discutat asta. Poate ne confirm BogdanCTR ?

                        Comment


                        • #13
                          Ultima data cand am vazut sedanul A/T in showroom la Asko, Alin nu era sigur de tipul de cutie . Oricum ar fi, cea mai tare automata tot cutia manuala este
                          Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                          Comment


                          • #14
                            Pe Sedan e automata clasica, 5 trepte, cu paddle shift. Doar la 5D e i-Shift. Oricum, e super si cutia automata de pe Sedan, mie unul imi place teribil.

                            Comment


                            • #15
                              Ori conduc eu prea relaxat in BUCURESTI(!!!!) ori e o diferenta uriasa intre automatic si manuala! La mine indica 9,3% si am doar 200 km in afara Bucurestiului, iar parcursi in total doar 1400km!
                              Civic 4D 1.8l 140CP
                              Suzuki Splash

                              Comment

                              Working...
                              X