IRENA: '07 Honda Civic Sedan 1.8 ES, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IRENA: '07 Honda Civic Sedan 1.8 ES, Nighthawk Black

    In sfarsit! Ca ma mancau degetele mai devreme sa o "welcome", desi inca nu era... a mea. Acum aproximativ o ora am devenit proprietara unei Honde Civic sedan de care m-am indragostiiiit de la prima vedere! (Actually, ca sa fiu corecta, m-am indragostit de Civic sedan in general.) O cheama Kimiko, s-a nascut in 2007 si a mers pana acum doar 33.000 km. Si desi sunt fericita si ma simteam mult mai "furtunoasa" mai devreme, as fi scris precum o tornada, acum ma simt epuizata de la atata extaz. Astazi am urcat-o pe rampa la CM si am asteptat cu sufletul la gura, zici ca mi se nastea un copil Este fetita. Si este perfecta! Asa au spus doctorii :P Cred ca am luat-o putin prin porumb...

    Back to reality - este prima mea masina si, desi am permis auto de mai bine de 8 ani, nu am condus de o buna bucata de vreme si sunt destul de nepriceputa - momentan fac "meditatii" Nici la partea tehnica nu stau prea bine, dar de cateva saptamani de cand va tot citesc am mai invatat si eu cum se schimba un filtru (de oricare :P) si stiu deja ce ulei ii voi pune la prima revizie, precum si ce ingrijiri speciale o asteapta in curand. Sper sa nu ma reprofilez prea tare si sa ma fac mecanic auto. Nu ca as avea ceva impotriva lor

    Asa, o sa ii fac RCA/Casco cat de curand, apoi o voi scoate pana la un service sa ii dau cu ceara/polish. Apoi va vom arata si pooozeee! Keep in touch!

  • #2
    Felicitari, sa te poarte sanatoasa, foarte buna alegerea!
    Foarte putini km totusi, sigur e totul in regula cu ea?
    '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

    Comment


    • #3
      Daaaa! Sunt sigura ca e ok. Iti multumesc Si de grija purtata

      Comment


      • #4
        Felicitari pt achizitie, s-o stapanesti sanatoasa ! Daca e prima ta masina, ia-o incet...esti norocoasa sa-ti incepi cariera de soferita (si proprietara) cu o masina adevarata, eu am inceput acu' multi ani cu o rabla - Fiat 850 - care la prima frana serioasa isi pierdea faru' stanga...bafta !
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #5
          sa ai noroc de ea!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            S-o stapanesti sanatoasa! Despre ceara si polish, eu iti recomand sa apelezi la aikonelutzu: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...iling-exterior
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              Felicitari pentru achizitie. Si prima mea masina tot o honda a fost, dar coupe-ul ej6
              asteptam poze cu kimiko... si eu care credea ca sunt singurul care isi boteaza masinile
              "I'm afraid if I raced you on the street, I'd push you to your death." - DK Keiichi Tsuchiya

              now/ honda civic sedan fd1 2008 tafetta white
              now/ ford mondeo 1.8 HE 2004 black panther
              ex/ honda civic coupe ej6 1997

              Comment


              • #8
                welcome.

                Originally posted by mani4k View Post
                Felicitari pentru achizitie. Si prima mea masina tot o honda a fost, dar coupe-ul ej6
                asteptam poze cu kimiko... si eu care credea ca sunt singurul care isi boteaza masinile
                eu din contra, credeam ca TOTI ne botezam masinile?!
                FN2-ul papa:

                Comment


                • #9
                  Felicitari pentru achizitie! Sa o alergi sanatoasa si fara probleme!
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #10
                    Va multumesc tuturor pentru primirea calduroasa Si da, si eu credeam ca toata lumea isi boteaza masina, nu? Sau asa mi se pare natural... Eu o vad ca pe un membru al familiei. Nu am reusit inca sa ii fac RCA si am trecut, doar, de cateva ori astazi pe la ea sa o vizitez, mititica. Sa vad ce mai face, daca e bine, daca nu mi-o fi "bagat-o-n seama" vreun binevoitor. Abia astept sa ii gasesc garaj in zona! Maine dimineata am de gand sa lipesc tot cartierul cu anunturile mele!

                    Thanx for the tip, KMR, dar momentan Aikonelutzu nu-mi raspunde... Stiam ca de el am nevoie dinainte sa o cumpar pe K., citisem/vazusem poze pe topicul lui maruta Poate primesc mai incolo un PM si ne invita pe la el in "laborator"

                    Va las, stay tooned :P Cum zicea bertro.

                    Comment


                    • #11
                      Sa aveti parte numai de bucurii! 👍

                      Sent from my GS 4
                      Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

                      Comment


                      • #12
                        Felicitari pentru achizitie! Sa te poarte multi km fara probleme!
                        '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                        Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                        Comment


                        • #13
                          Cat a costat jucaria? Am vazut ca acum pretul unei astfel de masini, e intre 8000-9000 euro, in functie de nr de km.

                          Comment


                          • #14
                            Va multumim de urari Si "jucaria" sau mai bine zis "bijuteria" a costat 8000 eur, negociati. Si parca tot nu imi vine sa cred ca este a mea!

                            Astazi am condus-o! Am facut RCA, asa ca am zis sa o scot la plimbare sau vice-versa. Inca sunt sub vraja ultimilor aprox. 80 km parcursi, au fost minunati! Si nu datorita mie (... am mai spus pe aici ca sunt novice tare, am fost chiar penibila... Mi-a murit si motorul de cateva ori, deci va dati seama in ce hal am condus-o. Sper sa nu fi facut de ras prea tare "neamul". Dar lasa ca imi revin eu!), ea este mi-nu-na-ta! Sau cel putin asa mi se pare mie, avand in vedere ca pana acum am condus asa - un Logan (scoala), o Dacia 1310, fireste , un Passat de prin '94 (asta se intampla prin 2007), inca vreo doua Loganuri (ale instructorilor cu care am luat ore suplimentare)... Ce nu mi-a placut a fost VSA-ul despre care recunosc ca nu am citit prea multe. Simteam ca nu am controlul, ca ma duce ea unde vrea, era un soi de lupta intre noi doua, ceilalti participanti in trafic probabil vedeau un Civic mergand sinusoidal si care nu se hoatara ce vrea sa faca. Dupa ce am apasat pe butonul de OFF am inceput sa ne intelegem Dintr-odata a fost mult mai supusa si mi-a rotunjit, asa, miscarile. Si este atat de sensibila si raspunde atat de bine si parca iti ghiceste gandurile! Si cat de proasta soferita am fost eu in seara aceasta am scapat fara o zgarietura si printre blocuri aici la mine, unde este foarte aglomerat, dar si pe DN1 unde treaba e serioasa. Si sunt convinsa ca a fost asa datorita ei! Aproape ca pot sa jur ca daca eram la volanul unui Logan, let's say, mi-o luam. Pe aceasta cale tin sa le multumesc si colegilor mei de trafic foarte intelegatori si care au evitat la greu sa ni se intample ceva Uf, sunt un haos! Si in scris...

                            Sa concluzionez - este masina mea, exact cum mi-am dorit-o, parca este facuta pentru mine, usor de condus, user-friendly, foarte naturala, cu toate ca nu are cutie automata cred ca o sa ne imprietenim foarte rapid. Mi-e asa de drag sa o conduc, as iesi si acum sa dau o tura.

                            A, si marti avem programare la Aikonelutzu! Si cu putin noroc o sa vizualizam si niste stickere care poate s-or potrivi cu noul ei luciu! Yuppy! Va las, ca m-am latit aici cu povestea... Nite-nite!

                            Comment


                            • #15
                              Adica ai avut nevoie de VSA? Si te descurci mai bine cu VSA off? Bravo, ce sa zic
                              Hai, dupa vizita la detailing, sa pui poze cu ea !
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X