Problema stabilitate Civic 4D 2008

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Problema stabilitate Civic 4D 2008

Salutare,
    am o Honda Civic 4D din 2008 cumparata de noua, acum are 120.000 km. Unul din multele lucruri care mi-a placut la masina asta este tinuta de drum si stabilitatea in viraje...asta pana pe la 80.000 km cand am sesizat ca in viraje si pe drum cu denivelari incepuse sa-i "danseze" spatele. Am mers la reprezentanta Honda din Brasov si am facut un test pentru amortizoarele de pe spate. Pentru ca erau sub 50% randament, le-am schimbat cu unele tot originale(nu se gasesc aftermarket). Ok, toate bune si frumoase, doar ca dupa 10 luni si aprox 15-20.000 km problema a aparut din nou. Le-am schimbat din nou pe garantia produsului. Problema este ca masina nu mai are acea stabilitate nici pe fata, nici pe spate, imi "danseaza" pe drum la orice denivelare. Cei de la service imi spun ca nu are ce sa fie altceva decat din amortizoare si sa-mi iau niste amortizoare sport. Nu mi se pare normal atata timp cat iei piese originale (mai ales la cat costa) masina sa nu mai aiba aceeasi tinuta ca inainte.
    Am nevoie de niste sugestii, poate ma puteti ajuta.
    Bafta!

Amortizoarele pe fata le-ai schimbat si pe ele?
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

Originally posted by dragostan View Post
      Amortizoarele pe fata le-ai schimbat si pe ele?
      nu, pentru ca pe tester arata ca ar avea in jur de 70% randament

Comment

Asta cu tester-ul e cu dus si intors. Amortizoarele mele de pe fata scoteau 68% ambele, strambe fiind si nemaitinand presiune aproape deloc. Date jos de pe masina, intoarse invers, tija cadea singura, cand in mod normal cand sunt noi nu prea o poti impinge cu mana.

Parerea mea e ca la 120.000km amortizoarele fata sunt cam pa, mai ales daca vrei sa se comporte ca noua

Comment

Originally posted by dragostan View Post
          Asta cu tester-ul e cu dus si intors. Amortizoarele mele de pe fata scoteau 68% ambele, strambe fiind si nemaitinand presiune aproape deloc. Date jos de pe masina, intoarse invers, tija cadea singura, cand in mod normal cand sunt noi nu prea o poti impinge cu mana.

Parerea mea e ca la 120.000km amortizoarele fata sunt cam pa, mai ales daca vrei sa se comporte ca noua

ok, asta am luat si eu in calcul si ma gandeam sa le schimb dar ce fac cu cele de pe spate? le schimb la fiecare revizie? oare nu exista ceva mai fiabil?

Comment

Eu zic sa le schimbi pe cele de pe fata si sa vezi cum se comporta masina dupa. Nu cred ca e o problema la cele din spate in 20.000km.

Comment

Working...
            X