ENOPUL: '20 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport Plus, Obsidian Blue (Lidiu)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    nu pot sa incarc poza din pacate aici dar pe grupul de facebook, baietii si fetele zic ca asa e si la ei si vin din fabrica cu acel soricel...

    nivelul la antigel e putin peste minim, o sa imi comand un bidon de antigel . ultima vreme am mers doar in oras, trafic de dimineata si seara dar sincer nu am vazut temperatura sa treaca peste 90 grade, asta pt un timp foarte scurt de obicei, altfel sta la 80-81 grade ( am honda hack si imi arata temepratura in bord). asta vara am vazut urme albastre in capatul furtunasului dar era uscat. acum am prins zona respectiva umeda.
    Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

    Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

    Comment


    • #77
      Ceea ce am observat eu, la apasarea butonului ECO: frana de motor, si asa slaba, devine si mai slaba. Daca urc in treapta a III-a la 60 km/h si iau piciorul de pe pedala, rulez mai multi m cu ECO activ. De asemenea, mersul in coloana, bara la bara, parca devine putin mai lin. In schimb, demarajul se compara cu acela al unui motor aspirat, fara turbo - daca ai condus vreodata Mazda 3 Skyactiv-G, exact acela este demarajul.
      Consumul cu anvelopele de iarna creste cu 1% datorita anvelopelor, lasand la o parte incalzirea si, mai ales, dezaburirea. Ma rog, am comparat Michelin Primacy 3 cu Kleber Krisalp HP3.
      Anvelopele de iarna sunt mai silentioase decat cele de vara, comparatia fiind aceeasi.

      Comment


      • #78
        PSC , stiu exact ce zici, am aceiasi senzatie dar nu pot sa spun ca ma deranjeaza, deja m-am obisnuit cu lipsa franei de motor. Daca pui ecranul cu incarcarea turbinei, vei observa ca in eco , turbina nici nu intra daca mergi pana in 26-2700 de ture insa cum merg dimineata in plin bara la bara si seara identic , nici nu ma obosesc sa o scot din eco mode.
        Anvelopele originale erau foarte zgomotase, eu am trecut la Crossclimate si sunt suportabile in masura in care putem zice ca Civic x e silentioasa . Astept o vreme mai blanda sa ma apuc de insonorizare.
        Referitor la frana de motor, de 2-3 ori pe saptamana mai conduc si civicul ix si tot timpul uit ca ala are frana de motor si nu de putine ori ma trezesc ca imi da in nas ceea ce nu pot sa zic ca e o placere. Iar butonul eco, comparand civic ix cu x, pot spune ca e eficient la cel din urma, la ix in afara de faptul ca iti taie din putere, nu vad nici o economie.
        Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

        Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

        Comment


        • #79
          Pokemonul e bine, asteapta urmatoarea revizie in 2500 km. Cere sway bar nou pe spate dar i-am zis sa astepte sa dea putin caldura si ma ocup si de asta. i-am cumparat materialele insonorizante, urmeaza sa le montez, i-am cumprat protectii praguri, urmeaza sal emontez, i-am cumparat fete de " piele" pt usi si cotiere usi....i-am comandat capace rosii la oglinzi...atat a fost de zis dupa revenirea forumului.
          Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

          Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

          Comment


          • #80
            Ieri am executat o revizie la HN , ulei si filtre, pret decent. Km parcursi intre revizii , 8000 km din care doar 3000 in oras.

            La revizia precedenta, mi-au spus ca trebuie inlocuit radiatorul AC si l-au inlocuit. ieri dimineata cand am lasat masina, am zis asa doar ca sa fie de discutie de umplutura ca ar fi bine sa se uite la sistemul de climatizare ca e un suerat....seara cand am ridicat masina a venit si vestea....radiatorul trebuie inlocuit iar!. Prin urmare, la fiecare revizie, ulei, filtre si radiator

            In rest, doar de bine, merge mititica, e vesela ca are in cartier multe Honde.
            Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

            Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

            Comment


            • #81
              Nici o surpriza cu AC-ul ) La mine au schimbat radiatorul prin iulie 2021, baga rece bine initial, acum se chinuie sa tina 20 grade cand sunt 18 de grade afara...

              Comment


              • #82
                Cum ar fie, e ziua ei, trai-ar AC ul
                Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                Comment


                • #83
                  Sa actualizam statusul zic.

                  Am reusit de am gasit timp si spatiu sa fac antifonarea. 1 zi cap coada mi a trebuit. Nu e greu daca ai rabdare si toate sculele. Rezultatul depaseste asteptarile mele, sunetul e mult peste ce vine din fabrica. Cel mai probabil voi schimba si boxele, cele originale par de jucarie desi dupa antifonare, dau rezultate frumoase. Daca sursa este digitala, alta decat radio pe unde, chiar merita facuta antifonarea. Costurile sunt mici la materiale inca desi eu am avut probleme la achizitionarea buretelui cofrat, mai toate brandurile sunt din rusia si aprovizionarea e deficitara. Estimez ca am pus aproximativ 20 kg in plus pe masina, usi si portbagaj. Sunetul usilor la deschidere sau inchidere e "premium" acum . Totodata, am pus si protectiile pentru praguri insa nu am avut starea deocamdata sa pun si fetele de piele ale usilor.
                  enopul
                  Senior Member
                  Last edited by enopul; 01-06-22, 09:51.
                  Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                  Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                  Comment


                  • #84
                    Sa actualizam nitel....

                    Am schimbat boxele pe fata, am pus Sony XS160ES, boxe ce au interval de lucru 45-40000 Hz. Voiam sa obtin un bas mai puternic, de inalte eram multumit si cu boxele stoc. Totodata, nu voiam sa pun amplificator, nu vreau sa desfac jumatate masina ca sa imi fac un mic moft. in final am obtinul un bas mai exact, mai evident dar nu chiar la ce ma asteptam . In schimb pe inalte si medii, duduie masina, claritate cum nu ma asteptam. Daca inainte de antifonare si schimbat boxele, tineam muzica la nivelul 25-30 , acum la 15, nu te mai intelegi cu colegul de drum. Ca sa obtin si basul dorit, o sa pun un subwoofer amplificat, tot de la Sony XS-AW8

                    In alta ordine de idei, mi-au ajuns in vama, capacele rosii pentru oglinzi si capacele de roti, tot pe rosu. In 30 zile sper sa le am in mana.

                    TOT La alta ordine de idei, am inceput sa studiez configuratorul de la Individual Auto Design, intentionez sa imi schimb husele scaunelor si ei au cea mai faina gama de materiale...Alcantara e in vizor
                    enopul
                    Senior Member
                    Last edited by enopul; 26-07-22, 11:59.
                    Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                    Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                    Comment


                    • #85
                      Foarte frumos ce ați făcut, incredibil. Maxime felicitări!
                      În altă ordine de idei, boxele Sony XS160ES, ce superbe.
                      Dar am maxime dubii că pot funcționa optim la instalația de bază a masinii... ar trebui un amplificator și atunci și bașii vor fi senzaționali.
                      Oricum, de invidie cum ati făcut o bijuterie de Honda.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • #86
                        Sa stii ca am tot testat melodii de pe youtube, spotify...surse digitale. E foarte important si cum sunt redate acele melodii ...de ex pe youtube sunt melodii redate la calitate slaba dar si melodii redate la calitate maxima unde basul este superb...de exemplu Johnny Cash - Personal Jesus. Trag concluzia ca sistemul masinii duce suficient. in alta ordine de idei , un bass mai pronuntat inseamna automat o frecventa ce incepe de la 30-35 hz iar boxe care sa duca frecventa asta sunt mai rare si foarte scumpe, de aia este nevoie de un subwoofer dedicat care de obicei incepe de pe la 20 hz, frecventa care este slab sesizabila de ureche insa o resimte corpul si geamurile masinii. Cum nu prea mai gasesc inca o pereche de sony pe stoc, cred ca pe spate o sa pun Hertz Mille pro MPX 165.3, pretul e similar cu sony insa frecventele de inalte se opresc la 22000 hz vs sony la 45000. In definitiv, pentru un mers de casa- job, boxele isi fac treaba iar pt radio folosesc aplicatii online unde difuzarea este net superioara celei pe unde. 80% din nevoia de auditie , imi este acoperita
                        Multumesc pentru invidie
                        Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                        Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                        Comment


                        • #87
                          Ne-am mai facut putin de cap


                          Am schimbat capacele rotilor si capacele oglinzilor


                          Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2022-08-10 at 10.02.43.jpg
Views:	230
Size:	70.1 KB
ID:	877548
                          Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                          Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                          Comment


                          • #88
                            Arata foarte frumos.
                            Capacele butucilor de roti de unde i-ai cumparat si la ce pret?
                            Mie mi le-au furat in prima luna de cand am cumparat masina, si unele de la reprezentanta costau enorm (peste 200 de euro). Asa ca am pus after-market..

                            Comment


                            • #89
                              De pe aliexpress , au venit in 20 zile s am dat 13 dolari pe ele
                              Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                              Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                              Comment


                              • #90
                                Gata si concediul, 1400 km consum 6.02. mers relax. NIMIC de reprosat masinii. Am pus benzina de la bulgari, LUK OIL la dus si SHELL la intors.Tot ce am sesizat a fost un sunet mai gros al motorului asa ca imediat cum m-am intors in tara am realimentat de la MOL ca sa fiu sigur ca nu este efect placebo....insonorizarea face toti banii, boxele demne de lauda asa ca am mai comandat o pereche si pentru usile spate
                                Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                                Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                                Comment

                                Working...
                                X