Ce jante & anvelope folosiți pe Civic 5D 2020?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ce jante & anvelope folosiți pe Civic 5D 2020?

Salutare! Doresc să īmi cumpăr un set de jante și anvelope pentru iarna. Dețin un Civic 5d sport plus 2020.Ce mărci/modele īmi recomandați. Vă mulțumesc!

Salut, eu am modelul Sedan din 2019 și pe iarna am pus jante pe 16, recomand pentru că dau un plus de confort și sunt mai ieftine puțin. Că model am luat alutec singa, tind puțin spre cele de la vw cc, turbine. Cauciucuri am luat continental ts 860, nemții le dau că find top, dar nu cred că sunt chiar nr.1 dar sunt f bune la.multe capitole. Am mai văzut pe civic si jante borbet y si arătau bine, iar referitor la gume au auzit lucruri bune despre nokian wr d4, bridgestone lm001 sau michelin.

Comment

Mulțumesc!

Comment

Confirm jante 16" ca fiind mai confortabile.
        BRIDGESTONE bune.dar zgomotoase:la fel NOKIAN care sunt excelente. Recomand MICHELIN Alpine.

Comment

Mulțumesc

Comment

Salut! Eu am un Sport Plus pre-facelift (2019) si, dupa ce am cumparat masina, primul lucru pe care l-am facut a fost sa renunt la jantele OEM (nu imi placeau deloc) si la anvelopele Michelin Primacy 3 care chiar nu fac dreptate potentialului dinamic al masinii.

Momentan folosesc (dimensiunea standard, 235/45 R17):

Vara - Michelin Pilot Sport 4 + AEZ Raise Hg
            Iarna - Dunlop Winter Sport 5 + AEZ Steam Graphite

Din cate imi amintesc, jantele sunt 8J x 17 ET 50.

Comment

Eu le-am luat de la ASKO odata cu masina. Anvelopele conti winter contact ts860, jantele Dezent-TZ. Pe 16".

Comment

Jantele sunt cele originale ale maşinii (Civic 5D Sport Plus, cutie manuală, 2019), anvelopele de vară sunt, de asemenea, cele cu care a venit maşina (Michelin Primacy 3).
                Ca anvelope de iarnă, am ales Kleber Krisalp HP3 şi sunt mulţumit de ele. Tot cu jantele originale le folosesc. Nicio problemă īn iarna trecută (prima iarnă din viaţa maşinii).

Comment

Nokian WRD4 am eu, sunt silentioase si bune pe zapada, dar in rest nu exceleaza. Acum as lua Continental Winter TS 860

Comment

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Comment

Salut!

Am 5D 2020 Sport Plus CVT 1.5, tocmai am primit 4x Michelin Crossclimate+ 235/45 R17 97Y XL si intentionez la le pun pe jantele originale.
                      Din informatiile disponibile pe net, coroborate cu stilul meu de condus, pentru mine sunt cea mai buna alegere.
                      Revin cu pareri dupa ce ma intorc de la revizie cu noile incaltari.

Orice-ar fi, la cauciucuri dedicate iarna/vara nu ma mai intorc. All season e calea pentru mine.
                      Vreau sa vand Michelin Primacy 4 amatorilor de anvelope de sezon. Desi au aproape 10000 km parca-s ca noi.
                      Revin cu detalii dupa o inspectie atenta, dupa ce le dau jos.

Comment

Originally posted by RNR View Post
                        Salut!

Am 5D 2020 Sport Plus CVT 1.5, tocmai am primit 4x Michelin Crossclimate+ 235/45 R17 97Y XL si intentionez la le pun pe jantele originale.
                        Din informatiile disponibile pe net, coroborate cu stilul meu de condus, pentru mine sunt cea mai buna alegere.
                        Revin cu pareri dupa ce ma intorc de la revizie cu noile incaltari.

Orice-ar fi, la cauciucuri dedicate iarna/vara nu ma mai intorc. All season e calea pentru mine.
                        Vreau sa vand Michelin Primacy 4 amatorilor de anvelope de sezon. Desi au aproape 10000 km parca-s ca noi.
                        Revin cu detalii dupa o inspectie atenta, dupa ce le dau jos.
                        Sa le folosești cu plăcere!
                        p.s. Ai văzut că īn CIV nu sunt aprobate RAR pt acest model de mașina? Pentru R17 singura dimensiune este 235/45/R17/94W, greșesc?

Comment

Originally posted by Madra View Post

Sa le folosești cu plăcere!
                          p.s. Ai văzut că īn CIV nu sunt aprobate RAR pt acest model de mașina? Pentru R17 singura dimensiune este 235/45/R17/94W, greșesc?
                          Merci!

W e indice de viteză. Important e să nu fie sub. Oricum nu mergi nici cu viteza aia.

Comment

Succes!

Comment

Working...
                            X