HCC: '20 Civic Sport Plus 1.5T CVT, Obsidian Blue Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• HCC: '20 Civic Sport Plus 1.5T CVT, Obsidian Blue Pearl

Salutare colegi,

Ma alatur si eu grupului de Hondari. Bucuresteni-din pacate.

Vazusem prima data un Civic X acum cativa ani. Ma rog...mai mult din spate am vazut-o.
    Acum venise vremea sa schimb masina veche cu o asiatica.
    Dupa ce vazut cateva modele, tot la Civic am ramas.
    Ma uitam la Corolla insa nu-mi plac pachetele/configuratiile facute de ei. Plus ca interiorul, desi este mai bun decat la generatiile anterioare, mi se pare ca a fost proiectat de cineva care nu a condus vreodata o masina. Modul in care te urci la volan m-a dezamagait complet. E ciudata rau pozitia scaun/volan/pedale.
    De asemenea calitatea serviciilor in service a scazut dramatic. Si la Dacia cred ca esti mai bine tratat acum decat la ei.

Tre sa recunosc ca ma mai incanta si Ceed sau XCeed.
    Am avut timp de vreo 2 luni/10k km un Ceed 1.4 manual si mi-a placut foarte mult dar fata de Civic este ceva mai slab calitativ. Motorul de 1.4 si cutia merg foarte bine impreuna dar la Honda interiorul se simte mult mai bine inchegat. Mai premium.
    Motorul este si el mai bine proiectat ma refer la cuplu/turatie si reprize. Ma rog...si 40 CP in plus dar cuplul am impresia ca e cam la fel.

In fine...
    Dupa o asteptare destul de scurta am intrat in posesia Civicutei - botezata de fi-mea
    Am vrut neaparat cutie automata, mai ales CVT, pentru confort. Stiu ca am renuntat putin la sportivitate dar confortul era mai important. Mai ales la aglomeratiile tampite din Bucuresti.
    Am ales Sport Plus in special pentru sistemul de amortizoare adaptive si keyless. Trapa, boxele si geamurile fumurii au venit la pachet

Sistemul de amortizoare adaptive mi se pare genial. L-am incercat pe un drum mai serpuit si zici ca masina se transforma intr-un Kart. Se intateste suspensia si nu mai are nici un ruliu in viraje. Abia astept sa se deschida Transalpina si Transfagarasanul.
    In schimb, nu e prea distractiv sa mergi pe un drum mai "romanesc" sau sa treci peste linii de tramvai cu sistemul activat.

Chestii negative nu am de zis. Sper sa nu am nici pe viitor.
    Poate doar intervalul de rezivizii. Il am in zile si la inceput imi scadea cu 10 zile/zi acum vad ca s-a stabilizat de vreo 2 saptamani. Sa vedem cum se misca mai departe.

Vroiam sa va intreb...a facut cineva revizia la 1000 km sau 3000 km...inainte sa ceara masina ?
    Unii producatori cer sa vii cu masina noua la 1 sau 3 k pt prima revizie si apoi intri in ciclul normal de revizii la an/x KM.
    Cei de la Honda mi-au spus ca ei nu au asa ceva. Prima revizie va fi atunci cand cere masina.
    La voi cum a fost ?

Drumuri bune si cat mai multi km fara probleme !

Click image for larger version

Name:	20200113_015444.jpg
Views:	281
Size:	59.9 KB
ID:	867321

Salut, bine ai venit in club!

Depinde de dealer. La ASKO verificarea de 1000km este optionala si nu-i face mare lucru. Altfel, schimbi uleiul cand iti spune ea si reviziile pentru restul cand le vine vremea (scrie in cartea de service exact ce si cand se schimba).

Kilometri multi si cu fara incidente!

Comment

Felicitari pentru achizitie si Kilometri multi si cu fara incidente!

Comment

Felicitari pentru achizitie! Prima revizie cand o cere masina. Eu am facut-o la 6700 km cu 50 zile ramase pana la revizie.

Comment

Sa ai noroc de el!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Culoarea este superba! Mi se par extraordinar de reusite schimbarile estetice de la facelift. Cel mai mult imi place ca au adaugat ceva ce seamana cu un splitter in spate, chiar foarte tare. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea din plin.

Comment

S-o alergi cu placere. Honda Nord mi-a zis ca nu exista revizie la 1000km, vin cand se cere masina si functie de rulaj vad daca mai trebuie schimbat ceva. Fosta masina avea un fel de inspectie la 1500km si avea casuta ei in cartea de service. Cum Civic-ul nu are, opinia Honda Nord are sens.
              Foarte faina culoarea insa va fi o provocare sa o tii aratand in stare buna .

Comment

Felicitari pentru achizitie!
                Sa o conduci cu placere!!!

Arata foarte bine culoarea...

Comment

Multe bucurii sa ai cu asa achizitie si te asigur ca vor fi multe ! Sanatate si la drum !

Comment

Va multumesc pt info si urari
                    Sper sa ma inteleg bine cu Civic-ul.
                    O sa va mai stresez eu cu intrebari in curand...

P.S. Zilele trecute eram cu fata prin oras si ne-a bufnit pe amandoi rasul. In sensul bun... Trecuse pe langa noi un Civic Sport + alb nu nr de inmatriculare OZN. Buna alegere.

Comment

Working...
                    X