Marvin42: '20 Honda Civic Sport Plus 1.5 I-VTEC Turbo CVT, Sonic Grey Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sunt 3 tipuri de hibride, mild hibrid , full hibrid si plug in hibrid. Tu ai un CRV-e hibrid, care de fapt este un full hibrid (adica est vorba de un hibrid care se incarca singur, nu este nevoie sa il incarci la priza). Eu ma refeream la plug-in hibride, adica pe cele care le incarci la priza, si a caror baterie se termina cam in o ora de mers pe autostrada.
    @enopul: ai dat masina la buy back sau ai vandut-o pe piata libera?

    Comment


    • Originally posted by cerevelu View Post

      nu. Categoric nu aveti dreptate. Aveti hibrida? Eu am, deja 10.000 km. Am mers prin toata Europa. E o masina de drumuri lungi. Si e hibrida.
      Omul are dreptate, in sensul ca atunci cand se descarca bateria ajungi sa cari dupa tine 2-300 kg de extra greutate (baterie + motoare) exclusiv pe motorul termic. In plus (in fct de model/configuratie) mai poate trage si bateria din putere pentru a se incarca.

      Ideea hibridului e buna dar cred ca mai are nevoie de imbunatatire. In plus economia de combustibil mi se pare mica fata de cat costa o astfel de masina. Adica dai 30-40k euro si la 10k km pe an castigi 100-200 euro max. Merita toate dezavantajele (greutate crescuta, complexitate mai mare...) ?

      Comment


      • Personal imi place hibridul fiindca, pe langa benzinarul aspirat, mai am si cuplu instant de la motoarele electrice. Prefer un 2.0/2.5L hibrid decat un 1.5 turbo.

        PS: la cum merg eu (usor, in limite), nu cred ca am fost vreodata in situatia sa nu aibe deloc baterie motoarele electrice.

        Comment


        • vizitator
          Senior Member
          vizitator , eu nu am vandut-o dar era un gand fulger ca as putea sa o vand si eu si sa obtin un pret bun. dimineata mergeam spre birou si am un spring si daca as vinde civic ix, , cu aceiasi bani as lua un spring electric ca si asa o folosesc exclusiv oras s ar fi supor pt mine ca masina de mers a-b. problema e ca trebuie sa ma duc saptamanal la kaufland sa o incarc...acolo am cel mai apropiat punct pentru asa ceva. si cam asta e singurul punct slab la electrice pentru mine personal
          Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

          Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

          Comment


          • cel putin la Toyota sistemul e gandit in asa fel incat sa nu lase bateriile sa se descarce indiferent de modul de sofat - am fript eu un Rav4 2020 pe autostrada cat a dus - tocmai ca sa imi dau seama de limite - si nu a ramas fara baterie
            din cate stiu nici la plug-in hybrids nu ar trebui sa se intample asta pentru ca si ele merg in mod hibrid la drum lung - dar da, am auzit de consumuri de 20 la suta dar in situatii experimentale: mers pur electric in oras, golit bateria si apoi mers doar termic
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment

            Working...
            X