Marvin42: '20 Honda Civic Sport Plus 1.5 I-VTEC Turbo CVT, Sonic Grey Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Daca schimbi odo din “batul” din dreapta ceasurilor, vezi km total, km A si km B. Daca lasi pe km total si mergi in primul meniu pe ecranul dintre ceasuri, unde e consumul, ala nu e lifetime?

Comment

• Originally posted by aalex691 View Post
      Daca schimbi odo din “batul” din dreapta ceasurilor, vezi km total, km A si km B. Daca lasi pe km total si mergi in primul meniu pe ecranul dintre ceasuri, unde e consumul, ala nu e lifetime?
      Nu, scrie acolo că e Trip A. Așa mi s-ar fi părut și mie normal.

Deci practic singurul mod de a vedea consumul pe lifetime e sa nu dai reset la trip B niciodata. Sunteți de acord că e un sistem un pic dubios. Nu zic că mor daca nu am consum pe lifetime, dar ca idee, de ce nu l-aș avea?

Comment

• Originally posted by Take5 View Post

Nu, scrie acolo că e Trip A. Așa mi s-ar fi părut și mie normal.

Deci practic singurul mod de a vedea consumul pe lifetime e sa nu dai reset la trip B niciodata. Sunteți de acord că e un sistem un pic dubios. Nu zic că mor daca nu am consum pe lifetime, dar ca idee, de ce nu l-aș avea?
        Ah, ok, nu am fost atent. Multumesc de info.
        Setarea ca Trip A sa se reseteze la plin sau Trip B sa se reseteze doar manual se face din tableta din configurari?

Comment

• aalex691 : da.
          @take5: first world problems . Daca iti configurezi trip-urile cum ti-am spus, il vei avea. Dupa 15-20.000 km parcursi vei vedea o cifra care nu se va modifica decat extrem de rar, cu variatii extrem de mici. Eu l-am resetat prima data pe la 18.000km. Arata 5.8l/100km, consum de cand s-a pus bateria pe masina. Acum, dupa vreo 16.000km de la resetare ghici cat arata? 5.8l/100km .
          O singura chestie au omis-o in legatura cu interfata de consum: trebuiau sa puna un tab si pentru “History of Trip B”.
          Last edited by closchkutza; 09-02-20, 09:56.

Comment

• Originally posted by aalex691 View Post

Ah, ok, nu am fost atent. Multumesc de info.
            Setarea ca Trip A sa se reseteze la plin sau Trip B sa se reseteze doar manual se face din tableta din configurari?
            Da.

Sunteți de acord că e un sistem un pic dubios. Nu zic că mor daca nu am consum pe lifetime, dar ca idee, de ce nu l-aș avea?
            Nu e dubios doar ca e de sapat prin meniuri sa il configurezi cum vrei. Tocmai ti-am spus cum poti avea consum lifetime. Si life sa fie care vrei tu. Oricum este un numar irelevant de spus la o bere cu baietii, ca n-o sa conduci diferit pentru ca ti-a consumat X in 20.000 km. Chiar ca first world problems.
            Last edited by BBR91; 09-02-20, 14:45.

Comment

• Mai, hai sa ne īnțelegem. Nu am zis că este o problema, nu am zis că nu īmi mai place mașina din pricina asta, nu am denigrat Honda sau posesorii de Honda. Sunt de acord cu voi, media nu se schimba mult după 10k, oricum. Sunt de acord cu voi, cifra nu īnseamnă prea multe. Singurul lucru pe care vreau sa īl puncteze este că japonezii au din anumite puncte de vedere un mod de gāndire ciudatel, cānd vine vorba de lucrurile astea, ciudatel fata de standardele create de europeni.

Credeti-ma, sunt fan mare Honda, uriaș, si sunt fan mașini japoneze mare. Īmi iubesc mașinuța, dar nu īnțeleg de ce trebuie să fim defensivi și să găsim cai ocolite pentru a spune ca, in ciuda faptului că e o mașină buna, are și 2-3 mici (chiar minuscule) dubiosenii. Asta e una din ele, cel puțin după standardele europene.

Nu am desființat mașina...

Comment

• Inca un cuvant si te dam afara de pe forum si-ti scoatem emblema H de pe haion.

Comment

• De amorul artei, ca nu am avut masini europene, ce ofera o masina europeana in materie de informatii consum?
                  Last edited by closchkutza; 09-02-20, 19:38.

Comment

• Am avut o Skoda mai veche care avea Trip A si Trip B si unul se reseta manual iar celelalt se reseta singur dupa 2 ore cu motorul oprit parca. Am mai avut un Focus 2007 care avea.... consum mediu, viteza medie si odometru dar se resetau manual fiecare in parte. Si odo afisa pana la 999.9 km, apoi o lua de la capat rudimentar. Deci Civic chiar iti ofera multe informatii. Dar masinile mele erau mai vechi.

Comment

• Ca tot veni vorba de consumuri, am avut un drum de ~1.5h saptamana asta, cu un consum mediu de 15-16. Nu mai calc in viata mea la ora aia in masina, mai bine parchez si ma uit la un film . Altfel, am vreo 8.2 consumul pe plinul asta (ceva mai city focused).
                      Cat s-au topit zapezile, am consumat litri intregi de zeama de parbriz pe zi si am spalat-o in fiecare seara, sa iau sarea / whatever the hell se arunca pe strazi in perioada asta. N-am prea avut timp de masina, am fost prins cu altele; sper s-o inmatriculez curand si sa mergem in ceva excursii mai departe, sa ma bucur mai mult de ea.

Comment

• Originally posted by closchkutza View Post
                        De amorul artei, ca nu am avut masini europene, ce ofera o masina europeana in materie de informatii consum?
                        made up numbers

Comment

Working...
                        X