VIZITATOR: '19 Honda Civic 1.6 i-DTEC Confort, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da. Verifica presiunea in roti si apoi reinitializeaza TPMS.

    Comment


    • Salut! Dacă mai apare acel mesaj si după ce ai verificat presiunea in roți și ai reinitializat TPMS, e bine să verifici și anvelopele. Eu am avut această problemă și era din cauza unui cui intrat īn anvelopa.

      Comment


      • OK, multumesc.

        Comment


        • vizitator
          Senior Member
          vizitator am gasit ieri prin garaj capacelel vechi de la accord. Daca te ajuta, ti le pot da ca sa protejezi butucul pana iti vin cele noi

          Comment


          • Originally posted by alexme24 View Post
            vizitator
            Senior Member
            vizitator am gasit ieri prin garaj capacelel vechi de la accord. Daca te ajuta, ti le pot da ca sa protejezi butucul pana iti vin cele noi
            Dar se potrivesc? Au diametrul de 69 mm?

            Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

            Comment


            • Le masor cand ajung acasa si iti zic.

              Comment


              • Am fost la vulcanizare si am măsurat presiunea in roti. In 3 roti era 2.2bari si in una era 2.1 bari. Le-am umflat pe toate la 2.5 bari, asa cum scrie in abtipildul lipit pe portiera masinii. Problema este ca martorul nu a dispărut din bord, deși am mai mers vreo 500m pana acasa.

                Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                Comment


                • Au 69-70 mm.

                  Comment


                  • Inseamna ca ar trebui sa se potriveasca. Sa nu fie din cele mici. Te rog sa imi dai un PM sa imi spui unde ne putem vedea (daca nu le-ai dat intre timp).
                    PS: stie cineva cum se reseteaza senzorul TPMS (cel de presiune in anvelope, la care faceam referire mai sus). Am refacut presiunea la roti si martorul de lipsa presiune tot nu s-a stins. La Opel, dupa ce refac presiunea si merg vreo 100m, martorul se stinge automat, fara sa fac eu vreo reinitializare.

                    Comment


                    • Te duci in setari (semnul cu roata dintata) si prima optiune e Deflation warning system initalization sau asa ceva, dai Initilize si pleci. Cam cum face tipul asta:

                      Comment


                      • Da, asa a fost. Am intrat in Setari, Autovehicul, Initializare TPMS, si am ales sa revin la setarile initiale. Conditia este sa fii cu masina oprita, frana de mana ridicata si sa stai pe loc (daca nu sunt indeplinite aceste conditii, optiunea nu se acceseaza).
                        Multumesc de sfaturi.

                        Comment


                        • Originally posted by Geo87 View Post

                          Am programare peste 1 saptamana la Asko, montaj camera aftermarket rezolutie 720 (doar atat stiu despre ea) , camera + manopera ~ 900 lei.
                          Ai montat, este ok? total cost? mie nu-mi raspunde Asko la niciun fel de mail. ma intreb cit de seriosi sunt daca nu au timp sa raspunda unui potential client.

                          Comment


                          • Sunt serioși cei de la Asko, din păcate sunt f ocupați, le-ar trebui departament special care sa răspundă la emailuri/ telefoane. Dacă stai 10 minute cu unul din ingineri vei vedea de ce nu răspund ei.... Si eu eram iritat dar văzānd cum le sună telefoanele am īnțeles. Suna din 2 in 2 minute, nu poți purta o conversație dacă nu ignoră telefonul.

                            Comment


                            • Daca tot a venit vorba de reprezentante, am si eu o intrebare: de cand am luat masini, volanul statea inclinat catre dreapta cateva grade (asa a venit din fabrica), iar masina trage dreapta, evident. In decembrie vreau sa duc masina la prima revizie (8 luni de la achizitie). Se mai poate remdia pe garantie? Teoretic stiu ca, in primii 10 000km orice reglaj este gratis, dar nu stiu cum e la Honda.

                              Comment


                              • Lui @bobescu pe Sedan i-a fost refuzata acceasi interventie pe motiv ca nu s-a dus in prima 1k km. Deci slabe sanse dar merita incercat.

                                Comment

                                Working...
                                X