VIZITATOR: '19 Honda Civic 1.6 i-DTEC Confort, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Salut guys! Puteți pune niste poze cu camera de marșarier, va rog? Sunt curios cum se vede și mai ales dacă te ajută noaptea? Distingi ceva pe întuneric?
    Mulțam!

    Comment


    • #92
      Salut ! La câți kilometri se schimbă uleiul?

      Comment


      • #93
        Originally posted by Teofeel View Post
        Salut ! La câți kilometri se schimbă uleiul?
        Ai senzor care îți indică pe Instrument Cluster. In funcție de stilul de condus și de condițiile de trafic, poate să difere. Eu am făcut schimbul la 8500 km. Mers preponderent prin București. Dacă mergi mai mult extra-urban numărul de km va crește. 10 000km sau mai mult. Dar e indicat oricum să-l schimbi la cel mult 10k. Totusi stiu cazuri in care s-a schimbat uleiul inainte de 8k, atat la motorul de 1.0L cat si la 1.5L.
        Last edited by uovi; 22-08-19, 15:59.

        Comment


        • #94
          Originally posted by uovi View Post
          Salut guys! Puteți pune niste poze cu camera de marșarier, va rog? Sunt curios cum se vede și mai ales dacă te ajută noaptea? Distingi ceva pe întuneric?
          Mulțam!
          Salut, camera de la Asko aftermarket este una Jvc Cm30 ..
          Nu merge sa schimbi unghiul, doar iti arata liniile de ghidare.
          M-a costat la Asko 880 lei... camera + montaj, vad ca la Flanco este 280, dar trebuie sa manance toata lumea.. mi-am facut nebunia si cu asta, sunt multumit.

          https://www.flanco.ro/camera-auto-ma...nzor-cmos.html

          Comment


          • #95
            Originally posted by Geo87 View Post

            Salut, camera de la Asko aftermarket este una Jvc Cm30 ..
            Nu merge sa schimbi unghiul, doar iti arata liniile de ghidare.
            M-a costat la Asko 880 lei... camera + montaj, vad ca la Flanco este 280, dar trebuie sa manance toata lumea.. mi-am facut nebunia si cu asta, sunt multumit.

            https://www.flanco.ro/camera-auto-ma...nzor-cmos.html
            Mersi pentru detalii. Pare ca se vede destul de bine. Si eu sunt hotarat sa-mi montez o camera. Am renuntat la ideea senzorilor de parcare. Sunt situatii in care camera este mult mai folositoare.
            Ma intereseaza daca noaptea ai un mimim de vizibilitate si daca este retractabila? Sau fiind aftermarket ramane in exterior tot timpul?

            Comment


            • #96
              Originally posted by uovi View Post

              Mersi pentru detalii. Pare ca se vede destul de bine. Si eu sunt hotarat sa-mi montez o camera. Am renuntat la ideea senzorilor de parcare. Sunt situatii in care camera este mult mai folositoare.
              Ma intereseaza daca noaptea ai un mimim de vizibilitate si daca este retractabila? Sau fiind aftermarket ramane in exterior tot timpul?
              Ramane in exterior tot timpul.. noaptea in apropiere vezi cat de cat.

              Comment


              • #97
                De curios, daca cumpar fix acelasi model de camera de la Franco si o montez in regie proprie, voi pierde garantia la partea electrica de la masina?

                Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                Comment


                • #98
                  Originally posted by vizitator View Post
                  De curios, daca cumpar fix acelasi model de camera de la Franco si o montez in regie proprie, voi pierde garantia la partea electrica de la masina?

                  Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
                  Daca faci asta iti recomand sa iti cumperi una mai buna... din ce am vazut au tras fire din portbagaj pana la navi.. prin plafon pe lateral...
                  Sincer nu am stiut ce camera imi pun..cand am luat-o asta era montata, o sa incerc sa fac o poza si cum se vede din exterior.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Geo87 View Post

                    Daca faci asta iti recomand sa iti cumperi una mai buna... din ce am vazut au tras fire din portbagaj pana la navi.. prin plafon pe lateral...
                    Sincer nu am stiut ce camera imi pun..cand am luat-o asta era montata, o sa incerc sa fac o poza si cum se vede din exterior.
                    Cei de la Honda Nord mi-au recomandat sa cumpăr si sa montez una de la Falcon. Daca nu se taie vreun fir la montaj, cică nu pierd garantia. Dar cand ajung la Falcon, surpriza. Nu aveau camere de marsalier. Apoi am incercat sa cumpăr eu una mai performanta si sa o montez la Honda Nord. Nu au vrut, pe motiv ca nu pun ei orice camera pe masina.

                    Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                    Comment


                    • A...si inca o intrebare: unde au montat camera? Au desfiintat cumva vreunul din becurile de la placuta de inmatriculare spate? Intreb ptr ca am vazut ca unii asa fac..

                      Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Originally posted by vizitator View Post
                        A...si inca o intrebare: unde au montat camera? Au desfiintat cumva vreunul din becurile de la placuta de inmatriculare spate? Intreb ptr ca am vazut ca unii asa fac..

                        Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
                        Exact unde iese cea originala, cele fara camera au un capac mic acolo, au scos capacul si l-au taiat cat sa iasa camera.
                        Am facut o poza dar noaptea.

                        Comment


                        • Originally posted by Geo87 View Post

                          Daca faci asta iti recomand sa iti cumperi una mai buna... din ce am vazut au tras fire din portbagaj pana la navi.. prin plafon pe lateral...
                          Sincer nu am stiut ce camera imi pun..cand am luat-o asta era montata, o sa incerc sa fac o poza si cum se vede din exterior.
                          Bănuiesc că lucrarea e de calitate și nu se văd cablurile prin portbagaj, nu?!
                          E suficient că rămâne camera în afară tot timpul și e expusă la murdărie, îngheț, etc. N-aș vrea să văd vreo urmă de cablu pe undeva....

                          Comment


                          • Originally posted by uovi View Post

                            Bănuiesc că lucrarea e de calitate și nu se văd cablurile prin portbagaj, nu?!
                            E suficient că rămâne camera în afară tot timpul și e expusă la murdărie, îngheț, etc. N-aș vrea să văd vreo urmă de cablu pe undeva....
                            Salut. Inclusiv camera originala este tot timpul afară. Mie imi pare din poze ca este aproape identic cu OEM. Singura diferență pe care o observ este reglajul unghiului de pe medianav.

                            Comment


                            • Probleme, Probleme, pocnituri. Sunt in concediu si am parcat masina in parcarea hotelului la care stau (fara sa imi dau seama ca aceasta e de fapt o parcare inaltata). Cand dau eu sa scot masina cu fata din parcare, aud poc, dinspre partea fata a masinii. Ma uit sub ea, curge un lichid, picătură cu picătură, cam o picătură la interval de 4-5 secunde. Am lovit masina perpendicular pe bordura, exclus sa fi luat vreo piatra sau altceva ascuÈ›it. Pur si simplu am luat bordură de-a latul, pe toată lățimea masinii . Acum ma intreb ce ar putea fi?..Am dat cu mana, pare apa. Oricum nu este ulei de motor (deci nu cred ca am lovit baia de ulei). In bord nu imi apare niciun martor de avarie. Lichidul curge printre orificiile scutului, în zona roÈ›ii dreapta fata ( pe partea pasagerului).

                              Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Sa nu fie alarma falsa, sa fie lichidul de condens de la a/c. Continua sa picure?


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X