VIZITATOR: '19 Honda Civic 1.6 i-DTEC Confort, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Co5min
    replied
    Te cred, tu care urmează sa cumpere Type R-ul.

Leave a comment:

• closchkutza
    replied
    Originally posted by BBR91 View Post
    E si scump si prost cel OEM. E vreo 50 de lei un filtru de polen ok. Dai 100 ca scrie Honda pe el. Nu e ca si cand e ieftin restul de revizie la masina ca sa zici ca nu conteaza.
    Mie sincer nu mi se pare scumpa revizia, la 700 lei - parere personala.

Leave a comment:

• alexme24
    replied
    Originally posted by vizitator View Post
    Īntre revizii nu stie nimeni ca ai umblat si ai schimbat filtrul de aer. Dar, daca nu il schimbi si la reprezentanta la termenul stabilit in cartea de service, ai ramas fara garantie la motor.

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
    Absolut. Cele la termen īntotdeauna le fac complet, mai puțin cel de polen, tocmai pt a fi īn carte și a nu avea ei motiv de negociere īn caz de probleme ulterioare.

Leave a comment:

• BBR91
    replied
    E si scump si prost cel OEM. E vreo 50 de lei un filtru de polen ok. Dai 100 ca scrie Honda pe el. Nu e ca si cand e ieftin restul de revizie la masina ca sa zici ca nu conteaza.

Leave a comment:

• closchkutza
    replied
    Va stresati degeaba cu filtrul ala. Eu de vreo 2 revizii le-am cerut sa-mi dea mir filtru ca mi-l schimb eu (faceau prea mult deranj pentru ce aveau de facut). Nu au comentat.

Leave a comment:

• BBR91
    replied
    Am luat filtru cu vreo 45 ron. Sper sa imi iasa si manopera. Oricum, daca nu ne descurcam asa, la anul cumpara noi filtrul si il montează ei in cadrul reviziei. Tot e mai ieftin decat 150 ron.

Nu ai ce sa gresesti, iti iese sigur. Multumesc de pont, mai economisesc si eu asa la urmatoarea revizie.

Leave a comment:

• vizitator
    replied
    Am luat filtru cu vreo 45 ron. Sper sa imi iasa si manopera. Oricum, daca nu ne descurcam asa, la anul cumpara noi filtrul si il montează ei in cadrul reviziei. Tot e mai ieftin decat 150 ron.

Leave a comment:

• BBR91
    replied
    @BBR91: merci de sfat. Voi incerca zilele acestea sa schimb singur filtrul de polen. Manopera mai tii minte cat a costat? Ca banuiesc ca 150 RON au costat manopera si filtrul impreuna.

Am zis aproximativ 150 lei dar vreo 100 e doar filtrul. Mi-au bagat 2 ore de manopera pentru toata revizia. In alte parti e o ora...

Voi face si eu ca voi. Voi schimba singur filtrul de polen si pot sa pun si ceva cu carbune activ asa. Dar cel de aer da, trebuie scris in caietul service de ei, altfel cam risti pierderea garantiei. Din pacate.

Leave a comment:

• vizitator
    replied
    Īntre revizii nu stie nimeni ca ai umblat si ai schimbat filtrul de aer. Dar, daca nu il schimbi si la reprezentanta la termenul stabilit in cartea de service, ai ramas fara garantie la motor.

Leave a comment:

• catalin rus
    replied
    Originally posted by alexme24 View Post
    Asta nu am auzit-o niciodata, ca de la un filtru de aer pe original sa pierzi garantia la motor, e absurd. Ce rau sa faca unui motor ca ii schimbi filtrul mai des, adica intre reviziile mari?Cand fac revizia mare, da il schimba ei , ca sa treaca in carte, in rest, la reviziile intermediare (pt ca trebuie la nici 8000 km facute), nu le schimb la ei. Oricum nu au ei de unde sa stie ca e filtrul ala sau nu, fiind tot pe original. La ultima vizita la ei, din multeeeele avute, le-am zis si de treaa asta, ca eu nu schimb asa rar filtrele si ca le fac acasa si au zis ca nu e nicio problema atat timp cat merg pe original.
    nu m am facut inteles poate . clar ca poti sa l schimbi si la 1000 km ....pe original ca nu vede , stie nimeni. sunt multi care pun ce le vine , cel mai ieftin si daca odata se vede la reprezentanta si cum spuneam ai ceva problema la motor ..... fiecare face cum stie .

Leave a comment:

• alexme24
    replied
    Asta nu am auzit-o niciodata, ca de la un filtru de aer pe original sa pierzi garantia la motor, e absurd. Ce rau sa faca unui motor ca ii schimbi filtrul mai des, adica intre reviziile mari?Cand fac revizia mare, da il schimba ei , ca sa treaca in carte, in rest, la reviziile intermediare (pt ca trebuie la nici 8000 km facute), nu le schimb la ei. Oricum nu au ei de unde sa stie ca e filtrul ala sau nu, fiind tot pe original. La ultima vizita la ei, din multeeeele avute, le-am zis si de treaa asta, ca eu nu schimb asa rar filtrele si ca le fac acasa si au zis ca nu e nicio problema atat timp cat merg pe original.
    Last edited by alexme24; 10-05-20, 13:46.

Leave a comment:

• catalin rus
    replied
    Originally posted by alexme24 View Post
    Da. Asa și eu. Inclusiv filtrul de aer. Ca și ala īl schimb la juma de an. Ei schimba doar uleiul și filtrul și atāt.
    filtru de aer motor ar cam trebui ca ei sa l faca , sa nu ai surprize daca vreodata ar fi sa ai probleme la motor, ti ar putea o baga pe gat problema din cauza filtrului . la ala nu ma ating doar de vreau sa l mai schimb mai des

Leave a comment:

• vizitator
    replied
    @BBR91: merci de sfat. Voi incerca zilele acestea sa schimb singur filtrul de polen. Manopera mai tii minte cat a costat? Ca banuiesc ca 150 RON au costat manopera si filtrul impreuna.

Leave a comment:

• vizitator
    replied
    Da, si eu am procedat la fel la toate masinile: le spun sa nu schimbe filtrul de habitaclu ptr ca il schimb eu. Ptr asta nu se pierde garantia. In schimb, filtrul de aer trebuie schimbat doar la ei. E mai usor de schimbat decat cel de polen, dar neschimbarea lui la reprezentanta duce la pierderea garanției ptr motor.

Leave a comment:

• alexme24
    replied
    Da. Asa și eu. Inclusiv filtrul de aer. Ca și ala īl schimb la juma de an. Ei schimba doar uleiul și filtrul și atāt.

Leave a comment:

Working...
X