VIZITATOR: '19 Honda Civic 1.6 i-DTEC Confort, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Philips White Vision sunt foarte bune partea proasta e ca sunt scumpe si trebuie inlocuite, chiar daca nu se ard, cam la 1 an.
    Am tot cautat dar nu gasesc de cumparat Philips X-tremeVision G-force (130%). Chiar si Philips X-tremeVision (100%) am gasit doar pe amazon si ebay.

Am incercat si ledurile de la Philips si nu le recomand (lumineaza mai bine/corect halogenul).

Comment

• Personal am cumparat un set de 2 becuri Osram Night Breaker silver, la pret de 110 RON setul. Maine le montez pe masina, apoi voi spune cum sunt. Oricum, cu astea stock nu mai pot merge. Noaptea am ajuns sa ratez sa fac dreapta pe strada pe care vroiam sa merg, din cauza vizibilitatii f proaste.

Comment

• Am schimbat becul original de pe stanga cu unul Osram night breaker silver si pot sa spun ca diferenta mare nu este....da, e putin mai bine, dar nu cine stie ce. Ori de puneam Osramuri simple, ori cu Night Breaker silver, tot cam pe acolo e luminozitatea. Sunt putin mai puternice, dar nici pomeneala de +110% cum scrie pe ele.
        Problema la farurile de la Civic este ca sunt reglate sa bata prea jos...ma intreb daca nu or vrea de la reprezentanta sa le regleze sa bata mai departe.

Comment

• Daca ti se pare ca bat prea jos ii poti ruga la reprezentanta sa ti le regleze. Eu am facut asta si bateau putin prea sus la mine. Dar nu cred ca ti le vor regla mai sus decat trebuie. Daca sunt reglate corect cred ca doar ti se pare ca bat prea jos. Oricum sunt mediocre farurile. Am vazut mai multi colegi multumiti de Philips White Vision, poate incerci.

Comment

• Legat de filtrul de aer, de ce nu te uiti la el si vezi daca necestia schimbare? sunt 4 suruburi, care au si cap cruce si cap de cheie. le desfaci imediat. Un kit de filtre : aer plus habitaclu costa maxim 120-150 de lei si le poti schimba la 6 luni, daca folosesti masina zilnic. Asa respiri si tu aer curat si masina ta.

Comment

• Filtrul de polen il schimb singur la primavara, cand masina face 1 an (deja l-am cumparat). O sa ma uit si la cel de aer...daca chiar e plin de praf il schimb singur (insa, din experienta de la Skoda, dupa 1 an nu era f murdar).
              @BBR91: farurile asa au venit reglate din fabrica, bat mult mai jos decat la alte masini (gen Fiat Tipo sau Skoda octavia). Philips White Vision au luminozitate+60% fata de un halogen normal, iar Osram Night Breaker are +110%. Deci nu cred ca as avea vreo lumina in plus cu Philips White Vision, doar ca lumina e mult mai alba (xenon effect). Marea problema este ca farurile bat prea jos...

Comment

• Farurile reglate corect nu bat mai sus sau mai jos. Ele trebuie reglate sa aibe caderea intre 1% si 1.5%, in functie de masina, conform 76/756/ECE. Cum nici Fiat Tipo si nici Octavia nu sunt semnificativ mai inalte decar Civic, ma indoiesc ca este o diferenta mai mare de 10 m in bataia farurilor. Modul in care este distribuita lumina poate diferi si este posibil ca masinile precizate de tine sa aibe faruri mai reusite decat Civic, mai ales ca Civic are faruri mediocre si cu halogen si cu LED.

Comment

• Ambele sunt mai inalte la partea din fata...mai ales Skoda Octavia 2 face-lift (pe care am avut-o inainte). Ambele bat la o distanta mai mare decat farurile de la Civic (chiar si 10m daca ar fi, tot e ceva).

Comment

• Am fost la Honda Nord ptr reglare faruri. Le-au verificat si au recunoscut ca intr-adevar bat prea jos, prin urmare le-au reglat (in prezent batand putin mai sus). Apoi i-am rugat sa imi poliseze si coltul stang de la bara fata, care era cam zgariat (si se vedeau zgarieturile). Au facut asta si, spre surpriza mea, la final nu mi-au luat niciun ban. (nici ptr reglaj faruri si nici ptr polish). A fost un bonus de fidelizare ptr ca sunt clientul lor. Foarte tare, alte service-uri nu ofera astfel de cadouri.

Comment

• Originally posted by vizitator View Post
                      Am fost la Honda Nord ptr reglare faruri. Le-au verificat si au recunoscut ca intr-adevar bat prea jos, prin urmare le-au reglat (in prezent batand putin mai sus). Apoi i-am rugat sa imi poliseze si coltul stang de la bara fata, care era cam zgariat (si se vedeau zgarieturile). Au facut asta si, spre surpriza mea, la final nu mi-au luat niciun ban. (nici ptr reglaj faruri si nici ptr polish). A fost un bonus de fidelizare ptr ca sunt clientul lor. Foarte tare, alte service-uri nu ofera astfel de cadouri.
                      Eu am avut o experiență excepțională cu cei de la Honda Nord. Mi-au montat Acuity Short Shifter-ul, o treabă grea, minutioasa, care durează două ore, fara sa aibă vreo obligație sa facă asta.

Șeful de service a stat și a făcut treaba asta după ce au terminat băieții treburile standard de revizie. A fost foarte amabil, după ce l-a pus mi-a zis sa stau relaxat sa îl incerc că sa fie reglat așa cum îmi place mie. A făcut reglajele și i-a chemat pe băieți să pună consolele la loc.

Costul? 200 de lei manopera, asta incluzând și revizia.

​​​​​

Comment

• F frumos din partea lot. La Porsche aproape ca ma puneau sa platesc si aerul care il respiram.
                        Ce este Acuity Short Shifter?

Comment

• Tot ansamblul schimbatorului, super-reglabil, facut de Acuity: https://acuityinstruments.com/produc...-short-shifter

Comment

• Dupa un drum lung facut noaptea, pot sa spun ca este mult mai bine cu noile becuri (Osram Night Breaker) decat cu cele vechi. Insa, e adevarat ca mi-au si ridicat farururile la reprezentanta, acum bat mai bine (ceva mai departe)

Comment

• Intrebare ptr toti posesorii de Civic: voua vi s-a intamplat ca pasagerii sa sufere de rau de masina in Civic? De cand mi-am pus anvelopele de iarna mi se intampla tot mai des. De Craciun sotia mi-a varsat in masina chiar in pungile de hartie pline cu cadouri (eram pe A1), de revelion celui mic i s-a facut rau in masina pe autostrada Buc-Ploiesti, iar in weekend copilul a vomitat iar in masina pe DN1. Sa fie oare de la anvelopele de iarna (prea moi) sau asa se intampla in toate Civicurile?

Comment

• Cand eram prin facultate la un laborator am facut un test cu un generator de sinusoidale si puteai gasi frecventa la care unei persoane i se face rau destul de usor. E foarte posibil sa fie legat de cum vibreaza masina, dar pe de alta parte raul de masina in special vine de la frane si accelerari bruste, incearca sa le eviti(as in mergi ca un mos ).

Comment

Working...
                                X