KRNOA: '19 Honda Civic 1.5 MT Sport Plus, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • KRNOA: '19 Honda Civic 1.5 MT Sport Plus, Polished Metal Metallic

    Salutari,

    Din Aprilie sunt fericitul posesor al unei Honda Civic. Dupa nenumarate review-uri citite ma gandeam sa o achizitionez dar in ultima instanta mie mi-a placut foarte mult design-ul si acesta a fost factorul decizional. De culoare nu prea eram convins dar acum traind cu ea. este un gri mai inchis si imi place foarte mult.
    Toate masinile pe care le-am avut pana acum au fost SH dar dupa nenumarate probleme cu ele (MATIZ , VW BORA 2000, VW Passat CC 2010) (poate sunt eu ghinionist la masini SH) am decis sa-mi cumpar una noua.

    Desi am facut doar 400km in Bucuresti sunt super multumit si are tot ce-mi trebuie. Momentan nu am cum sa fac alte drumuri din pacate.

    As avea cateva intrebari totusi.
    - la dealer mi-au spus ca are rodaj din fabrica si pot sa o conduc cum vreau, dar uitandu-ma pe forum aici, toti utilizatorii au facut un rodaj de 1k sau 2k km. Care-i adevarul ?
    - vazand postul lui
    mircionesb
    Member
    mircionesb ma gandesc si eu serios sa imbrac cotierele si manerele cu piele pentru ca tapiteria s-a murdarit imediat si arata mai alb si sigur nu am dat eu cu murdarie prin masina. Intrebarea mea este daca coase acea piele peste, se mai poate da jos, cum ramane dupa ce se strica aceea piele si trebuie inlocuita?
    - am vazut si in forum-ul type-r ca majoritatea si-au pus straturi de nanolex protectie ceramica. Ar fi bine de facut acum cat masina este noua?

    Multumesc


  • #2
    culoarea este superba, este o idee mai inchisa ca la modele vechi. Sa o conduci cu mare placere si foarte distractiv dupa perioada potolita

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere!

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere si la multi km. fara de probleme (si in perioada de adaptare, mers potolit macar 1000 km.). Frumoasa culoarea.

        Comment


        • #5
          1000-2000 de km ca rodaj la inceput rau nu are cum sa ii faca . Fara accelerari violente ,fara frane violente ,mergi in toate treptele ,etc.
          Sa o stapanesti cu placere si fara probleme !

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti cu placere! Multi km fara evenimente neplacute!

            Cartea tehnica ce spune in privinta rodajului? La TypeR parca e 1500 km. Mi s-a spus 2000 km de la garaj. Am rabdare, ii fac. Deocamdata 1400 si pot spune ca simt deja diferente la modul in care intra in viteze, cupleaza, merge motorul, parca mai cursiv e clar rodajul.

            Culoarea e frumoasa, suferitoare la murdarie. Recomand ceramic coating acum cat e vopseaua necontaminata. Ajuta la mentinerea vopselii(anti UV / swirl marks), curatarea masinii, mai ales cu murdaria de pe drumurile noastre. Plus ca stratul de siliciu lasat va reflecta si mai mult lumina. In lumina puternica vor iesi formele mai mult in evidenta si culoarea va parea mai deschisa. Am aplicat ceramic coating singur, am detaliat pe topicul meu in sectiunea TypeR produsele folosite.
            Recomand ceramic coating si la jenti.
            mike2005
            Senior Member
            Last edited by mike2005; 12-05-19, 19:44.

            Comment


            • #7
              Sa ai noroc de ea!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru sfaturi si urari Sper sa ne vedem si la niste meetup-uri. Cheers.

                Comment


                • #9
                  Daca pielea cu care se imbraca cotiera si manerele de la usi e de calitate si lucrarea e facuta cum trebuie nu trebuie sa-ti faci nici un fel de griji. La mine aproiape s-a implinit anul de camd am imbracat cu piele chestiile respective si arata impecabil. Am vrut sa imbrac si fetele de usi si sa scap de porcaria aia de stofa dar meseriasul a zis ca este destul de dificil de facut si ca nu se baga.

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc pentru informatii.
                    Deja am facut 5000km+ din aprilie pana acum si sunt super multumit de ea. In trafic si pe autostrada am avut mai multe surprize placute din partea celorlalti posesori de civic 5d si anume claxonari, flashuri scurte, saluturi de genul motociclistilor Foarte tare.

                    Vin la voi cu inca o intrebare. Ma gandeam sa imi cumpar jante + anvelope pentru modelul meu si m-am uitat dupa ce am vazut pe anvelopa 235/45R17. Dar la cautare jenti am mai vazut ET si nu sunt sigur ce sa aleg? Ma puteti ajuta cu niste sfaturi si magazine online?
                    krnoa
                    Junior Member
                    Last edited by krnoa; 24-10-19, 17:14.

                    Comment


                    • #11
                      De vreme ce ai datele constructive ale jantelor originale, iti poti verifica corectitudinea "alegerilor de design" (jante/anvelope) pe www.whilltheyfit.com.

                      Comment


                      • #12
                        Da
                        Malex
                        Senior Member
                        Malex am citit si din considerente bugetare mi-am cumparat doar anvelopele de iarna. Thx for info.

                        Anyway, nu inteleg de ce dupa 5888km ma cheama la revizie. Imi apare mesaj de revizie. Este in regula? Dupa 7 luni de zile de utilizare? Am sunat si mi-au zis ca masina face monitorizari si te cheama cand considera (poate sa fie ulei etc.). Dar din ce stiu nu am condus deloc agresiv, rapid.

                        Si link la poze: https://drive.google.com/open?id=0B-...1ZmZkJWai1TemM

                        Comment


                        • #13
                          Bine ai venit și felicitări pentru achiziție. Si eu sunt la prima mașina noua, și honda pentru fiabilitatea din târg. Referitor la schimburile dese de ulei este specific pentru motorul acesta. Și eu am incercat sa merg frumos cu ea, cu mici excepții când am mai vrut să ii cunosc reacțiile limitele, după rodaj. Primul schimb l-am făcut la 9400 km și 7 luni, cu un regim 65-70% extraurban, life in jur de 8000 km left. Am auzit că s-a aprins senzorul și la 3-4000 km și la 12-13 k km . Cica are fi după regimul de mers, încă investighez și eu, in carte scrie 20 000 km sau 10.000 in condiții de mers sever. Bănuiesc că nu este cazul de mers pe circuit, sever la nici unul din noi. Sunt curios daca facem service la 15 k km, nu 20 k km cum scrie in carte daca pierdem garantia.

                          Comment


                          • #14
                            Este mai mult decât incredibil cum un soft, adică o chestie programată de oameni pe care îi credeți orbește într-o lume în care toți mint și înșeală pentru bani, vă poate controla într-atât viețile și timpul.
                            E un rahat de motor de metal care la un moment dat se va strica sau nu, chit că faceți pe naiba-n paișpe să-l protejați de parcă e carne din voi - aș îndrăzni să spun că nici de voi înșivă nu aveți o așa mare grijă.
                            E o lume a consumerismului (din care doar unii profită și nu, nu sunteți voi aceia), pe care îl susțineți când, absurd, schimbați uleiul așa des, ori antigelul, ori lichidul de frână, ori altele inutil. Deh, trebuie să trăiască și Honda din ceva, nu ? (ca și ceilalți producători auto, de altfel).

                            Și da, am mașina, dar o tratez ca pe o mașină și atât. Revizie la 1 an și pace.

                            Scuze, Krnoa, pentru postul intruziv. Mulțumesc!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by HXR View Post
                              Este mai mult decât incredibil cum un soft, adică o chestie programată de oameni pe care îi credeți orbește într-o lume în care toți mint și înșeală pentru bani, vă poate controla într-atât viețile și timpul.
                              E un rahat de motor de metal care la un moment dat se va strica sau nu, chit că faceți pe naiba-n paișpe să-l protejați de parcă e carne din voi - aș îndrăzni să spun că nici de voi înșivă nu aveți o așa mare grijă.
                              E o lume a consumerismului (din care doar unii profită și nu, nu sunteți voi aceia), pe care îl susțineți când, absurd, schimbați uleiul așa des, ori antigelul, ori lichidul de frână, ori altele inutil. Deh, trebuie să trăiască și Honda din ceva, nu ? (ca și ceilalți producători auto, de altfel).

                              Și da, am mașina, dar o tratez ca pe o mașină și atât. Revizie la 1 an și pace.

                              Scuze, Krnoa, pentru postul intruziv. Mulțumesc!
                              Cam tot ce traim e o mare bula. Ca unii cred mai mult sau mai putin, e fix problema lor. Si da, o tabla ramane o tabla orice sigla ar avea in fata.

                              Comment

                              Working...
                              X