XtotheZ: '19 Honda Civic 5D 1.5T Sport Plus M/T, Polished Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by XtotheZ View Post
    Salutare,
    M-am tot documentat in legatura cu "viata" uleiului, Eu i-am facut schimbul pe la 7800, apoi nu a mai afisat nimic dupa resetare,, pe la 8400 mi-a afisat ca mai am de parcurs 9800 km.
    Dupa 2 sapt am ajuns la 9100 si imi afiseaza 8600 si in 3 zile a scazut de la 8600 la 8100 in conditiile in care nu abuzez de ea, schimb la 3000//3500 RPM.
    Nu imi pot explica de ce in 3 zile s-a scazut 500 !
    In oras acel oil life o sa scada mai repede.
    Cel mai probabil din cauza drumului scurt si a ciclurilor accelerare-oprire specifice mersului in oras.
    Mie la drum lung aprox 2.600 km a scazut cu vreo 1.500km oil life.
    Si mie imi scade mai repede in oras dar nu am stat sa urmaresc cat.

    Comment


    • #32
      Adevarul e ca pana la serviciu fac cam 3 km..
      Multumesc.

      Comment


      • #33
        Depinde de cat de intens se foloseste masina. La mine, e chiar pe dos: imi scade mult din durata de viata a uleiului la drumuri lungi, si mai putin in oras. Adica am facut un drum de 400km in 2 zile, si la intoarcerea in Buc pe computer imi scazuse durata de viata a motorului de la 292 zile la 270 zile. Doar ca motorul e diesel...

        Comment


        • #34
          Si apar si problemele ..
          Dupa ce am abordat o curba s-a auzit un zgomot foarte puternic.Am oprit si nu mi-a venit sa cred.Acel element < nu stiu cum se cheama> a crapat pur si simplu.
          Poate ma puteti ajuta cum se cheama si un pret informativ, Scuzati claritatea pozelor .
          Va multumesc.
          Attached Files

          Comment


          • #35
            Pfuu, naspa rau. dar esti sigur ca nu ti-a sarit o piatra ceva ca e ciudat rau sa se crape doar de la o curba, nu imposibil dar...

            nu imi dau seama din poza, e crapat pe toata suprafata stearsa cu mana?
            Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

            Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

            Comment


            • #36
              Te rugam sa pui o poza mai clara, facuta mai de aproape (cu detaliu). La prima vedere nu pare nici exfoliere si nici lovitura de piatra.

              Comment


              • #37
                Sper ca acum se vede mai bine E crapat de la un capat la celalalt, nu semn de piatra nimic..Aveti atasat si preturile, sper sa nu patiti si voi asa ceva .
                Attached Files

                Comment


                • #38
                  da, a crapat din cauza tensiunii interioare (dupa parerea mea). Produs neconform, tot dupa parerea mea. Daca esti in garantie ar trebui schimbat pe garantie. Nu se vad urme de lovituri de piatra sa zici ca l-a lovit piatra, apoi s-a marit crapatura.

                  Comment


                  • #39
                    A ieșit din garanție...ai dreptate ca e din cauza tensiunii.Am sunat la Honda mi s-a oferit un preț de "zile mari" ...Asa am rezolvat la un atelier pentru parbrize. Trebuie sa aștept 7 zile..o sa fac poze când o sa îl monteze . Pret 6300 de lei cu tot cu montaj.Un pret destul de piperat pentru asa ceva.
                    Last edited by XtotheZ; 19-10-22, 15:12.

                    Comment


                    • #40
                      moaaaaa, naspa rau
                      Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                      Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                      Comment


                      • #41
                        Pretul nu este piperat, este imens..Honda Romania are preturi la piese de zici ca este Mercedes, in totala antiteza cu cele din SUA (unde sunt mult mai mici).

                        Comment


                        • #42
                          Asta e, nu am ce sa fac.O sa scot din buzunar 6300 lei.

                          Comment


                          • #43
                            Pretul acela de 6300 lei este dat de catre reprezentanta sau de catre atelierul independent de parbrize?
                            Intreb pentru ca din enuntul de mai sus nu e foarte clar.

                            Comment


                            • #44
                              Prețul e dat de către un atelier .La reprezentanta am avut un preț de 6900 lei și 900 lei montaj.

                              Comment


                              • #45
                                Imi puteti recomanda o unitate de navigatie dar care sa preia toate functiile pe care le are si vechea unitate ?
                                Last edited by XtotheZ; 24-01-23, 15:45.

                                Comment

                                Working...
                                X