CLOSCHKUTZA: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5 I-VTEC Turbo M/T, Orchid White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ah, stai, tu ai automata, e normal sa se duca mai repede placutele. La a mea nu am avut nici huruit (doar uneori scartaieli cand era frig afara, la frana usoara) si nici lag la franare, ba chiar cand erau noi mi se parea prea hiperactiva frana fata de ce eram eu obisnuit, abia atingeam pedala si se si incorda.

    Interesant la mine ca sunt atat fata cat si spatele la acelasi nivel, e prima masina la care vad chestia asta. Drumuri bune sa avem!

    Originally posted by vizitator View Post
    Problema cu simeringul de la compresorul AC se manifesta si la motorizarile diesel? Intreb ca sa stiu ce ma asteapta...Momentam am doar 16500km cu masina.
    N-as putea sa-ti spun. Nici la cele cu aceeasi motorizare ca a mea (sedan sau hatch) nu e sigur ca apare sau nu. Oricum, diesel-urile fiind mai putine vandute (cel putin pe aici), e mai greu sa faci pronosticuri in privinta lor.

    Comment


    • Salut Closchkutza,

      Cu confortul scaunelor cum te mai impaci? Am vazut ca ai scris pe softpedia ca te deranjeaza la culme scaunele si ca iti cauti locul pe scaun ca ,,piatra in oala''. Daca si scau nele de pe varianta sport plus sunt slabe, ce sa mai zic de mine care nici macar suport lombar nu am la scaune? daca te plangi de sustinere laterala vezi ca sunt niste suporturi lombare sub forma de plasa, care iti mai tin spatele sa nu alunece pe lateral. Eu mi=am pus si sunt mai bine.

      Comment


      • Cu suportul lombar nu aveam treaba, oricum il tineam extins destul de putin, problemele mele sunt cu unghiul sezutului si faptul ca jumatate din coapse imi stau in aer (fara posibilitate de ajustare), cu faptul ca sezutul are nici o parte plata in care sa stai cu fundul (si ma forteaza sa stau cu el presat de muchia aia tare de la baza sezutului), lipsa suportului de orice fel pentru umeri si faptul ca spatarul nu ma tine deloc. In afara de suportul lombar reglabil, nu e nici o diferenta intre scaunele de pe a ta si cele ale modelului in discutie.

        Cu parere de rau (reala), relatia cu Hondacu' s-a finalizat astazi dimineata cand s-a efectuat transferul de proprietate catre Asko si masina a ramas in parcarea lor (masina a fost data la trade-in). Chiar imi pare rau dupa el din multe puncte de vedere insa nici sa ma chinui nu cred ca era ok. Nu a fost sa fie.

        Sper sa ajunga pe mana cuiva care sa se bucure pe deplin de Hondac, poate chiar din Bucuresti, poate il mai vad prin trafic (are semn distinctiv, usor de recunoscut).

        Pentru cine este interesat, masina este deja listata pe site-ul Asko, sectiunea de masini rulate (http://honda.asko.ro/blog/anunturi/h...ic-proprietar/) . Odata cu masina am lasat si setul de jante de iarna + anvelope.

        Comment


        • closchkutza
          Senior Member
          closchkutza De curiozitate cat ti-au oferit pe ea? de mult am in cap trecerea la o masina mai mare(O skoda superb 2018 probabil), din pacate civicul nu este deloc potrivit pt familie cu copil(cel putin pt familia noastra) - portbagaj mare dar degeaba, pt ca are decshdierea f mic. si as vrea sa stiu estimativ cu cat ti-au oferti sub pretul pietii. Asa pot sa imi fac si eu o imagine cam care ar fi o pierderea financiara. Multumesc.

          P.S.: daca nu doresti sa divulgi suma, nu este cu absolut nicio suparare. zi faina si sa te bucuri de urmatoarea masina mai mult decat actuala.

          Comment


          • Care va fi urmatoarea measina?

            Comment


            • Ce masina iei in loc de Civic? Treci la CRV?

              Comment


              • Urmatoarea va fi Mazda 3 sedan. SUV? Niciodata!

                Comment


                • Sa-o folosesti cu sanatate! Pe ce idee ai ales Mazda 3 Sedan in loc de M3 hatchback sau M6 sedan?

                  Comment


                  • Originally posted by closchkutza View Post
                    Urmatoarea va fi Mazda 3 sedan. SUV? Niciodata!
                    Ce motorizare ai ales pentru Mazda? Ma gandesc ca benzina, dar sunt curios pe care l-ai ales.
                    ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                    Comment


                    • dupa ce intri in posesia noii masini, poate facem o intalnire. Vreau a doua masina si inca nu stiu ce sa iau.....

                      Comment


                      • Sa o stăpānește sanatos. Cei de la Mazda se lauda ca au studiat mult ergonomia spatelui la actuala Mazda 3 si au facut niste scaune foarte confortabile. Asa sa fie. Am mers cu masina, cele din fata sunt clar mai bune decāt la Civic, dar nu mi se par la nivelul de confort al scaunelor de pe masinile premium (parerea mea). . Trebuie să inclini pe spate ca sa stai bine.

                        Comment


                        • Originally posted by Jozsi View Post
                          Sa-o folosesti cu sanatate! Pe ce idee ai ales Mazda 3 Sedan in loc de M3 hatchback sau M6 sedan?
                          Multam fain! Masina nu a ajuns inca, e pe drum, sper in 1-2 saptamani sa fie la mine in parcare.
                          Am ales pe considerente de:
                          - design - imi place mai mult sedanul decat hatch-ul. In secret sunt fan sedan-uri, numai ca in cazul Civic-ului, design-ul hatch-ului m-a fermecat.
                          - capacitate portbagaj - ce de la hatch este micut, atat fata de civic hatch cat mai ales fata de Mazda3 sedan.
                          In plus, e ceva care nu se pupa la mine in cap in ceea ce priveste design-ul stalpului C la M3 hatch. Prea mult fier acolo..

                          Originally posted by aurelian.paratu View Post
                          dupa ce intri in posesia noii masini, poate facem o intalnire. Vreau a doua masina si inca nu stiu ce sa iau.....
                          Facem, cum sa nu

                          Comment


                          • Originally posted by vizitator View Post
                            Sa o stăpānește sanatos. Cei de la Mazda se lauda ca au studiat mult ergonomia spatelui la actuala Mazda 3 si au facut niste scaune foarte confortabile. Asa sa fie. Am mers cu masina, cele din fata sunt clar mai bune decāt la Civic, dar nu mi se par la nivelul de confort al scaunelor de pe masinile premium (parerea mea). . Trebuie să inclini pe spate ca sa stai bine.
                            Mi-ar fi placut si mie niste scaune multi-contour de la Lexus (sunt de parere ca Lexus face cam cele mai bune scaune din industrie) insa..era mica problema a pretului .
                            Am ajuns la concluzia ca tot ce tine de confortul in scaune este o chestie foarte personala, care trebuie incercata pe propria piele. Fiecare avem constructii diferite, acelasi scaun poate fi ok pentru cineva si tortura pentru altul. Pentru mine, scaunul Mazdei are tot ce lipsea in Civic: posibilitate de ajustare a partii sezutului care se ocupa de suportul coapselor, sezut plat in zona unde stai cu fundul, mai moale, suport in zona umerilor si suport lateral bun pe tot spatele (este mai ingust decat cel din civic). Daca Civic-ul avea scaunele 3-ului, ar fi fost perfect.
                            Pozitia mea de condus este destul de dreapta, inclinarea spatarului este minima, nu am simtit nevoia sa mi-l las pe spate pentru a sta bine. Dar, cum am zis mai sus, asta mi se aplica mie si toti suntem diferiti.
                            closchkutza
                            Senior Member
                            Last edited by closchkutza; 12-09-20, 23:39.

                            Comment


                            • Confortul scaunelor tine de sanatatea spatelui (mai bine zis a coloanei vertebrale) a fiecaruia dintre noi. Cu cat spatele e mai sanatos, cu atat rezistam mai mult pe scaune, chiar daca sunt proaste. Persoanele foarte tinere, studentii, oamenii care nu au discopatii lombare sau hernii de disc nu se plang niciodata de calitatea proasta a scaunelor...cu cat inaintam in varsta, si coloana se deterioreaza, cu atat preferam scaune comfort, sport sau ergonomice.
                              Nu, confortul scaunelor nu e o chestie personala, ci o problema ce tine de starea de sanantate a coloanei vertebrale (mai ales a zonei lombare). Cu cat e mai deteriorata cu atat simtim nevoia de scaune mai sport, mai ergonomice si mai confortabile

                              Comment


                              • Mult succes in CLUBMAZDA!

                                Comment

                                Working...
                                X