yobit.net yobit.net hitbtc digifinex fal baktır
CLOSCHKUTZA: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5 I-VTEC Turbo M/T, Orchid White - Hondafan

CLOSCHKUTZA: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5 I-VTEC Turbo M/T, Orchid White

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Odo: ~11.900km.
    Probleme: zero.
    Ba nu, am o problema, una mare!

In ultimele 3 saptamani masina a cam fost masina de weekend, si doar atat. Consecinta, am mers cam putin cu ea, ceea ce ma nemultumeste profund.

Principalul motiv pentru aceasta "vacanta" este acela ca masina nu este inca echipata de iarna si cum vremea a fost cum a fost, n-am prea vrut sa ma risc aiurea. Asa ca a stat la caldura, intr-o parcare subterana si a adunat praf, scotand-o la plimbare doar in weekend cand am profitat de faptul ca macar s-a uscat pe jos. Oricum, de fiecare data am asteptat weekend-ul la fel cum asteapta un copil dimineata de Craciun masina asta e ca un drog!
    Asa, lasand deoparte sentimentalismele, sa facem un sumar a ceea ce s-a mai intamplat in ultima vreme.
    - Asa cum am mentionat anterior, am luat un set de jante de EP3 de la un coleg de forum cu intentia de a le face jante de iarna;
    - pentru ca jantele prezentau 1-2 mici indoituri care-mi chinuiau OCD-ul (si care, ma gandeam eu, nu vor arata bine odata vopsite), le-am dus la Sirius la verificat si indreptat, daca e cazul;
    - La Sirius au stat ~ 1 saptamana (am si fost plecat din tara cateva zile) si concluzia a fost un pic mai trista decat ma asteptam eu: toate jantele sunt decalite, nu oribil de rau insa destul de rau (adica a vazut, rar, si mai decalite decat astea). A zis ca stie modelul asta (si-a dat seama imediat cand le-a vazut ca-s jante de Honda) si nu sunt cum ar trebui sa fie, s-au indreptat destul de usor. Drept urmare, 2 jante prezentau indoituri intre toate grupurile de spite, arcele de cerc fiind usor turtite. Mi-a zis ca trebuie sa merg cu ele cu mare atentie, altfel o sa ceara indreptare la fiecare luna.Am decis ca mergem inainte, sa le faca pe toate boboc si vedem ce va fi, daca nu rezista asta e, le dau la reciclat si trecem la pierderi toata chestia asta. Aparent nu e risc dpdv siguranta.
    - Saptamana trecuta mi-au venit si anvelopele de iarna, Nokian WR A4 215/50R17 95V XL. Initial am fost fericit, apoi am vazut dot-ul: 2 au 1.5 ani vechime (dot 1817) deja si 2 au ~1 an (dot 5017). Pana acum, avand o dimensiune ultra comuna (205/55R16) toate anvelopele pe care le-am luat aveau maxim 2-3 luni vechime, n-am luat niciodata anvelope asa "batrane". Eh, vedem ce va fi.
    - Acum 1 saptamana si un pic am lasat jantele la domnii de la Sablez.ro pentru..sablare, finisare si vopsire in negru lucios.
    - Am aflat vineri ca sunt gata, azi m-am dus si le-am luat. Odata ajuns acasa, le-am spalat (erau cam prafoase) si-am ramas masca. 1 ora mai tarziu vorbeam cu cineva de la Sablez.ro la telefon si alte 2 ore mai tarziu eram cu ele inapoi la usa lor. N-o sa intru in detalii acum, e suficient sa zic ca erau inacceptabil vopsite.
    - Vineri sper sa fie gata jantele (a doua oara) si de data asta sa le iau si sa nu mai le duc inapoi. Astfel, poate in weekend reusesc si eu sa incalt masina, asta daca nu ploua / ninge sau mai stiu eu ce "urgie" se abate.
    Ca idee, pana acum jantele au costat 2250 ron iar anvelopele, ~2150 ron.

Altfel, masina se comporta ireprosabil, desi este un model nefiabil cu atatea probleme ! Macar e frumoasa si cand / daca e stricata, arata bine si te poti uita la ea, in lipsa de altceva .
    In ultimul weekend, avand parte de temperaturi mai scazute, am testat si cat de repede se incalzeste motorul. La -7 grade, temperatura antigelului a ajuns la nivelul de regim in 2km rulati la ~2000rpm (70-80km/h) + 2-3 minute de rulat la ralanti inainte sa plec. Climatizarea oprita - nu e tratament preferential la Civic, asa am facut cu toate masinile, intai las sa se incalzeasca motorul.

Ce-am mai observat pe frig:
    - evacuarea se aude un pic mai bine acum si in accelerare insa si la mers constant! Sincer, o prefer asa cum e acum, un pic mai zgomotoasa.
    - consumul a crescut cu un 0.7l/100km pe acelasi traseu, acelasi stil de mers. Acum se invarte pe la 6.0 cand inainte era un 5.3. Media generala este la 5.8.

As vrea sa inchei intr-o nota pozitiva, poate mai inclin un pic balanta, avand in vedere ca observ o gramada de negativism la adresa acestor masini in tot mai multe postari pe acest forum. Weekend-ul care a trecut m-am intalnit in trafic cu alte doua civic-uri ca ale mele, vineri seara cu unul gri sobolan pe DN1 (m-a prins din urma, m-am dat deoparte, ne-am salutat si apoi a zbughit-o) si sambata cu unul rosu prin Mogosoaia.
    In ambele cazuri salutari si zambete au fost schimbate intre cei 2 soferi. Oameni care nu s-au intalnit niciodata, nu se cunosc si totusi se saluta si-si zambesc.
    Din cate am vazut pana acum, intamplari de genul asta sunt destul de rare pe drumurile noastre si marturisesc sincer ca pe mine ma bucura foarte tare. Ma bucura sa vad ca si alti posesori ai acestei masini o apreciaza intr-atat de mult, ca si pe altii ii bucura atat de tare masina asta incat intalnirea cu alti soferi ii face sa simta nevoia sa impartaseasca si cu ei sentimentul asta fain printr-un zambet si un salut. Cum am zis, e bestial!

Mai jos, cateva poze facute in ultimele saptamani, cand mi s-a mai parut ceva interesant.

https://imgur.com/a/zGmJBAY

https://imgur.com/a/U0vmewg

https://imgur.com/a/4T7bW4H

https://imgur.com/a/oP6zBFf
    Last edited by closchkutza; 04-12-18, 00:32.

Comment

Si eu ma salut cu alti soferi de Civic x, nu ai cum sa nu faci asta cand observi "ozn-ul" venind din contrasens

Comment

Care e motivul decalirii jantelor?
        Referitor la dot ul anvelopelor, depinde cat faci in sezonul de iarna. Daca faci un 10-12.000km x 3 ani cam aia e. Eu am gasit la un pret foarte bun unele de vara tot cu 2 ani vechime si stiind ca fac aprox 15.000 km pe an cu ele n am stat pe ganduri.
        Hondarii din Craiova sunt mai scortosi, degeaba ma uit lung la ei. O singura data m am pomenit dupa mine la spalatorie cu un fost elev cu un Civic generatia 95-01: domn profesor, va urmaresc din centru sa vad cine are frumusetea asta !!!!!!!

Comment

closhkutza, este revigorant sa citim si despre modele ce nu prezinta nicio problema, tu fiind in acea situatie. Poate 5D-ul este mai atent lucrat avand in vedere si locatia de fabricatie.

Dar nu pot sa ascund ca la doar 4.5k km masina zornaie de la cele 2 aeratoare ca o caruta, ca un senzor spate piuie fara sa am obstacol sau bara murdara/uda. Nu sunt lucruri grave dar deranjante.

Spor si km fara probleme.

Comment

cu dot-ul mai vechi nu e asa de grav mai ales daca anvelopele au fost depozitate in conditii OK
            e si mult marketing in vrajeala ca dupa 3 ani gata, o anvelopa e pe moarte indiferent daca / cum a fost folosita
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

Comment

That's the spirit closhkutza !!!Ma bucur sa aud ca exista si posesori multumiti de civic X si da se pare ca sunt ceva mai multe plangeri legate de sedan vs HB.

PS. Mi se pare incredibil de bun consumul .Nici pe diesel de 1.6 nu am avut medii atat de mici ..
              Last edited by botz; 04-12-18, 13:42.

Comment

Originally posted by Legionaru' View Post
                Care e motivul decalirii jantelor?
                Sigur are legatura cu incalzirea lor peste o anumita temperatura. Jantele fiind vechi si fara istorie in afara de ultimii ani, nu se stie exact ce li s-a intamplat in decursul vietii.
                Claudiu (Sirius) zicea ca destul de multe jante care au fost revopsite la un moment dat in viata lor ajung la el decalite intr-o oarecare masura. Problema zicea el, poate aparea fie de la curatarea vopselii vechi fie de la tratamentul termic asociat cu vopsirea electrostatica. Unii aparent dau cu benzina pe jante si le dau foc pentru a arde vopseaua si sa o face sa se desprinda mai usor, pentru ca nu au instalatii de sablat suficient de puternice pentru a curata doar prin sablat janta. Temperatura ar trebui sa se apropie de 300 grade pentru a afecta o janta turnata si a zis ca multi dintre cei care vopsesc electrostatic (exceptandu-i pe cei mari) nici nu au instalatii capabile sa sustina temperaturi mai mari de 200 grade.

Referitor la dot ul anvelopelor, depinde cat faci in sezonul de iarna. Daca faci un 10-12.000km x 3 ani cam aia e. Eu am gasit la un pret foarte bun unele de vara tot cu 2 ani vechime si stiind ca fac aprox 15.000 km pe an cu ele n am stat pe ganduri.
                N-am frici legate de ele, ma astept sa se simta ca unele noi, la mana asa se simt. Oricum, mai mult de 4-5 sezoane nu le tin, indiferent cata carne mai au.

Originally posted by Co5min View Post
                closhkutza, este revigorant sa citim si despre modele ce nu prezinta nicio problema, tu fiind in acea situatie. Poate 5D-ul este mai atent lucrat avand in vedere si locatia de fabricatie.

Dar nu pot sa ascund ca la doar 4.5k km masina zornaie de la cele 2 aeratoare ca o caruta, ca un senzor spate piuie fara sa am obstacol sau bara murdara/uda. Nu sunt lucruri grave dar deranjante.

Spor si km fara probleme.
                Multumesc la fel!
                Cum am zis, greieri chiar nu am (si sper sa ramana asa), am avut unul (zona de bord de la pasager) insa s-a dus in primele sute de km merse pe un drum rau.
                Altfel, e chiar liniste in masina, indiferent de temperatura.

La capitolul senzori, doar pe ploaie mi-a dat alarme false cate un senzor de parcare de pe fata (stationat fiind) in sensul ca se scurgea vreo picatura de apa pe el si incepea sa tipe ca apucatul. Cand plecam de pe loc (sau se ducea picatura de apa de pe el), tacea de gura (tin senzorii de parcare fata activi mereu).

Originally posted by botz View Post
                That's the spirit closhkutza !!!Ma bucur sa aud ca exista si posesori multumiti de civic X si da se pare ca sunt ceva mai multe plangeri legate de sedan vs HB.
                Recunosc ca nici nu sunt panicat in legatura cu eventuale posibile probleme si nu stau s-o caut de tot felul de probleme. De la un punct in colo, cine cauta gaseste, ca sa zic asa, sau nici nu mai stii ce e problema si ce nu.
                Merg pe ideea ca atat timp ca merge, nu-mi atrage nimic negativ atentia, nu am erori, masina e ok, ea isi vede de treaba ei si eu de a mea. Da, verific lichidele la ~1000km (asa am facut mereu, mi-a intrat in obicei), pana acum nu am observat nimic dubios asa ca nu-mi bat capul .
                Se strica, asta e, pentru asta avem garantie de 5 ani / 160.000km. As prefera sa n-o faca dar daca se intampla, nu e o tragedie, trebuie folosita si garantia aia la ceva.
                Last edited by closchkutza; 06-12-18, 14:56.

Comment

Astazi, in ciuda ploii sacaitoare (juma de ora pauza, juma de ora ploaie, niste burnita, iar ploaie, iar 15 min pauza si tot asa) am reusit si am facut ceva ce-mi propun de 2 saptamani sa fac: sa montez setul de roti de iarna pe Civic. Au venit si anvelopele, am reusit sa iau si jantele de la vopsit, unde au stat 2 saptamani: dupa 1 saptamana mi-au zis ca sunt gata, le-am luat si in 2 ore le-am dus inapoi ca erau oribil vopsite si au mai stat o saptamana la ei (tot nu sunt perfecte insa sunt considerabil mai bine facute; cred ca si pana la primavara daca le lasam tot nu ieseau perfecte din mana lor).
                  Masina mai mult a stat in ultima vreme, din motive de nepregatire pentru conditiile de afara. Poate in seara asta o scot (desi ploua, dar macar nu e sare) sa vad cum se simte cu noile incaltari si sa se aseze suspensia.
                  Deci, fara alte comentarii, poze cu noile incaltari, Enkei OEM de TypeR EP3 (17x7j, 9.3 kg bucata) + Nokian WR A4 215/50R17:
                  https://forum.softpedia.com/index.ph...ach_id=2169221
                  https://forum.softpedia.com/index.ph...ach_id=2169222
                  https://forum.softpedia.com/index.ph...ach_id=2169223
                  https://forum.softpedia.com/index.ph...ach_id=2169224

Masina inca e putin cocotata pentru ca nu a mers dupa ce am montat noile roti, nu s-a asezat. Mie imi pare ca dau bine..ce credeti?

Comment

Sorry, you don't have permission for that!

[#10171]

You do not have permission to view this attachment (no_permission_to_download)
                    CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

N-ai cont pe softpedia? Dacă ai, log on şi le vei vedea.
                      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

Sa imi zici si mie cum ti se par nokianurile. La ultimul drum pana la valea doftanei, mi s-a parut ca patineaza destul de mult, desi nu era decat umezeala pe jos.

Comment

Nu arata rau deloc! Imi place genul asta de jante.
                          Dar vreau sa te zgandar cu ceva. Jantele de vara ce dimensiune au?

Comment

Originally posted by cerevelu View Post
                            Sorry, you don't have permission for that!

[#10171]

You do not have permission to view this attachment (no_permission_to_download)
                            Scuze, am zis ca fac o afacere si la urcate pe serverul softpedia doar .
                            pentru cine nu are cont acolo se pot vedea aici: https://imgur.com/a/YKUQYTX

Originally posted by alexme24 View Post
                            Sa imi zici si mie cum ti se par nokianurile. La ultimul drum pana la valea doftanei, mi s-a parut ca patineaza destul de mult, desi nu era decat umezeala pe jos.
                            Folosesc Nokian din seria WR din 2011, 5 ani cu WR A3 si restul cu A4. Am fost multumit de ele, de asta am tot luat de la ei.
                            Ca tot veni vorba, ce presiune e recomandata la sedan? Tot 2.2 pe toate rotile? Ca acum sunt pe dimensiuni de sedan..dinensiuni ce nu-s trecute pe stalpul usii, la tabelul cu presiuni.

Nu arata rau deloc! Imi place genul asta de jante.
                            Dar vreau sa te zgandar cu ceva. Jantele de vara ce dimensiune au?
                            Cele de vara sunt 17x8j cu anvelope 235/45R17.
                            Hai ca-s curios cu ce ma zgandari .
                            Last edited by closchkutza; 16-12-18, 20:55.

Comment

Poate suna un pic a nebunie.......anul asta il faci asa, dar pentru la anul....... anvelopele de iarna pe jantele OEM, pentru vara jante OEM de FK8 am gasit eu pe OLX)+anvelope.
                              Jantele de EP3(posibil sa ma bag eu) si anvelopele de vara actuale la vanzare.
                              Ce zici?

Comment

Eu am 2.2 in ele

Comment

Working...
                                X