yobit hitbtc digifinex
CLOSCHKUTZA: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5 I-VTEC Turbo M/T, Orchid White - Hondafan

CLOSCHKUTZA: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5 I-VTEC Turbo M/T, Orchid White

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Parca ma vad pe mine cand masina era noua Sunt de 500k ori mai relaxat acum cand I don't give a s... daca sta 3 zile fara sa curat rahatul de pasare de pe plafon de indata ce a fost livrat de o pasare cu ciuda pe masina mea impecabila. Just relax, ghinionul o sa vina cu atat mai repede cu cat ai mai multa grija fata de masina. La urmatoarea noua pe care o cumpar (daca o sa fiu sanatos) ii dau eu o cheie pe usa la plecarea de la dealer doar ca sa ma asigur ca a intrat in categoria "zgariata".
    Lasand acum gluma la o parte, sa te bucuri de ea cat mai mult posibil si cat mai multi km fara probleme.

Comment

Multumesc de urari si sa stii ca sunt foarte relaxat . Sa am grija de masina si de aspectul ei exterior / interior este una dintre pasiunile mele si o activitate care ma relaxeaza. Nu ese o activitate pe care am inceput-o acum, fosta masina la 9 ani jumate si aproape 200.000 (dintre care 7 la mine si 165.000km) km arata ca scoasa din showroom, cel care a cumparat-o de la mine nici nu a mai vrut sa mearga sa-i faca o verificare, a zis ca nu va gasi in mod sigur nimic, la cum arata si merge masina. Poate voi pune odata o poza cu ea, asa, de dragul vremurilor apuse .

Comment

Originally posted by closchkutza View Post
        Da, e ceva limitare din unitate, nu mi-e clar de ce au implementat-o asa. Asa am procedat si eu, sotia e cu netul iar eu cu muzica (pt ca oricum trebuie sa am posibilitatea de a raspunde la telefon).

In alta ordine de idei, ODO ~7150km, probleme in continuare zero.
        In weekend am fost si am spalat dihania, de data asta cu participare activa extinsa din partea mea. In saptamanile trecute mi-am achizitionat cele necesare pentru a spala masina in conditii de siguranta pentru vopsea ( 2 galeti, gratare pentru ele, manusa, sampon, perii / pensule pentru jante), asta dupa ce am vazut ce ramane pe vopsea chiar si dupa 4 spalari cu spuma + jet (praf fin, dare, intr-un cuvant mizerie care nu are cum sa treaca neobservata pe o vopsea alba).

De mentionat ca de niste ani (vreo 6) nu-i mai las pe cei de la spalatorie sa stearga masina si fac eu lucrul asta cu un prosop de uscare de dimensiuni mari (90x60cm) pe care este suficient sa-l intind pe tabla, sa-l apas foarte usor si absoarbe apa fara sa fie nevoie de stergere efectiva. In felul asta, toata mizeria care nu se curata la spalare ramane pe vopsea nemiscata / eventual se lipeste de prosop parte din ea insa nu e frecata pe tabla. Desigur, in cazul unei masini albe murdare, spalata doar cu jet + spuma, dupa ce o usuci in felul asta iti rezulta o masina alba semi-spalata. Asa ca am luat decizia sa-mi iau cele de mai sus si s-o curat ca la carte.

Asa deci, reteta este simpla: prespalare facuta de angajatul spalatoriei (jet + spuma + jet), apoi spalarea cu manusa + sampon facuta de subsemnatul (metoda celor 2 galeti) apoi clatire (angajatul) si stergerea (subsemnatul). De asemenea, jantele au fost curatate cu perii / pensule de subsemnatul. Rezultatul: exceptional!! Vopseaua nu a mai fost asa curata de cand am luat-o de la detailing, la 2 saptamani de la achizitie.

Mai jos, cateva poze cu un alb cu adevarat orbitor (la propriu, sotia a iesit din casa cand am ajuns ca sa vada rezultatele si nu putea sa se uite la masina in soare, zicea ca o dor ochii). Enjoy!!

Parte din kitul de mers la spalatorie:

Stiu de ce am luat si eu alba... E frumoasa rau!
        De unde ai luat galetile alea cu gratar?

Comment

Merci fain de aprecieri!

Galetile + gratare sunt luate de pe site-ul pro-detailing. Vezi ca vin separate si gratarele sunt de 2 tipuri:
          - unul pentru partea de jos a galetii;
          - unul de tip washboard, care ajuta la inlaturarea mizeriei din manusa (se monteaza doar in galeata cu apa curata, peste cel de baza). Practic, pentru setup-ul asta ai nevoie de 2 gratare de fund + 1 gratar de tip washboard.

Comment

Foarte faina masina si culoarea.

Cat despre intretinere...eu n-am reusit sa tin masinile intregi doar cat am stat la curte si masinile in garaj sau in curte.
            In Bucuresti, e absolut imposibil sa tin masina impecabila.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

Comment

Originally posted by Wydarr View Post
              Revin cu update... intr-adevar de pe acelasi telefon nu merge si muzica / telefon pe BT si trafic de date. Beats me de ce..
              Oh well, sotia face Hotspot si eu dau muzica. Everybody's happy
              HA! Revin cu update la update: Motivul pentru care la mine nu mergea WiFi sharing in timp ce eram conectat la BT este din cauza ca aveam setat in Android Auto-ul instalat pe telefon sa se lanseze automat cand vede BT-ul de la Honda.
              Am dezactivat de tot Android Auto, am revizuit setarile de la AP (Cele de power saving, banda de frecventa utilizata, etc.) si acum merge la fix.
              I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

Comment

Da, eu nu m-am mai jucat cu unitatea sa vad care e smecheria, din lipsa de timp. Poate apuc ceva in weekend. Momentan nu ma deranjeaza foarte tare, mi-e mai comod oricum sa ia net din telefonul sotiei, Iphone-ul este cam uricios in ultima vreme cand vine vorba de hotspot si imi face figuri si la conexiunea cu laptopul (facut si asta de aceeasi mama ) pe cand Android-ul este mai cooperant si se conecteaza din prima.

Originally posted by Sindrom View Post
                Foarte faina masina si culoarea.

Cat despre intretinere...eu n-am reusit sa tin masinile intregi doar cat am stat la curte si masinile in garaj sau in curte.
                In Bucuresti, e absolut imposibil sa tin masina impecabila.
                Multumesc de urari!
                Sunt de acord cu tine aici. Este foarte greu, daca nu imposibil sa tii masina parcata pe langa bloc, pe vreo strada / straduta si sa nu patesti diverse. Tocmai de asta, cat am stat in Bucuresti fie am stat la casa cu curte fie cat am stat la bloc mi-am ales zona astfel incat sa am access la o parcare subterana unde sa las masina (la servici exista parcare subterana). Acum m-am mutat in afara Bucurestiului si am zona de parcare sigura sa zic asa si pentru ca firma unde lucrez nu are parcare (si e oricum dificil cu parcarea in zona) mi-am facut contract de parcare la un mall si peste zi o las in parcare lor timp sunt eu la munca. La fel fac si daca trebuie sa plec cateva zile din tara si nu plec cu masina.

Comment

In weekend am facut putin curat prin compartimentul motor, ocazie cu care am observat ca antigelul este la minim (un pic mai jos la rece). Astazi am trecut o fuga pe la Honda Nord si am luat 1 litru sa-l am de completat, ocazie cu care am intrebat si care e faza cu intervalul de service in zile vs km, cum e la majoritatea. Mi s-a zis ca asa trebuie sa fie, ca a fost setat asa cand a venit masina (s-a facut nu stiu ce adaptare) si ca au primit indicatii de la Honda sa se foloseasca varianta asta pentru ca cea cu km nu ar functiona bine. Nu am mai multe detalii de atat. Probabil de aceea si masina lui DarthMaul40 a venit de la schimbul de ulei cu noua modalitate de afisare.
                  Altfel, adunam km cu spor, undeva in jur de 7500 acum, fara probleme de vreun fel. Consumul mediu de cand a inceput masina sa functioneze este 5.7 l/100km pe traseu mixt.

Comment

La mine de aproape o luna afiseaza ca mai am 100 de zile... Nu prea inteleg ce si cum calculeaza, dar nu prea am incredere in sistemul asta.
                    M-am programat sa schimb uleiul pe 12 septembrie, pentru ca ma apropii de 20000 Km si mi-am propus sa il schimb oricum cam odata la 10000 km.

Comment

Se pare ca dracia functioneaza, am ajuns pe la 70 de zile . Pe la 30 ma programez la revizie.

Ma poate ajuta cineva cu dimensiunile jantelor OEM pe 17 (cele de pe masina)? Ma intereseaza daca au ET 50 sau 45. Pe net am vazut si una si alta, functie de piata de desfacere. As da una jos...da’’r n-am cric .

Comment

Cum să n-ai cric? Nu ai în portbagaj în partea stângă o ușiță? Eu acolo am cricul.

Comment

Originally posted by DarthMaul40 View Post
                          Cum să n-ai cric? Nu ai în portbagaj în partea stângă o ușiță? Eu acolo am cricul.
                          Pai ce sa fac cu el daca n-am roata de rezerva? Acolo ar fi trebuit sa fie insa..e doar locul lui..gol .

Comment

Aa, probabil a venit cu roata de rezervă. La asta cred că se referea nenea ăla când a zis "Spare tire and tools". Nu am verificat înainte să o primesc dacă am sau nu cric...
                            Kawa - roata de rezervă a devenit accesoriu opțional la tot mai multe mașini. Iar acum serios, în afară de făcut mișto pe aici nu ai altceva mai bun de făcut? Sunt câteva zile de când bagi fitiluri peste tot.

Comment

DarthMaul40 : Sport, Sport Plus si Type R au podeaua portbagajului mai sus ca sa faca loc tobelor montate central, motiv pentru care spatiul ramas e prea mic pentru rezerva.

Rog un moderator sa faca curat putin aici. Multumesc anticipat.:

Comment

Ei na, puteau sa puna rezerva sub portbagaj. Ca la Damas. Dar au gasit clienti explicativi Aia si spus ca e de la design. Asa ca nu le-au mai dat roata de rezerva, i -au lasat insa sa explice altora ca e normal. Ca o closca, vorba aia
                                Accord 2.2cdti - 2007

Comment

Working...
                                X