dantt: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5T M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• dantt: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5T M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Salutare tuturor,

Din capul locului trebuie sa spun ca incep acest jurnal de bord pe care-l voi face cat se poate de obiectiv si nu-l voi continua decat in acest sens,nefiind neaparat un fan inrait al marcii.Cu asta sper sa nu ofensez pe nimeni in viitor.Asadar,de vineri sunt,mai exact sotia e,posesorul Civicului din titlu.O masina pe care o asteptam de vreo 4 luni.Am optat pentru masina asta fiindca ei(posesoarei) i-a placut de la primul contact.Acum sincer,am afirmat si cu alte ocazii,mie nu mi-a placut deloc initial,acum insa pot spune ca incep sa ma mai obisnuiesc cu aspectul ei.N-am condus-o decat 100 km de cand am luat-o,majoritatea pe autostrada.Un lucru chiar imi displace si acela e sistemul multimedia.Mi se pare ca e greoi de manevrat,iar Apple Car Play nu functioneaza,desi folosesc cablul original.Am incercat cu I-Phone 5S si I-phone 6,care nu sunt upgradate la ultima versiune de IOS.Stiti cumva de ce nu merge functia asta?De asemenea,cred ca am stat vreo jumatate de ora sa vad cum se regleaza Bass-ul Fader etc fara succes.Pare sa n-aiba functiile astea,desi mi se pare stupid,cred ca trebuie sa scotocesc mai bine prin meniurile alea.Una peste alta imi place masina foarte mult,trecand peste aspectul exterior,comparata cu oricare alt model concurent.Imi place ca e spatioasa la 1,91 ai mei n-am senzatia de claustrofobie,pozitia confortabila la volan si modul in care se conduce-bestial.Revin zilele urmatoare cu fotografii,desi stiti cu totii cum arata.

• botz
    replied
    Dantt imi cer scuze pt OT . De ce nu faceti ca posesori de civic X topic separat doar pentru partea de oil range? Din cate vad e una din nemultumirile/intrebarile cele mai des intalnite pe topicurile de civic ultima generatie. Inca odata mii de scuze .

Leave a comment:

• closchkutza
    replied
    Vezi ca Nord-ul are preturi mai mici , asta ca alternativa. Dar, cu mentiunile de rigoare (consemnate pe jurnalul meu), care poate nu deranjeaza pe toata lumea.

Leave a comment:

• aalex691
    replied
    Imi poti spune, te rog, cat te-a ajuns revizia la Asko si ce ulei ti-au pus? Am sunat astazi pentru o programare si mi-au spus ca se poate pune atat ulei Honda cat si Texaco, pretul fiind ~800 cu Texaco si ~1000 cu Honda. (toate filtrele + ulei)

Leave a comment:

• dantt
    replied
    Cu plăcere.,oricand.

Leave a comment:

• closchkutza
    replied
    Aha, perfect. Asta era si cantitatea pe care o gasisem pe net si eu. Merci fain.

Leave a comment:

• dantt
    replied
    Salut,scuze de întârziere.Ulei au băgat vreo 3,5 litrii.Cel puțin așa aproximez că a mai rămas în bidonul de 4 litrii pe care l-au folosit.

Leave a comment:

• closchkutza
    replied
    Salutare. Urmeaza si la mine, vineri is programat la Nord. Cat ulei ti-au bagat in motor?
    Buna informatia cu stransul suruburilor, o sa-i urmaresc si eu daca verifica suruburile trenului de rulare.

Leave a comment:

• dantt
    replied
    N-am mai scris demult pe aici...Am făcut primul schimb de ulei in jur de 11500 km.Masina arata că mai am de parcurs aproape 2000 km până la următorul schimb.N-am făcut numai schimb de ulei,ci revizia completa,deși băieții de la Asko ziceau că nu e neapărat necesar,am zis că n-are rost să mai bat un drum de la Pitești special pentru filtre și oricum rău n-are ce să-i faca.Au strâns și niște șuruburi mari la puntea spate că ziceau că așa e normal.Masina e o încântare sa o conduc (când o prind),exceptând sistemul multimedia care e o mizerie,n-am nimic de reproșat .N-am luat mașina pentru consum,însă nu pot sa nu remarc cat de puțin consumă aceasta mașină indiferent de modul de conducere.

Leave a comment:

• dantt
    replied
    Ok,merci mult,am sa incerc.

Leave a comment:

• bekxy
    replied
    Trebuie să activezi Developer Options (Nu ştiu cum se face asta la Android One, dar s-o face cumva), iar de acolo să permiţi instalarea din surse necunsocute.

Leave a comment:

• dantt
    replied
    Mulțumesc mult bekxy.Se pare că telefonul meu,Nokia 7 plus,făcând parte din programul android one,nu mă lăsa sa instalez.Sau greșesc eu undeva?

Leave a comment:

• bekxy
    replied
    În ţara lui ---- --- nu e disponibilă aplicaţia în Google Play.
    Dar o poţi descărca şi instala de aici: https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/

Leave a comment:

• dantt
    replied
    Salutare tuturor,tot răsfoiesc forumul și nu găsesc de unde sa instalez aplicația android auto a.i. să-mi funcționeze Waze pe navigație.E cineva dintre voi amabil sa o mai trimită odată?Merci

Leave a comment:

• Dozer
    replied
    In principiu dieselul iese din discutie pentru urmatoarea achizitie, chiar daca fac multi km.
    Dar in acelasi timp, imi trebuie ceva sa pot macar acoperi o saptamana (fara stres). Oricum, multam fain de info!

Leave a comment:

Working...
X