dantt: '18 Honda Civic Sport Plus 1.5T M/T, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De la 200Nm pana la excelenta la drum lung (in Romānia) e cale lunga.

    Comment


    • Acu' depinde și ce vrei să depășești Am avut destule mașini sub 130 Cp și m-am descurcat cu toate, indiferent de marcă. E clar că e mai ușor să depășești cānd ai putere mare sub capotă dar sigur te descurci și cu 129 Cp, mai ales dacă nu vrei să conduci "sportiv".
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Originally posted by CatalinP View Post
        De la 200Nm pana la excelenta la drum lung (in Romānia) e cale lunga.
        Nu odata am strabatut cararile patriei cu "ascutitoarea". Crede-ma ca s-a descurcat mult mai bine decat suratele ei anterioare 1.5 DCi si 1.6 HDi! Cu aceeasi incarcatura!

        Comment


        • Originally posted by KMR View Post
          Acu' depinde și ce vrei să depășești Am avut destule mașini sub 130 Cp și m-am descurcat cu toate, indiferent de marcă. E clar că e mai ușor să depășești cānd ai putere mare sub capotă dar sigur te descurci și cu 129 Cp, mai ales dacă nu vrei să conduci "sportiv".
          Daca iti cunosti masina, o poti exploata la puterea ei maxima. Nu numai masina e pe drum, mai e si un sofer acolo care poate face diferenta. Nu am pretentia de masina sportiva la motorul asta de 1 L, dar sincer, bate ce am avut pana acum.

          Comment


          • Daca vorbim strict de cifre, un motor de un litru nu suna grozav, dar o masina nu inseamna doar niste cifre. Conteaza cum o simti atunci cand esti la volan, pentru a fi placuta la drum lung e nevoie si de o directie buna, de stabilitate, comfort, nu exista doar motor. Civicul sta foarte bine la aceste capitole, iar motorul de un litru va surprinde pe oricine il va conduce. Totul e sa nu ai prejudecati inainte de a vedea despre ce e vorba, cu siguranta nu se simte ca un motor de doar un litru (se simte insa ca e in trei cilindri). Masina asta este un pachet foarte bun pentru sofer. Conduci o masina, nu doar un motor.

            Comment


            • Excelenta asta la drum lung e si ea relativa. Acum, nici eu nu sunt fan motoare mici, mai ales in 3 cilindri, insa cei care au blamat motorizarea asta uita ca, pe hartie (nici eu nu l-am condus), sta cel putin la fel de bine da Civicul pe care ei l-au condus (1.8): are puterea de 129CP pe la 5500 RPM, cam tot pe acolo unde o avea si 1.8-le (care urca un pic mai sus, e drept, pana la vreo 6000 si ceva cu inca 10CP) dar are cuplu mai mare la turatie mai mica, adica putere mai mare disponibila mai repede. Asta la o masa cu doar vreo cateva zeci de kg mai mare. Deci, cu mult mai rau ca vechiul Civic aspirat nu cred ca sta.
              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

              Comment


              • Eu zic ca atata timp cat n-ai de gand sa alergi ca un disperat pe drumurile patriei, motorul asta isi face treaba la fel ca si unu de 3L.

                Eu am condus 24h (Ro-Elvetia) un ford fusion 1.4 benzina 80cp si singura problema a fost scaunul (mai inconfortabil nu am mers decat cu cel de logan) si lipsa cruise control.
                In rest a mers bine mersi cu 130-150, 3 oameni, bagaje full si in tara si in afara.

                Intradevar, poate nu te baga in scaun, poate ca nu ajunge instant la 200, poate ca nu face multe, dar e un motor normal care in combinatie cu un confort si o tinuta de buna de drum, poate face o masina sa devina un cruiser foarte bun.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • Nu vi se pare ca faceti praf topicul lui Dantt?!
                  Ironia lui Catalin trebuie gustata ca atare si nu discutata la nesfarsit...

                  Comment


                  • @dantt: cam ce autonomie ai cu masina (la un traseu mixt)?
                    Dozer
                    Senior Member
                    Last edited by Dozer; 15-06-18, 12:30.
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • Sper ca pe mine ma intrebi-autonomia reala pe traseu mixt este peste 600 km.

                      Comment


                      • Autonomia reala?

                        Comment


                        • Cam asa: 500 - 600 km. Personal consider ca autonomia este foarte mica si este strict legata de "micro" rezervorul din dotare (una/doua trebuie sa te opresti la benzinarie).

                          Comment


                          • Originally posted by dantt View Post
                            Sper ca pe mine ma intrebi-autonomia reala pe traseu mixt este peste 600 km.
                            Da.... sorry... pe tine te intrebam
                            Hm.. ok... peste 600 zici. Sunt curios cum s-ar comporta in conditiile mele de utilizare.

                            @GeKados: micro? Dar de cat este rezervorul de zici ca este micro? Nu este de 50L?
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • E de 46 l.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Originally posted by CatalinP View Post
                                Autonomia reala?
                                Da Catalin,ma refeream la cat parcurgi efectiv cu masina,nu cat scrie pe bord ca mai ai dupa ce faci plinul.

                                Comment

                                Working...
                                X