DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O sa incerc sa montez ceva sa filmeze bordul cand mai fac o chestie din asta.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk


    Comment


    • Deageaba. Noi te credem pe tine. Dar nu credem ce indica bordul. Un consum de 6% il ai la aprox 120-130 km/h.

      Comment


      • Originally posted by IB View Post
        Deageaba. Noi te credem pe tine. Dar nu credem ce indica bordul. Un consum de 6% il ai la aprox 120-130 km/h.
        Sincer sa fiu, nici eu nu cred decat consumul la pompa...

        Sent from my SM-G935F using Tapatalk

        Comment


        • Si consumul la pompa difera fata de consumul mediu de pe bord?
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Originally posted by Delphi View Post
            Si consumul la pompa difera fata de consumul mediu de pe bord?
            Nu cu mult, dar uneori difera.
            Bordul face niste calcule bazate pe parcursul realizat si unii senzori de masurare.
            La pompa conteaza de fiecare data, spre exemplu, cat de mult insisti cu umplerea "pana-n gura".
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • Originally posted by Delphi View Post
              Si consumul la pompa difera fata de consumul mediu de pe bord?
              Consumul general pe bord e cam la fel cu cel de pe spritmonitor. Nu știu însă cât de precis e cel instantaneu. Este însă util pentru perfecționarea stilului de condus economic.

              Sent from my SM-G935F using Tapatalk

              Comment


              • Si o poza de iarna, gata de drum.

                Sent from my SM-G935F using Tapatalk


                Comment


                • Buuun, vacanta asta am facut vreo 2600 km si, in afara de radarul care nu mai functioneaza cand se depune zapada pe panoul ala din fata stanga, nu am ce sa ii reprosez. M-am obisnuit - cand se intampla, trag undeva si curat panoul. Asta e designul, traim cu el asa cum e. Pacat ca nu se poate activa cruise control clasic cand radarul nu mai vede in fata. Am inteles ca la Sedan se poate.

                  Am schimbat toate stergatoarele, pentru ca cele vechi erau deja cam obosite. Pe fata am pus Bosch Aerotwin AR 813 S, iar pe spate ceva SWF (nu am gasit altceva compatibil in Suceava, fiindca nu exista reprezentanta Honda pe acolo si nu mai puteam astepta, ca nu mai stergeau bine, desi le-am curatat temeinic cu apa si sapun...). Deocamdata SWF pare ok, mai vedem la anul De Bosch nu am nimic rau de zis - sunt excelente.

                  Fiindca am trecut de 27000 km si maintenance minder imi zice 70 de zile, m-am programat pe 11 februarie la revizie. Cu ocazia asta, l-am rugat pe nenea de la service sa ma treaca de data asta pe ulei original Honda 0W20 Type 2.0, cum e specificat in manual, mai ales ca e iarna... La inceput mi-a zis ca s-ar putea sa fie ceva mai scump si l-am intrebat cu cat... Dupa ce a verificat, a constatat surprins ca e un pic mai ieftin decat Castrolul ala pe care mi l-au pus pana acum
                  Sa vedem cat o sa fie pe factura la final.
                  DarthMaul40
                  Senior Member
                  Last edited by DarthMaul40; 10-01-19, 06:27.

                  Comment


                  • Cand sunt temperaturi sub 0 grade nu fac zgomot stergatoarele? La mine cele OEM cam fac.
                    Referitor la ulei, daca era un ulei mai a catarii mai ziceam sa fie mai scump decat cel Honda, dar asa .....Castrol ......

                    Comment


                    • Nu merge nici la sedan sa activezi CC cand este radarul acopeirt de zapada. Normal ar fi ttrbuit sa sse poata, tinand cont ca nu ii trebuie camere sau senzori ca sa tina o viteza constanta.

                      Comment


                      • Originally posted by Legionaru' View Post
                        Cand sunt temperaturi sub 0 grade nu fac zgomot stergatoarele? La mine cele OEM cam fac.
                        Referitor la ulei, daca era un ulei mai a catarii mai ziceam sa fie mai scump decat cel Honda, dar asa .....Castrol ......
                        Stergatoarele astea Bosch nu fac zgomot. Am renuntat la cele OEM din primele luni, tocmai pentru ca scartaiau foarte tare, chiar si la temperaturi de 17-18 grade, pe ploaie.

                        Comment


                        • Originally posted by alexme24 View Post
                          Nu merge nici la sedan sa activezi CC cand este radarul acopeirt de zapada. Normal ar fi ttrbuit sa sse poata, tinand cont ca nu ii trebuie camere sau senzori ca sa tina o viteza constanta.
                          Nu este neaparat o idee rea. Ninge/viscoleste suficient cat sa se depuna zapada pe fata masinii, inseamna ca exista si riscul de a fi polei pe jos.
                          Iar pe polei, nu cred ca este indicat a merge cu CC activat (din cate imi aduc aminte chiar si in manual este specificat ca se utilizeaza pe "vreme buna").
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • Originally posted by DarthMaul40 View Post
                            Stergatoarele astea Bosch nu fac zgomot. Am renuntat la cele OEM din primele luni, tocmai pentru ca scartaiau foarte tare, chiar si la temperaturi de 17-18 grade, pe ploaie.
                            O sa fac si eu incercarea asta. Am unele Bosch prin beci.

                            Comment


                            • Ale mele n-au nici o treaba, nici pst nu zic. Or fi schimbat furnizorul? Nici probleme cu dare nu am, sterg impecabil.

                              Comment


                              • Originally posted by Legionaru' View Post

                                O sa fac si eu incercarea asta. Am unele Bosch prin beci.
                                Vezi daca gasesti ce se folosea pe Toyota dar pe dimensiunile tale. Ma refer la Denso Hybrid (NWB rebranduite). Pana acum cele facute de NWB sunt cele mai bune pe care le-am avut vreodata (pe Avensis numai din alea am luat si ma tineau cam 3 ani).

                                Comment

                                Working...
                                X