DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai compara cu altele puse de utilizatori nu de producator.

    Orice video oficial de prezentare trece printr-un soft de editare pentru diverse ajustari. Clipul e si intr-un loc mult mai luminat decat al tau plus ca viteza e mai mica; ala sta mai tot timpul pe loc si cu cat imaginile sunt mai statice, cu atat compresia ajuta mai mult si calitatea e mai buna.

    Comment


    • Mi se pare ca filmeaza foarte fain noaptea. Ti se pare ca e jegoasa calitatea din cauza orasului si a iluminatului stradal. Camera saraca face si ea ce poate. Iar dovada ca poate e al doilea film. Poate intr-adevar are ceva post-procesare...

      Comment


      • cum am mai tot zis, o amarata de dashcam aukey filmeaza f bine noaptea, pt 40£, mai ales ca se pot distinge cu usurinta nr de inmatriculare, chiar daca farurile bat in masina.
        Asta cu care ai filmat acum e ok-ish, insa in caz de un accident (Doamne fereste), inafara faptului ca distingi masina, nu stiu ce alte detalii mai capteaza (esential pentru mine este nr de inmatriculare).
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • Am returnat camera și am comandat Aukey DR02 D. Ajunge luni cică.
          DarthMaul40
          Senior Member
          Last edited by DarthMaul40; 01-09-18, 08:15.

          Comment


          • De ce?

            Comment


            • Filmările pe timp de noapte sunt de proastă calitate, camera se încinge foarte tare, are o grămadă de "hot pixels"
              Motivele pt care am ales Aukey - nr mare de review-uri foarte favorabile, calitatea filmărilor pe timp de noapte/zi (sunt destule filme pe youtube care demonstrează asta) și faptul ca e kit dual camera. Iar prețul e foarte bun (109 euro)
              DarthMaul40
              Senior Member
              Last edited by DarthMaul40; 01-09-18, 08:15.

              Comment


              • Între timp am tot căutat înlocuitori la head unitul meu sărăcăcios și aseară am dat peste jucăria asta.
                Ce îmi place la el:
                - plastic mat, la fel ca și cel original - mai puține amprente
                - înălțimea identică cu HU original - nu obturează ventilația
                - butoane fizice pentru funcțiile importante
                - modul 4G cu WiFi hotspot
                - bluetooth (nici nu cred că mai exista HU fără)
                - suport pentru OBD2 (modul care se cumpără separat)
                - screen mirroring
                Ce părere aveți? Știu, e chinezească, toate HU dedicate aftermarket sunt așa...

                Click image for larger version  Name:	kirinavi.png Views:	1 Size:	372.3 KB ID:	848492
                DarthMaul40
                Senior Member
                Last edited by DarthMaul40; 01-09-18, 08:14.

                Comment


                • Îți garantează că funcționează perfect cu toate funcțiile mașinii?Ventilație,camera etc? Mie-mi place mai ales că are buton de volum.Pe de alta parte,dacă ar apare ceva similar de la Kenwood/Pioneer as schimba-o pe asta originala instant.Esti sigur că nu au apărut de la cei 2 producători?

                  Comment


                  • Nu am gasit inca nici un video pe youtube cu modelul asta, insa in clipul de mai jos, tipul respectiv si-a instalat o varianta fara butoane, de la acelasi producator si se pare ca toate functiile sunt pastrate:


                    Cat despre variante de la producatori renumiti, ar fi cateva, dar arata ca naiba, gen:
                    Click image for larger version

Name:	IMG_2667.JPG
Views:	143
Size:	39.8 KB
ID:	848496

                    Comment


                    • Prima arata mult mai bine,însă cu siguranță se aude mai prost daca esti mai pretențios la sunet.Pe de alta parte,niciuna nu are buton rotativ de volum,chestie la care n-aș renunta.

                      Comment


                      • Da, prima are chiar look de headunit OEM, s-ar integra perfect, iar faptul ca e cu butoane fizice e un mare plus.

                        Comment


                        • Prima unitate e un phoenix. Pe civicx.com cei care le-au comandat și montat se plans de ele și majoritatea au făcut spdeja switch back la unitatea originală.
                          Și eu aștept sa schimb HU original, problema e ca tot ce există azi aftermarket sunt chinezării de foarte proastă calitate și, chiar și acelea nu se integrează 100% cu sistemele mașinii. Ca atare sunt funcții la care nu vei mai avea access ( presiune în cauciucuri, diferitele setări și calibrari ale sistemelor de securitate activa ale mașinii)
                          ceva decent insa a apărut de la Alpine : https://www.civicx.com/threads/alpin...ad-unit.27340/
                          CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                          Comment


                          • E vreo 900 de dolari și ca design se potrivește ca nuca în perete pe bordul mașinii. Si la ei pe site chiar nu vad sa scrie ca se potrivește cu controalele mașinii. Sincer mi-ar plăcea și mie ceva brand de calitate, dar încă nu vad așa ceva.

                            Comment


                            • Pai nu exista. Eu eram la un click distanta de acel Phoenix hu și nu regret ca nu l-am luat. Poate scoate edotec ceva. Măcar e romanesc!
                              CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                              Comment


                              • Pe phoenixandroidradios.com nu am vazut deloc modelul ala cu butoane de care vorbeam. E un alt producator, www.wecaro.com, numai ca nu il vad pe site la ei, ci numai pe aliexpress. I-am contactat pe whatsapp, sa vad ce-mi raspund.
                                Cat despre controalele masinii, unitatea mea e complet deconectata de masina. Nu stie decat radio, USB, Bluetooth si camera de marche arriere. Setarile le fac din butoanele de pe volan, pe ecranul din fata volanului, asa ca orice HU chinezesc de la Phoenix sau KiriNavi e superior fata de ce am eu in masina,
                                DarthMaul40
                                Senior Member
                                Last edited by DarthMaul40; 02-09-18, 23:11.

                                Comment

                                Working...
                                X