DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Un review foarte bun scos de cei de la turatii.ro pt motorizarea asta:
    https://www.youtube.com/watch?v=hrOIh_UArL0
    https://www.youtube.com/watch?v=filCYu33Eus
    https://www.youtube.com/watch?v=BkFU_7MaBa8

Au unul la fel de bun si pt 1.5T Sport Plus

Comment

Sedinta foto, dupa prima spalare Imi place la nebunie jucaria

Last edited by DarthMaul40; 11-06-19, 05:40.

Comment

misto masina. Honda a dat lovitura cu noul civic. Poate daca are succes destul de mare aduc inapoi si accordul

Comment

Originally posted by MirceaG View Post
          misto masina. Honda a dat lovitura cu noul civic. Poate daca are succes destul de mare aduc inapoi si accordul
          Asa e. Cam toate reviewurile pe care le-am vazut sunt favorabile. Review-uri la care as adauga impresia personala: masina bine legata, silentioasa si rapida. Vin de pe un Peugeot 308 SW diesel, 1.6 HDI si pot sa spun ca, desi suna ciudat, simt mai mult cuplu la masina asta, cu doar 1 L benzina, decat la Peugeot, plus acceleratia liniara pe care nu o aveam pe 308, unde dupa 3000 rpm nu mai dadea nimic... Pe Civic, de acolo incepe distractia
          Cum au reusit, nu stiu, dar au reusit sa faca un motor care sa faca fericit pana si un fost utilizator de diesel
          Last edited by DarthMaul40; 04-11-17, 21:06.

Comment

Masina arata extraordinar, nu se potriveste deloc cu un motor atat de mic.

Comment

Daca au pus nemtii 1 litru pe gama lor, inclusiv Octavia 3, eu zic ca se potriveste.

Comment

Azi am încălțat-o de iarna, cu Nokian WR D4 215/55/R16 93H. Am comandat și apărători de noroi, sau cum le-o zice, cod 08P00-TGL-600. Pe 21 sunt programat sa mi le monteze. Poza de mai jos e din catalog.

Last edited by DarthMaul40; 11-06-19, 05:42.

Comment

Legat de camera video, cred ca o sa iau DOD RC500S. E un kit dual-camera 1080p și se pare ca bate cam orice în materie de motion blur reduction, astfel încât numerele de înmatriculare se vad cel mai bine pe acest kit. La fel, calitatea filmărilor pe timp de noapte se pare ca e in top.
                  O comparație intre mai multe camere 1080p aici:
                  https://www.youtube.com/watch?v=GJ68Ij4VdEk&t=299s
                  M-am uitat si la cele 2K, dar, analizând mostrele pe care le-am găsit pe net, majoritatea se pretează mai mult la filmat peisaje decât detaliile importante din trafic. Ma refer chiar și la Vico Opia 2, care abuzează la greu de sharpness ca sa dea impresia de imagine clara, ceea ce mânjește efectiv plăcutele de înmatriculare în multe situații.

Pe lângă cameră, cred că o să pun și faruri de ceață, cod 08V31-TGG-K600L sau 08V31-TGG-K6LED (e vreo 100 EUR mai scump pe LED). Încă nu sunt decis care o să fie prima investiție
                  Last edited by KMR; 15-11-17, 06:44.

Comment

Really, proiectoare de ceata? Mie mi se par cea mai inutila dotare, in trecut optionala, a masinii. Nu strica daca le ai, dar eu le-am folosit foarte rar si atunci nu le-am simtit aportul.
                    In schimb, camera mi se pare obligatorie intr-un trafic ca al Bucurestiului. Insa nu stiu cum e in Cehia si daca merita.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

Originally posted by octi_b View Post
                      Really, proiectoare de ceata? Mie mi se par cea mai inutila dotare, in trecut optionala, a masinii. Nu strica daca le ai, dar eu le-am folosit foarte rar si atunci nu le-am simtit aportul.
                      In schimb, camera mi se pare obligatorie intr-un trafic ca al Bucurestiului. Insa nu stiu cum e in Cehia si daca merita.
                      Cred că ai dreptate în privința proiectoarelor de ceață. La fosta mașină (Peugeot 308) aveam luminile foarte slabe pe faza scurtă (reflectoarele alea împrăștiau foarte prost lumina) și din cauza asta uneori apelam la proiectoarele de ceață unde nu puteam da fază lungă. Pe Civic farurile astea cu lupă luminează foarte bine, așa că nu cred că o să am nevoie de "ajutoare"...

Comment

thanks pt info legat de camera, si eu sunt in cautarea unei camere bord fata+spate si pare destul de interesanta DOD RC500S.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

Comment

Ieri i-am facut botezul autostrazii
                          Brno - Praga si inapoi. Pe autostrada am tinut-o cat am putut pe ACC la 140 km/h, dar am avut parte si de drum in lucru si i-am bagat si reprize de accelerare pana pe la 170. La 170 masina se simtea foarte stabila, ba parca mergea mai silentios si mai lin. Oricum, clar e capabila de 200+ fara prea mari emotii. Consum mediu, 7 L/100 km. Eu zic ca e bun, avand in vedere ca nu am mers deloc la consum si ca pe portiunea aia ai parte de o multime de dealuri si am avut si ploaie.

Comment

De consum,la modul cum arata acum,nu ar fi mare,insa daca o sa calculezi cat ai facut cu cat mai ai de facut cu plinul asta,ar fi un 8,3l/100km.Oricum,ok si asa.

Comment

Acu intreb si eu ca un incepator, pentru ca e prima mea masina pe benzina: eu am pus benzina de 95. Pe capac zice 95 minim ca si cifra octanica. Crezi ca ar ajuta la consum si performante sa pun de 98 sau mai sus?

Comment

Sa o stapanesti sănătos. Țin sa menționez ca mie unul mi se par incredibil de reușite jantele pe care le ai.
                                CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

Comment

Working...
                                X