DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Salut! Ma intereseaza cum ai montat camera pe spate. Am si eu una duala (Mivue 698) si am montat-o usor pe cea de fata, insa avand in vedere ca pe spate este hayon este un pic mai greut cu firele, ma refer la cele care ar trebui trase prin el (hayon), pana acolo nu este problema, le aduc prin prin chedere. Multumesc!
    Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
    epitesti.ro
    anunturi.epitesti.ro

Comment

• Am apelat la dealer sa imi monteze camerele. Au trecut firul prin burduful ala din stanga care are toate cablurile.

Comment

• Ok, multumesc! Apropo, la ce dealer si cat ai platit?
        epitesti.ro
        anunturi.epitesti.ro

Comment

• Locuiesc in Brno, Cehia. Am montat camerele la un dealer local Honda de aici, m-a costat aprox 120 euro manopera.

Comment

• n regulă, ți mulțumesc pentru informații.
            epitesti.ro
            anunturi.epitesti.ro

Comment

• Originally posted by DarthMaul40 View Post
              Am observat de cateva zile un comportament ciudat la masina... Cand iau piciorul de pe acceleratie brusc, masina se leagana inainte si inapoi cateva secunde, de parca nu e sigura daca sa accelereze sau sa franeze, iar apoi se stabilizeaza. Acelasi simptom si cand schimb vitezele... Cand merg cu viteza constanta, nu am problema asta si nici cand accelerez.
              A mai patit cineva asta? E cam neplacut feelingul.
              Nu am mai patit chestia asta dupa ce am facut iar plinul. Alarma falsa Nu stiu daca era de la benzina sau altceva. Am vrut sa spun dealerului, dar daca nu-i mai pot demonstra, am lasat-o balta.

Comment

• Ma bucur sa aud ca toarce sanatos 1.0 mai departe. Am observat totusi ca nu se grabeste ECU sa taie alimentarea in frana de motor, dureaza cateva secunde bune. Poate a fost benzina de vara folosita in conditii de iarna.

Comment

• Ma apropii de 23000 km si toarce bine. Azi dimineata am fost pana la Viena si inapoi, consum 5.6. Nu pare mai economica decat 1.5 T, daca ma uit la postarile colegului GeKados ... Cine stie... peste vreo 4 ani poate trec pe 1.5 sau Type-R

Comment

• Nici nu trebuie sa consume mai putin 1.0, conteaza costurile de intretinere per total si acolo clar esti in avantaj. Eu zic ca in oras in sarcini mici tot e mai economic ca 1.5, mai ales daca nu folosesti start/stopul. In extraurban nu ai ce face, ambele motoare au o gama larga de turatie si sarcina unde au o eficienta similara, adica 240gr/kwh sau un pic sub. Daca soferul cere acelasi input de putere, inevitabil vor fi consumuri similare. Daca ar fi existat in oferta un 1.5 5D Comfort fara tobe centrale si praguri si alt brizbrizuri la vreo 19500eur pret de lista, il luam fara sa ma gandesc. Dar vorba ta, poate peste 4 ani...

Comment

• Update 23000 Km: consum mediu - la pompa, conform Spritmonitor.de - 6.3 L/100 km. In afara de stergatorul de luneta care scartaie de-l ia naiba si pe care o sa-l inlocuiesc tot cu un Bosch, asa cum am facut si cu cele de pe fata, nu am ce sa-i reprosez. Ignorati consumul de pe bord, l-am resetat accidental acu vreo 800 km

Click image for larger version

Name:	Civic_23k.jpg
Views:	1
Size:	33.3 KB
ID:	852687

Comment

• Am fost zilele astea pana in Germania (Munchen). Am luat-o prin Austria, unde m-a prins o ninsoare cu zapada din aia lipicioasa care a format un strat de vreo 2 cm pe botul masinii. Drept urmare, mi-a picat radarul si n-am mai avut ACC si CMBS pana nu am curatat panoul ala din stanga.
                        Click image for larger version

Name:	received_1123470267809513.jpeg
Views:	1
Size:	31.1 KB
ID:	852983
                        Dupa cativa km, la fel, asa ca m-am resemnat si am condus pe manual pana am trecut de zona cu ninsoare. Ar fi buna o solutie de incalzire a acelui panou, dar nu cu rezistente, ca ar bloca radarul, ci cu aer cald cumva...
                        In Germania am mers si cu 180 KM/h, dar n-am avut curaj sa merg mai repede. La 180, dupa ce s-a stabilizat viteza, consumul instantaneu arata undeva pe la 6 %, ceea ce m-a surprins. Asta spune mult despre aerodinamicitatea masinii. Consum mediu pe toata ruta Brno - Salzburg - Munchen si inapoi, 6.4 %
                        Last edited by DarthMaul40; 19-12-18, 17:15.

Comment

• 6% consum instant la 180km/ora pare incredibil. Sigur nu era vreo coborare ? La 1.5T cred ca prind asa consum bun pe la 120km.

Comment

• Nu am putut sa-mi dau seama de inclinatie - posibil sa fi fost o coborare lina. Bineinteles, pana am ajuns la viteza aia, a stat indicatorul pe maxim (maxim ar fi undeva peste 20%... cine stie cat era acolo ) , dar dupa ce ACC a ajuns la 180, consumul a coborat pe la 6% si era destul de stabil. Asta e portiunea de care vorbesc:

P.S. - conform GPS-ului de pe camera, viteza era de 174 Km/h
                            Last edited by DarthMaul40; 19-12-18, 17:46.

Comment

• Nu are cum sa consume un motor pe benzina de 1 litru 6% la 180 km/h. Nici macar la vale. Imposibil. Minte bordul ala precum guv Dancila.

Comment

• io nu zic ca nu cred dar e o valoare absolut SF.
                                nu stiu nici o masina care sa consume atat a viteza aceea
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

Comment

Working...
                                X