NIKKON: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport Plus, Rally Red

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• nikkon
    replied
    Mie mi-au făcut update doar la HU. De ecu nu s-a atins nimeni.

Leave a comment:

• vizitator
    replied
    Originally posted by Legionaru' View Post
    Daca se face update la ECU nu se pierde resoftarea?
    Cu siguranta ca da. Orice schimbare a softului duce la pierderea variantei inițiale de soft. Asa au patit si posesorii de masini Volkswagen care au fost chemati in service ptr. Dieselgate ( s-a venit cu alta varianta de soft care a inlocuit vechea varianta)

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

Leave a comment:

• Legionaru'
    replied
    Daca se face update la ECU nu se pierde resoftarea?

Leave a comment:

• nikkon
    replied
    Originally posted by vizitator View Post
    @nikkon: Dupa resoftare, ai fost la vreun control la reprezentanta? Si-au dat seama ca ai facut resoftare?
    TCM are obiceiul sa blocheze ECU, ca sa nu le fure alti tuneri creatia, si din acest motiv se poate depista lesne ca pe masina nu mai este softul original (asta in cazul ca ti-au blocat ECU).
    Resoftarea s-a facut pe stand (au dat ECU jos) sau s-a putut prin mufa OBD 2?
    Te intreb ptr ca si pe mine ma intereseaza o resoftare la masina din semnatura, dar mai incolo, dupa ce ajung la 10 000km.
    Multumesc.
    Am fost la revizie și chist am făcut update la head unit. Nu a zis nimeni nimic.

Leave a comment:

• nafnaf
    replied
    Un update pls. E ok softul sau ai revenit la setarea stock?

Leave a comment:

• vizitator
    replied
    cat despre pierderea garantie, ea se pierde pe partea de motor. La restul nu se pierde.

Leave a comment:

• vizitator
    replied
    dacă cercetează, se prind ca ai facut resoftare. Dar nu mereu fac acest lucru, cel putin la Skoda nu am auzit pe nimeni sa piardă garantia din acest motiv. Ba au fost persoane care si-au schimbat lantul la 1.2 tsi pe garantie, deși făcuseră resoftare.
    In cazul blocării ECU de către tuner e mai rau, ptr ca nu mai poti interveni la soft daca nu stii parola pe care a pus-o tunerul. Poate vrei sa faci alta resoftare sau e o rechemare la Honda ptr instalarea altui soft...ei bine, în aceste cazuri nu se poate interveni asupra ECU .
    Din acest motiv am întrebat dacă TCM mai blochează ECU.

Leave a comment:

• dinoc
    replied
    (... De șters)

Last edited by dinoc; 23-06-19, 03:33.

Leave a comment:

• dantt
    replied
    Da,așa a patit-o un prieten cu un A4 din asta ultim model luat de nou.L-a pus necuratul sa faca o resoftare de la 150 cp la 180 cp.Au văzut ăștia la reprezentanta imediat și i-au anulat garanția.Omul fusese pentru o rechemare nu știu ce.

Leave a comment:

• closchkutza
    replied
    Din ce am citit prin US, este imposibil sa ascunzi faptul ca s-a umblat la soft, masina pastreaza loguri si daca le stergi apoi bate la ochi ca nu sunt date. Adica si daca pui inapoi soft-ul original, daca stie ce sa caute si cum se vede ca a fost umblat.

Leave a comment:

• vizitator
    replied
    @nikkon: Dupa resoftare, ai fost la vreun control la reprezentanta? Si-au dat seama ca ai facut resoftare?
    TCM are obiceiul sa blocheze ECU, ca sa nu le fure alti tuneri creatia, si din acest motiv se poate depista lesne ca pe masina nu mai este softul original (asta in cazul ca ti-au blocat ECU).
    Resoftarea s-a facut pe stand (au dat ECU jos) sau s-a putut prin mufa OBD 2?
    Te intreb ptr ca si pe mine ma intereseaza o resoftare la masina din semnatura, dar mai incolo, dupa ce ajung la 10 000km.
    Multumesc.

Leave a comment:

• nikkon
    replied
    Eu. Am scris mai sus.

Leave a comment:

• 53rif
    replied
    salutare...a facut pana la urma cineva resoftare la 1.5 manuala?...ii tot urmaresc pe cei de la tcmtunning si prezinta un castig de 38 cai si 60 NM

Leave a comment:

• nikkon
    replied
    Absolut nici una. Pana acum n cei 700 km nici o diferență.

Leave a comment:

• mircionesb
    replied
    Sunt curios cam care e diferenta de consum dupa resoftare. Am facut si eu pe vremuri resoftare la un Mondeo diesel de 1.8 de la 125 CP la 150 CP si era o cu totul alta masina, cam scotea putin fum cand bagai piciorul in ea dar nu prea conta ca nu avea DPF. La mers normal nu era cine stie ce diferenta la consum.

Leave a comment:

Working...
X