NIKKON: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport Plus, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La fel era si pe fostul 1.8TSI care avea declarat 160CP si pe dyno vreo 170CP. Se specula pe atunci ca VAG facea asta pentru a da mai bine pe cifre de acceleratie raportat la competitie cu putere asemanatoare.

    M-am uitat pe superchips si vad ca pe Civic 1.5t ei au masurat 192CP si 257Nm fata de 182CP si 240Nm.
    Comparativ, pe Golf-ul meu au masurat 261CP si 375Nm fata de 230CP si 350Nm.
    La Ford Focus 1.5 EcoBoost le-a iesit 152CP pe dyno vs 150CP declarati.

    Civic are un timp de 0 - 100km/h declarat mult mai slab decat in realitate. M-as astepta sa se foloeasca de orice instrument de marketing si sa declare timpul oficial sa fie mult mai mic (cam cum apare prin masuratori).
    iulianm
    Senior Member
    Last edited by iulianm; 16-04-19, 21:40.

    Comment


    • Interesant. Este posibil ca sistemele cu care masori sa aibă o marjă de eroare. Dyno x sa scoată cifre diferite față de Dyno Y.
      CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

      Comment


      • Salutari colega! Ne-am intersectat azi la Arcul De Triumf insa n-am apucat sa te salut, tu ai facut stanga eu dreapta!

        Comment


        • Salut. Alb? Daca da te-am văzut în dreapta.
          CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

          Comment


          • Alb, da, in dreapta ta

            Apropo, jantele alea dau super pe masina, mult mai bine in realitate decat in poze. Buza aia alba face toata smecheria.

            Comment


            • Dap. Sunt faine
              CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

              Comment


              • Sunt curios cam care e diferenta de consum dupa resoftare. Am facut si eu pe vremuri resoftare la un Mondeo diesel de 1.8 de la 125 CP la 150 CP si era o cu totul alta masina, cam scotea putin fum cand bagai piciorul in ea dar nu prea conta ca nu avea DPF. La mers normal nu era cine stie ce diferenta la consum.

                Comment


                • Absolut nici una. Pana acum în cei 700 km nici o diferență.
                  CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                  Comment


                  • salutare...a facut pana la urma cineva resoftare la 1.5 manuala?...ii tot urmaresc pe cei de la tcmtunning si prezinta un castig de 38 cai si 60 NM

                    Comment


                    • Eu. Am scris mai sus.
                      CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                      Comment


                      • @nikkon: Dupa resoftare, ai fost la vreun control la reprezentanta? Si-au dat seama ca ai facut resoftare?
                        TCM are obiceiul sa blocheze ECU, ca sa nu le fure alti tuneri creatia, si din acest motiv se poate depista lesne ca pe masina nu mai este softul original (asta in cazul ca ti-au blocat ECU).
                        Resoftarea s-a facut pe stand (au dat ECU jos) sau s-a putut prin mufa OBD 2?
                        Te intreb ptr ca si pe mine ma intereseaza o resoftare la masina din semnatura, dar mai incolo, dupa ce ajung la 10 000km.
                        Multumesc.

                        Comment


                        • Din ce am citit prin US, este imposibil sa ascunzi faptul ca s-a umblat la soft, masina pastreaza loguri si daca le stergi apoi bate la ochi ca nu sunt date. Adica si daca pui inapoi soft-ul original, daca stie ce sa caute si cum se vede ca a fost umblat.

                          Comment


                          • Da,așa a patit-o un prieten cu un A4 din asta ultim model luat de nou.L-a pus necuratul sa faca o resoftare de la 150 cp la 180 cp.Au văzut ăștia la reprezentanta imediat și i-au anulat garanția.Omul fusese pentru o rechemare nu știu ce.

                            Comment


                            • (... De È™ters)


                              dinoc
                              Senior Member
                              Last edited by dinoc; 23-06-19, 02:33.

                              Comment


                              • dacă cercetează, se prind ca ai facut resoftare. Dar nu mereu fac acest lucru, cel putin la Skoda nu am auzit pe nimeni sa piardă garantia din acest motiv. Ba au fost persoane care si-au schimbat lantul la 1.2 tsi pe garantie, deÈ™i făcuseră resoftare.
                                In cazul blocării ECU de către tuner e mai rau, ptr ca nu mai poti interveni la soft daca nu stii parola pe care a pus-o tunerul. Poate vrei sa faci alta resoftare sau e o rechemare la Honda ptr instalarea altui soft...ei bine, în aceste cazuri nu se poate interveni asupra ECU .
                                Din acest motiv am întrebat dacă TCM mai blochează ECU.

                                Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X