NIKKON: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport Plus, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu zic asa ... stergi chederul cu apa distilata amestecata cu alcool izopropilic ...amestec intre cele doua componente de 50/50 .... aplici la umbra "crema" ... masezi bine ...dupa care scoti masina in soare ....cateva ore .....probezi si ne spui eficienta dupa cateva zile .... asteptam si poze...succes

    Comment


    • Fă așa cum zice Polish Sibiu. Știe cel mai bine. Și nu uita să masezi 20 minute chederul. Aici e secretul, nu să-l lași să acționeze. Masajul e baza Ignoră-i pe cei cu experiență ( adică mai toate forumurile de mașini decapotabile). De unde să știe ăia? Că doar chederul care stă în soare e mai protejat față de cel acoperit. Dacă totuși crezi că nu e așa atunci fă cum am scris mai sus
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Tu crezi ca are vreo importanță ca aplici crema pe cheder la decapotabila sau nu e decapotabila .....iar faptul că tu il folosești pe s2000 odată pe an iar eu in cateva luni l am folosit cât l ai folosit tu in 15 ani ..

        Comment


        • Iar sari aiurea și nici nu citești. Evident că are importanță. Razele UV la care este expus chederul fac foarte mult rău cauciucului. D-aia e o diferență majoră între un cheder expus la UV ( adică la decapotabile) și unul ascuns de razele soarelui.Tu poți să-l folosești și pe 1000 mașini tot nu e relevant. Ți-am zis cum zic alte mii de utilizatori de pe forumuri de afară. Dar, dacă ții să ai dreptate și să faci cum știi tu mai bine...
          Diferența între noi doi este că tu acum câteva luni ai auzit de el și îl aplici cum îți trece prin cap, eu îl folosesc de câțiva ani, aplicat așa cum scriu ăia pe afară și chederele sunt impecabile. Nu înseamnă că dacă l-ai dat pe 10 mașini știi cum rezistă în timp. Sau știi? Și, așa cum am mai scris, are silicon. Asta tot ca să știi. Dar aia cu masajul 20 minute e de senzație ))


          Și ca să nu mai batem câmpii despre apa caldă, uite cum o folosesc alții de vreo 10 ani . Apa caldă în cazul ăsta este egal cu Shin-Etsu Grease: https://www.s2ki.com/forums/s2000-wa...3D-wow-623836/
          KMR
          Super Moderator
          Last edited by KMR; 03-09-18, 20:59.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • salut,
            in sfarsit au venit draciile de la acuity instruments.
            CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

            Comment


            • Sunt curios cum se simte cu ele montate. Ai luat si short-shifterul?

              Comment


              • nu am luat short-shifter din considerente de garantie. acel short shifter este destul de controversat - se pare ca induce in timp probleme in cutie. asa ca nu am nev sa complic situatia. shifterul e ok.
                CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                Comment


                • Probleme in cutie? Eu stiam de eventuale probleme ale cablului..dar asta in timp (se poate toci / rupe din cauza unghiului de lucru).
                  Vezi ca la partea de shifter se mai poate face o smecherie: achizitionat shifter assembly de Type R, care are incorporat short-shifter in el (tjia de jos este mai lunga) insa nu la fel de agresiv ca cel de la Acuity. In state cica e vreo 50 de dolari piesa. Daca tot desfaci jumate de interior ca sa umbli acolo eu as lua tot ce se preteaza. Depinde si de cat costa la noi dracia.

                  Comment


                  • sincer nu-l vreau mai scurt. e ok asa cum e. urmaresc sa imbunatatesc feelingul.
                    CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                    Comment


                    • Salutare
                      nikkon
                      Senior Member
                      nikkon , intrebare, sunt pe punctul sa fac imbrac si eu cotiera in piele tot cu cei de la ASKO, ceva feedback? Ma gandesc sa aleg cusaturile albe, doar ca abia saptamana viitoare se poate rezolva, plus ca ma gandesc ca sa se vor murdarii repede. Ce sfat poti sa imi dai?

                      Comment


                      • Salut. S-a lucrat bine la Asko. A avut masina cu piele alba si cusături albe : imposibil sa o ti curata.
                        Am văzut mai nou pe aliexpress și amazon kituri de piele pt costiere și uși. E mai ieftin insa nu stiu cum se aplica.
                        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                        Comment


                        • Am pus mana și pe oil catch can ul de la mishimoto
                          Saptamana viitoare montez și kitul pt schimbător și catch can ul.
                          CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                          Comment


                          • In sfarsit am capatat feeling-ul de pe typeR sau STI. dupa 4 zile de condus pot spune ca se simte total diferit masina.
                            CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                            Comment


                            • Vineri am făcut al 2 lea schimb de ulei și filtre. Are 13k și merge ceas. Mi se pare cam des intervalul de schimb insa asta e. Am mers tot cu motul 0w30.
                              CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                              Comment


                              • Salutare,

                                Urma sa montezi si catch can-ul, ai ajuns la o concluzie vizavi de utilitate?


                                L.E.

                                Am citit acum pe civicx.com ce ai scris pe subiect...

                                liviulasc
                                Junior Member
                                Last edited by liviulasc; 04-03-19, 09:25.

                                Comment

                                Working...
                                X