NIKKON: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport Plus, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Interesanta chestia cu manerele si cotiera. Cred ca o sa merg si eu pe schimbarea respectiva fiindca materialul textil care l-au ales cei de la Honda a fost cea mai proasta alegere. Cu cat le crestea pretul masinii daca puneau un material ca lumea?

    Comment


    • Eu ma intreb ce si-a scris in review acel manager care a lucrat si aprobat costul la materialul respectiv redus cu 10 centi si vrea promovare: "I have reduced the production cost by $0.1/unit and with more than 500.000 units sold each year, I saved Honda $250.000 over 5 years"

      Comment


      • @iulianm, din pacate pentru end-useri, exact asa sta treaba . Companiile, in special cele mari, sunt efectiv obsedate dupa profit ( pe de o parte pe buna dreptate ). Si un cent per piesa daca poate fi economisit, o vor face, fara sa mai stea pe ganduri. Asta o spun dupa ce eu insumi am fost martor la astfel de cost-reduction-uri, lucrand intr-o corporatie mare.

        LE. Sa nu existe confuzie, prin companii mari, ma refer la companii cu volume mari de productie.
        PaulCCraciun
        Senior Member
        Last edited by PaulCCraciun; 02-06-18, 20:49.

        Comment


        • Da,perfect adevarat!Se intampla din pacate inclusiv la marcile premium.

          Comment


          • Salutare,
            Ieri am făcut primul schimb de ulei + toate filtrele. Masina are 6300km. Ce a ieșit din ea era negru smoala!
            Am pus motul 8100 0w30 eco-nergy și pare ca am scăpat de sunetul metalic al motorului la rece și mai ales sus în ture ( 5-7k)
            Nu ma aștept la schimbari de consum. Revin cu informații.
            Urmeaza sa montez oil catch can si sper sa vina curând zi flashpro de la hondata.
            CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

            Comment


            • În așteptarea setului de performance shifting de la https://acuityinstruments.com/ au apărut și primele mici problemute :
              1. De ieri am început sa aud zgomote la denivelări în zona trapei.
              2. Tot ieri pe drumul de la Vâlcea spre București mi-a apărut în bord un check lightning system! Lumina mergea insa ceva e în neregula se pare.

              A mai avut cineva aceste 2 situații?
              CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

              Comment


              • Si la mine sunt zgomote in zona trapei atunci cand este inchisa. Daca o deschid, e liniste. E din cauza chederului din spate, cred. L-am dat cu solutii de chedere, le-am spus si la reprezentanta si au facut si ei o ''ungere", insa tot la fel face... Am noroc ca nu face permanent, ca atunci cand il apuca. la mine scartaie si pe drum bun, nu doar pe denivelari... Tin minte ca am citit aici pe forum, la un posesor din afara, a fost la reprezentanta si mecanicul stia de problema si i-a spus ca se rezolva doar cu schimbarea intregului mecanism... https://hondafan.ro/forum/forum/my-h...metallic/page3 punctul 3.

                Comment


                • Originally posted by nikkon View Post
                  În așteptarea setului de performance shifting de la https://acuityinstruments.com/ au apărut și primele mici problemute :
                  1. De ieri am început sa aud zgomote la denivelări în zona trapei.
                  2. Tot ieri pe drumul de la Vâlcea spre București mi-a apărut în bord un check lightning system! Lumina mergea insa ceva e în neregula se pare.

                  A mai avut cineva aceste 2 situații?
                  Problema aia cu lumina am avut-o o singura data, pe la vreo 7000 Km. A disparut singura dupa cativa km si nu a mai aparut, asa ca nu mi-am mai batut capul cu ea.

                  Comment


                  • Aalex691 merci pentru link.am de gând sa merg oricum la Asko.
                    CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                    Comment


                    • Cu placere. Te rog sa pui si un raspuns, daca il primesti. Poate acolo isi dau interesul mai mult decat la reprezentanta din Iasi. Stiu ca vorbisem cu Alex de la vanzari de la Asko dupa ce-am luat masina si mi-a spus ca si la el scartaie pe drum prost, insa nu e nimic deranjant. Probabil sunt mai multe nivele de... 'scartaieli'.

                      Comment


                      • Sigur.revin cu detalii.
                        Prostii de genul "scârțâie,dar nu e deranjant" eu nu accept. Dacă scârțâie = defect. Nu cred ca Honda a proiectat masina cu gândul ca trebuie sa scârțâie 😀
                        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                        Comment


                        • aalex691, de curiozitate, cu ce ai uns chederul si care a fost procedura ...ma indoiesc ca ai avut rabdarea necesara de a masa chederul 20 minute...

                          Comment


                          • De ce trebuie masat chederul 20 minute???
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Originally posted by Polish Sibiu View Post
                              aalex691, de curiozitate, cu ce ai uns chederul si care a fost procedura ...ma indoiesc ca ai avut rabdarea necesara de a masa chederul 20 minute...
                              Cu solutie pentru chedere. Intre timp am vazut pe topicul tau acea crema speciala, voi cauta sa o cumpar si voi repeta procedeul. Nu stiam ca trebuie masat asa de mult, eu doar l-am uns...simplu...

                              Comment


                              • Nu trebuie masat așa mult, că nu-i faci fizioterapie. Stai relaxat, Spălate bine chederele și dat cu ShinEtsu apoi lăsată mașina câteva zile. După alea câteva zile, ștergi chederele cu o cârpă uscată. Ți-o spune unul care folosește ShinEtsu de ceva ani. Masat ... pui cremă și masezi puțin, cât să intre în cheder. La S2000 nu durează toată operația ( cu spălat, băgat cremă, etc ) 20 minute.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X