VTECb4st4rd : '12 Honda Civic 5D 1.4 M/T Sport, White

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Imi cer scuze, am facut o greseala. Daca stau bine si ma gandesc portul usb din cotiera ofera 1A ( Iphone-ul atat are nevoie pentru incarcare) , deci 500mA pentru un hdd ar trebui sa fie In mintea mea am facut comparatie cu un mp3 player auto Pioneer mai vechi pe care il aveam pe alta masina la care am descoperit aceasta problema .

Comment

Ma bag si eu....
      Daca HDD-ul mobil vine intr-o carcasa cu controler si tot tacamu', de obicei are si o mufa pentru alimentare. Cred ca se gaseste un cablu pentru a alimenta enclosure-ul de la bricheta/priza din masina si atunci scade riscul de a praji portul din unitatea multimedia. E un pic mai complicat, dar nu imposibil.
      Mai exista solutia SSD - au ajuns la preturi cat de cat digerabile si nu trebuie sa fie chiar din ultima generatie, daca vor fi folosite doar pentru depozitare de muzica.
      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

hardurile de 2.5 externe nu au nevoie de alimentare externa....doar cele de 3.5....si nu cred ca vrea sa isi puna cineva ditamai hdd-ul in cotiera....cand poti sa iei un stick de 16/32 gb si sa ai muzica pentru cativa ani.Eu folosesc unul de 2 gb....pe care rareori il mai scot sa mai pun cate o piesa noua...

Comment

Standardul USB este acelasi pentru toate dispozitivele folosite. Intensitatea curentului electric depinde de cosumator. USB 2 poate suporta maxim 1.8 A dar doar in cazul in care portul este folosit pentru incarcarea dispozitivului conectat. In rest portul poate oferi curent de 500mA cu protectie la sub-supracurent caz in care portul devine inactiv pana la extragerea dispozitivului adaugat. Nu e acelasi lucru sa incarci un dispozitiv la un port USB si sa il alimentezi pentru functionare .
          @umblaretz: cum ziceai tu , Iphone are nevoie de 1A dar pentru incarcarea bateriei in rest curentul folosit de USB ptr stick-uri si HDD este nominal de 500mA. HDD mai vechi care aveau nevoie de mai mult de 500mA aveau un cablu in Y cu 2 USB care trebuiau conectate amandoua la 2 porturi separate pentru a putea cere curent mai mare dar pe 2 porturi diferite.
          So...don't worry...be happy .
          '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

Comment

Salut! Felicitari pentru achizitie. Niste detalii in plus despre acest motor? Cam cum se simte in turatii joase (2000 rpm), pe unde se simte subturarea, cat de liniar trage, etc.

Consum de 6,3% preponderent urban? In ce fel de oras italian (mic, mare, mijlociu)? Merci!
            AdiC
            Junior Member
            Last edited by AdiC; 20-01-13, 09:35.

Comment

Originally posted by mitrasca View Post
              hardurile de 2.5 externe nu au nevoie de alimentare externa....doar cele de 3.5....si nu cred ca vrea sa isi puna cineva ditamai hdd-ul in cotiera....cand poti sa iei un stick de 16/32 gb si sa ai muzica pentru cativa ani.Eu folosesc unul de 2 gb....pe care rareori il mai scot sa mai pun cate o piesa noua...
              uitati ce scrie in manualul de utilizare: " Nu utilizaţi un dispozitiv precum un cititor de carduri sau un hard-disk, deoarece dispozitivul sau fişierele pot fi deteriorate." pag.199

Comment

Originally posted by lsdsad View Post
                uitati ce scrie in manualul de utilizare: " Nu utilizaţi un dispozitiv precum un cititor de carduri sau un hard-disk, deoarece dispozitivul sau fişierele pot fi deteriorate." pag.199
                Pot fi nu este acelasi lucru cu VOR fi si oricum..daca e sa se strice ceva se strica perifericul...conform manualului
                '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

Comment

pt cei ce vor sa reseteze senzorul de presiune la noul civic (metoda e alta decat la cel vechi): cu motorul oprit Meniu -> Customize settings -> Deflation warning system -> Initialise
                  L.E. am gresit threadul. imi cer scuze dar nu stiu cum pot sterge postul

Comment

Am revenit .
                    Dupa un an exact si 20.000 km nu am ce sa va spun .
                    Totul merge perfect , nici o problema , nici macar una .

Ba da , ceva , ceva este . In vara eram in Croatia in vacanta si nu aveam unde sa las masina decat in soare .
                    DUpa ceva vreme mi s-a desprins o fasie de burete sub parbriz , din cauza caldurii .
                    Am impins la loc buretele si gata , rezolvata si unica problema .

Si lasa ca ii prind in flagrant si pe aceia care , la supermarket , deschid portiera ca in camp , am deja cateva "atentii" .
                    Fetele mele : http://foto.webalice.it/stoicamarius

Comment

salut Bogdan,

17.000 KM aceeasi problema cu buretele din partea de jos a parbrizului. se pare ca englezoiu era dupa nunta si nu l-a lipit bine...

Comment

Eu l-am schimbat pe garantie si l-am "rearanjat" de vreo 2 ori dupa si tot degeaba. Iese de la trepidatii in partea dreapta doar .

Comment

Salutari si la cat mai multi km fara probleme ! Ai putea sa faci un update la topic? Cati km ai facut cu ea si unde, ce consum mediu ai in oras si ce consum exterior!? Ceva probleme pana acum? Cum se comporta motorul atat la drum lung cat si in oras la depasiri scurte...
                          Orice informatie in plus ajuta
                          Multumesc
                          I don't care about other cars , i just love my Honda

Comment

Working...
                          X