Mano88: '13 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T, Executive, Urban Titanium Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Si am facut si prima revizie la 70.000 km(masina am luat-o la 68.000 si a avut ultima revizie la 62.000)
    Am schimbat urmatoarele :
    - ulei (Castrol 5w30), filtru ulei, filtru aer
    - filtru habitaclu + igienizare instalatie aer conditionat
    - ulei cutie de viteze, tot castrol
    - lichid de frana
    - lichid de racire
    - discuri si placute fata/spate Brembo
    Plus verificare minutioasa din bara in bara ptr linistea mea sufleteasca! De acum e gata de km multi.

Comment

De ce castrol ulei la cutia de viteza ? Doar ca sfat incearca https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...luid-3-litres/
      Evident il poti gasi si la reprezentanta dar nu ii stiu pretul .

Comment

Din experienta mea cu japonezele(Avensis,Yaris, Accord), se recomanda ca uleiul de la cutia de viteze, antigelul,uleiul de servo sa fie OEM. Te poti juca cu lichidul de frana si uleiul motor.

Comment

Am inteles, o sa vad cum se comporta masina, si daca nu e ok, o sa il schimb cu ulei oem.

Comment

Originally posted by Mano88 View Post
            Si am facut si prima revizie la 70.000 km(masina am luat-o la 68.000 si a avut ultima revizie la 62.000)
            Am schimbat urmatoarele :
            - ulei (Castrol 5w30), filtru ulei, filtru aer
            - filtru habitaclu + igienizare instalatie aer conditionat
            - ulei cutie de viteze, tot castrol
            - lichid de frana
            - lichid de racire
            - discuri si placute fata/spate Brembo
            Plus verificare minutioasa din bara in bara ptr linistea mea sufleteasca! De acum e gata de km multi.
            Cat a costat revizia si unde ai facut-o?

Comment

Am dat 2500 ron(manopera plus piese) la enginehouse, pe langa piata sudului

Comment

Originally posted by Mano88 View Post
                Am dat 2500 ron(manopera plus piese) la enginehouse, pe langa piata sudului
                Ai avut curaj sa iti lasi masinuta intr-un service de cartier? Ii cunosti pe mecanicii de acolo?

Comment

Am mers pe o recomandare primita de la niste prieteni care ii cunosc de foarte mult timp pe oamenii de acolo si isi duc masinile la ei de mai multi ani, dintre care unul din ei are o masina modificata ptr circuit si tot acolo o duce si pe aia.

Comment

Un mic update, 2000 km facuti dupa revizie si cutia se comporta impecabil, chiar mi se pare ca intra mai usor in marsarier, sau m-am obisnuit eu. Azi fiind frumos afara am zis ca e timpul sa ii dau prima ceara ca tot au venit de aseara de la emag produsele. Rezultatul e wow, e prima oara cand aplic ceara solida pe o masina.
                    Am procedat in felul urmator :
                    - mers spalat singur masina la dedeman
                    - uscat masina acolo
                    - folosir ma-fra quick clean sa elimin toate urmele de apa si ce a mai ramas
                    - aplicat ceara ultimate paste wax de la Meguirs
                    - aplicat tot de la ma-fra un detailer ptr plastice care a readus plasticele de afara la viata si sunt inapoi negre
                    - sters cu convingere cu microfibra din pachetul de ceara.Click image for larger version  Name:	received_826638117763198.jpeg Views:	0 Size:	56.1 KB ID:	868693
                    Mano88
                    Junior Member
                    Last edited by Mano88; 16-02-20, 20:18.

Comment

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente! Un singur comment...ulei bun honda 0w30/ liqui moly si motul...in cutie in nici un caz castrol...ia oem pe seria de sasiu...in rest..daca afli cum schimbi la un android auto...cat costa...si sa mearga si comenzile de pe volan tot...anunta-ma si pe mine ca i-as pune si eu la vechitura mea ) drumuri bune!

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Comment

Working...
                      X