ENOPUL: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Elegance M/T, Red Passion Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    clar.
    oricum am vazut ca si altii s-au mai plans de o problema similara, unii zic ca au rezolvat speta prin inlocuirea ambreiajului dar aveau si trepidatii la plecarea de pe loc. eu sper sao rezolv cu un regla joc supape , ma gandesc ca au fost reglate prea tare pe evacuare dar nu sunt mecanic
    Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

    Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

    Comment


    • #32
      Salut,

      In weekend am insonorizat si usile spate. Si pentru ca venisera si noile clipsuri pt fetele de usi, le-am inlocuit pe toate , la usile fata si la spate. Am constatat ca boxele spate sunt si mai mizerabile decat cele fata asa ca am desis sa comand niste boxe Hertz CX165 iar cele de fata le voi pune pe spate.

      Totodata, azi am fost si am inlocuit uleiul si filtrele. Am facut cu masina , sau mai bine zis, sotia a facut cu masina 5600 km intr-un an. Am revenit la uleiul Amsoil 0w20 dupa ce tura trecuta am pus Amsoil 0w30. Sincer nu mi-a placut cum s-a comportat masina cu 0w30 . Masina a revenit la sprintul placut de la plecarea de pe loc, nu mai da in nas dar am constat ca suportul motor din spate este dus si trebuie inlocuit. Are joc si scoate si zgomot ciudat.
      Filtre am pus tot Purflux, iar cel de habitaclu MANN galben.

      Se pare ca ma lasa bateria, mi-a aparut mesajul de START STOP UNAVAILABLE. Prin urmare, o sa o duc la redresor si ii mai dau o sansa sa treaca iarna asta, vedem in primavara daca o inlocuim.

      Sa fim bine zic!
      enopul
      Senior Member
      Last edited by enopul; 12-09-22, 12:25.
      Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

      Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

      Comment


      • #33
        Dacă au fost drumuri preponderent īn oraş şi cu folosirea sistemului START/STOP ar putea fi doar descărcată.

        Aşa mi-a făcut şi mie, dar la altă marcă şi după un drum de circa 130 de km. s-a īncărcat şi nu au mai fost probleme.
        zagado26
        Senior Member
        Last edited by zagado26; 12-09-22, 19:05.
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • #34
          Da, e la a 2-a tentativa, a mai fost la incarcat o data bateria asta.
          Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

          Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

          Comment


          • #35
            Ieri si azi am tot mers cu masina , am pus-o si pe sotie sa mearga sa imi confirme ca nu sunt eu nebun....efectiv schimbul de ulei, revenirea la 0w20 a transformat masina. Nu mai am acele infranari la plecare, e mai sprintena, exact cum o stiam inainte. Concluzia mea ar fi ca uleiul mai gros produce mai multa presiune, infraneaza cumva si daca motorul e in mintile lui, nu ii face chiar bine la mers. vineri e programata la service pt verificare, si daca pe langa suport motor e de schimbat si ceva articulatii, aia e, o pun la punct. Azi i-am comandat si bujiile NGK, tocmai i-au sosit boxele Hertz ...boboc o fac manca-o-ar tata pe ea
            Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

            Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

            Comment


            • #36
              O intrebare de nedumerire... de ce ar pune cineva alt ulei decat cel recomandat in motor? Intr-un motor Honda, care are toleranțe atīt de precise?
              Mii de scuze.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #37
                0w30 e pe lista aprobata de honda in manual alaturi de 0w20 si 5w30 cu normele a1/b1 si/sau a5/b5 cu precizarea ca 0w20 este alegerea pt economia de combustibil. Alegerea mea pt 0w30 , anul trecut, a avut logica ca masina urma sa mearga 90% in oras si un ulei mai gros ar fi potrivit ...si el o fi mai potrivit dar nu imi place mie cum transforma masina
                Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                Comment


                • #38
                  Am inlocuit si bujiile. Cumva Bujiile si revenirea la 0w20 mi-au adus masina inapoi, aia pe care o cumparasem In rest , service-ul nu a constatat nici un defect sau ceva ce trebuie inlocuit desi mi-a confirmat ca suportul motor din spate are o fisura , nu imi recomanda sa il schimb acum.....dar stiti cum sunt piticii pe creieri...exact ca pixelii morti la tv, odata ce ii vezi , doar acolo te uiti....mai astept pana in primavara si poate il schimb .
                  De bucurie am zis sa ii montez si boxele si m-am apucat dar cumva, setul de Hertz nu se potriveste nu prea a intrat in gauri in nici un fel asa ca i-am donat setul de Sony pe care il pregatisem pentru Civic X - usile spate. Pe scurt, sunetul e clar un upgrade desi senzatia e ste ca nu se aude la fel ca in X ceea ce ma face sa dau vina pe playerul masinii....dar este clar mult peste ce are masina din fabrica.
                  Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                  Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                  Comment


                  • #39
                    De unde ai luat bujiile? Poti sa imi dai codul lor? Am si eu 160k km si ma cam gandesc ca ar fi momentul sa le schimb.

                    Comment


                    • #40
                      Codul este NGK 95710 ( DILZKR7B11GS ) . Eu le-am luat de la un magazin mic pe care il stiu de foarte multi ani, https://www.srcpieseauto.ro
                      Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                      Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                      Comment


                      • #41
                        Click image for larger version

Name:	IMG_20221015_164914.jpg
Views:	178
Size:	103.0 KB
ID:	877637 Click image for larger version

Name:	IMG_20221015_164826.jpg
Views:	174
Size:	31.0 KB
ID:	877638 Click image for larger version

Name:	IMG_20221015_164746.jpg
Views:	176
Size:	85.9 KB
ID:	877639 Click image for larger version

Name:	IMG_20221015_164112.jpg
Views:	173
Size:	97.3 KB
ID:	877640

                        Dupa 7 ani a venit si suta....totul e in parametrii normali
                        Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                        Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                        Comment


                        • #42
                          Frumos! La cāt mai mulți km fără probleme!

                          Comment


                          • #43
                            Asa sa fie si la 2 sute si fara de probleme.

                            Comment


                            • #44
                              La fel va doresc si voua,masini fara peobleme si cu plinul facut
                              Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                              Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                              Comment


                              • #45
                                Salut,

                                Am fost la o verificare gratuita oferita de Asko Giulesti. Masina are o singura problema si anume o eroare pe baterie desi spun ei , incarca normal, are voltaj normal. Eu acum 1 luna am scos bateria si am pus-o pe redresor . cred ca de acolo e eroarea in sensul ca nu am pus-o pe masina cu reinitializare ...ma dau rotund pt ca nu stiu ce inseamna reinitializare dar am vazut pe oferta lor de baterie care costa multicel , insa mi-a ramas intiparit pretul de 370 lei manopera pt montaj baterie si reinitializare sper sa trec iarna cu bateria asta, in primavara face 4 ani si eu un no name, Sorgeti. Daca conteaza, Start Stopul functioneaza
                                Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                                Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                                Comment

                                Working...
                                X