PAULCCRACIUN: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC MT White Edition, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare colegi.
    Stric o intrebare catre voi.
    S-a mai intamplat ca atunci cand aveti o greutate mai mare pe spate, de preferat intr-un colt al masinii ( in cazul meu e vorba de o persoana de aprox 100kg ce statea pe locul din spate-dreapta ), la plecarea de pe loc, sa se auda o troncaneala cu un sunet infundat venind din acea directie ? Se aude pret de 1-2 minute de mers continuu dupa care zgomotul pare sa dispara.
    Prima data s-a auzit ieri, dar am presupus ca poate s-a prins ceva la roata. Deja s-a auzit si a 2-a oara. Stiu, prins ceva la roata cu zgomot infundat, nu prea se pupa, dar asta a fost explicatia pe moment .
    Am mai avut pasageri pe locurile din spate ( foarte rar ce-i drept ) dar asta e prima data cand se aude.
    Mie imi pare a fi o troncaneala de suspensie, amortizor dus, dar in oricare alte situatii, nu se aude nici un zgomot ( mers pe piatra cubica, drum denivelat, trecut peste sine de tramvai reliefate, etc ). N-am apucat sa ma uit sa vad daca e scurs. Dar acum vreo 2 saptamani cand am dat rotile jos pentru a le monta pe cele de vara, la o scurta inspectie, n-am observat nimic in neregula ( cu ocazia asta am verificat si placutele, care mai au multa carne pe ele )

    Daca aveti o parere cu privire la zgomot, apreciez input-urile voastre.

    In alta ordine de idei, masina consuma doar benzina si lichid de parbriz. Urmeaza in curand a 3-a revizie, la aproximativ 27k km si daca zgomotul asta mai apare, am sa deschid subiectu' si la reprezentanta.

    Comment


    • Intre timp, s-a facut anu si implicit revizia, chestii obisnuite, ulei, filtre, ~850 lei. Masina papa ulei in parametri ( zic eu ), de la revizie la revizie ( ~7000km tura asta ), nivelul scade de la aproape maxim spre o treime intre min-max in conditii de mers linistit in oras, ocazional fugarita putin pe centura, asta ca sa-mi aduc aminte de ce am ales conserva marca honda si nu alt brand de conserva .

      Acum am avut parte si de o interventie "speciala", in timpul reviziei s-a remarcat o usoara scurgere de ulei de la un capac de pe dedesubtul motorului ( cer scuze pentru limbajul tehnic profesionist, dar nu ma pricep foarte bine la asta. la service am stat langa mecanic si am vazut despre ce capac era vorba ). S-a deschis fisa de constatare si am fost sunat 2 sapt mai tarziu sa ma prezint in service pentru remediere.
      Interventia a constituit in scoaterea capacului, re-etansare cu silicon si pus inapoi. Bine-inteles, cum era si normal, a fost pe garantie. La intrebarea mea daca e "normal" defectu asta, mi s-a zis ca n-a fost primul caz si e o chestie oarecum cunoscuta la modelu' asta.
      Asa ca aviz celor ce n-au trecut prin asta, poate sunt o parte din voi la care trebuie facuta aceasta operatiune ...

      In rest, nimic deosebit de raportat. Va urma cat de curand un set nou de anvelope de vara, cel mai probabil Asymmetric 3 ( citit lucrurile foarte bune despre ele ). Abia astept sa scap de cele actuale, Turanza ER300, au un zgomot de rulare foarte pronuntat pe care nu-l mai suport.

      Comment


      • Originally posted by PaulCCraciun View Post
        Acum am avut parte si de o interventie "speciala", in timpul reviziei s-a remarcat o usoara scurgere de ulei de la un capac de pe dedesubtul motorului ( cer scuze pentru limbajul tehnic profesionist, dar nu ma pricep foarte bine la asta. la service am stat langa mecanic si am vazut despre ce capac era vorba ). S-a deschis fisa de constatare si am fost sunat 2 sapt mai tarziu sa ma prezint in service pentru remediere.
        Interventia a constituit in scoaterea capacului, re-etansare cu silicon si pus inapoi. Bine-inteles, cum era si normal, a fost pe garantie. La intrebarea mea daca e "normal" defectu asta, mi s-a zis ca n-a fost primul caz si e o chestie oarecum cunoscuta la modelu' asta.
        Asa ca aviz celor ce n-au trecut prin asta, poate sunt o parte din voi la care trebuie facuta aceasta operatiune ...
        Salut! Are vreo denumire pe factura "capacul" sau codul acestuia?

        Comment


        • Probabil capacul de la distributie. Probabil ca de aici se datoreaza o parte din consumul de ulei.

          Comment


          • A curs pe scut, sau pe jos? Probabil a mancat 500 de ml la cat arata pe joja.
            Ce capac ar fi acela? Ce ulei au folosit?
            E bine ca a venit timpul sa schimbi cauciucurile si o sa ai unele mai putin zgomotoase, si poate si mai confortabile.

            Comment


            • IB23
              Junior Member
              IB23, ma uit pe factura cand ajung acasa si revin cu un raspuns. Dar din amintire, era trecut simplu "capac motor", dar am sa ma uit.
              IB
              Senior Member
              IB, posibil. Dar la revizia trecuta nu s-a constatat nicio scurgere ( sau poate era intr-o faza incipienta ). Deci probabil 95% din uleiul consumat se datoreaza motorului in sine.
              holaciabi
              Member
              holaciabi, doar pe scut si nu era mult, doar putin patat. Nu era scurgere in sensul de picura efectiv ulei. Pe jos n-am vazut niciodata vreo pata.
              Prin ce ulei au folosit presupun ca te referi efectiv la ce ulei de motor folosesc. Clasicul Honda 0W20. Momentan nu planuiesc sa trec pe ceva mai gros.
              Cauciucurile mai au viata in ele dar nu le mai suport.

              Despre capac, am incercat sa gasesc o schema a motorului pe net dar n-am reusit. Ce pot sa va zic este ca a fost nevoie sa dea planetara dreapta jos ca sa ajunga la el.

              Comment


              • Mersi de raspunsuri, ma voi uita si eu la urmatoarea revizie cu atentie.Deci si cu Honda OW20 consuma cam la fel ulei. Cu cauciurcurile de vara e o problema, stiind cum sunt cele de iarna.

                Comment


                • Daca s-a scris "capac motor", cel mai probabil e cel de sus - capacul de la culbutori. E intalnita des problema curgerii de ulei pe acolo, fie de la garnitura principala (care e destul de mare), fie de la semeringul de la axa cu came.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Atunci ar fi vizbil mai usor

                    Comment


                    • Xander
                      Senior Member
                      Xander, intreb ca nu-s mecanic, dar daca era capacu de sus de la culbutori cum zici, ala e accesibil prin partea de jos a motorlui, necesitand scoaterea planetarei drepte ?( capacul in cauza are o forma rectangulara, de marimea a doua palme )

                      Comment


                      • Nu, nu are legatura. Nu citisem eu tot. Daca era capacul de sus, se umbla pe sus.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • M-am uitat pe fisa de service, doar atat scrie "reetansare capac motor".
                          Eventual daca sunteti interesati pot sa dau un telefon la reprezentata si sa cer detalii.

                          Comment


                          • Originally posted by PaulCCraciun View Post
                            Inceput demersul pentru rezolvarea petei de rugina.
                            Prima zi, doar s-a discutat pe aceasta tema din principa lipsei tester-ului de vopsea, pentru a putea concluziona daca e caz de garantie sau nu ( ex piatra sarita ).
                            Eu unul nu vad cum ar putea fi din cauza unei pietre, avand in vedere ca vopseaua este umflata dar ramane de vazut maine.
                            Daca vor concluziona ca nu se face pe garantie ( ceea ce am un feeling ca se va si intampla ), voi incerca un mail catre Honda Romania cu poze cu tot incercand sa aflu si parerea lor.
                            Ma intrebase daca mai parchez sub copaci ... in gandu' meu : nu dom'ne, cand am cumparat masina, fiind white edition din oferta de iarna, mi-au dat si un iglu inclus in pret in care sa-mi parchez masina )
                            To be continued ... ( sper sa nu fie o poveste lunga sau/si cu final nefericit )
                            Salut. Cum s-a incheiat povestea cu rugina?

                            Comment


                            • Buna ziua la toata lumea .
                              Ultimul an a fost plin de activitati si nu am mai avut deloc timp de forum-it.
                              Acum ca am ceva timp, zic sa mai las ceva update-uri cu si despre bestie.

                              Incep prin a-i raspunde lui @laiud9 , fata de care scuzele nu-si mai au sens, pentru intarzierea cu care raspund .
                              Povestea ruginei ( la reprezentanta din Iasi ) s-a incheiat cu "e de la pietre dom'le", ceea ce nu poate fi complet exclus dar pare improbabil.
                              Datorita lipsei de chef de a ma certa cu ei ( trimisesem un mail si la honda romania, cu poze si explicatii, dar fara nici un fel de raspuns ... ) am zis sa-mi vad de treaba mea.
                              Cupola a fost integral revopsita la ATI Motors Iasi ( reprezentanta Ford ).
                              Am mers la ei pentru ca am primit feedback-uri destul de bune pe partea de tinichigerie.
                              In mod evident, rezutlatul, nu e iesit perfect, ca de fabrica, ca doar fabrica poate face ca de fabrica :P, dar a iesit zic eu mai mult decat multumitor.
                              Si pana acum nu am resimtit efecte adverse, de genul sa sara vopseaua, elemente de caroserie scoase si montate inapoi aiurea etc.
                              Nu mai retin exact pretul lucrarii dar se incadra intre 1000-1500 lei.

                              In alta dezordine de idei.
                              Masina se apropie vertiginos de borna de 40.000km.
                              Pe langa clasica revizie anuala, anul acesta i-au mai fost schimbate placute fata, lichid frana, ulei cutie viteze si o reumplere a instalatiei AC.
                              In afara de ultima operatiune, celelalte au fost executate la reprezentanta.

                              In rest, nimic special de raportat; apa, paie si bataie.

                              L.E.
                              Ca mi-am adus aminte, mi s-a intamplat si mie ce aparent multi au patit, ca unul din geamuri ( dreapta spate ) sa-si uite pozitia de maxim sus.
                              Adica la inchidere, el revenea putin in jos ca si cum simte un obstacol.
                              Am executat o procedura de a reseta ECU-ul de la geamuri ( sau re-learn, cum s-o numi ) si acum e ok.
                              Dupa multe cautari a unei astfel de proceduri, care multe nu au mers, am dat peste asta, care a mers perfect ( e de la Accord chiar ):
                              https://www.youtube.com/watch?v=8yjtu9Dm7Bg
                              PaulCCraciun
                              Senior Member
                              Last edited by PaulCCraciun; 19-07-21, 17:41.

                              Comment

                              Working...
                              X