FK2: '15 Honda Civic 5d 1.8 i-VTEC Elegance White Edition , White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FK2: '15 Honda Civic 5d 1.8 i-VTEC Elegance White Edition , White Orchid Pearl

    Salutare,

    Am decis sa imi prezint si eu masinuta, fiind prima mea Honda am zis sa intru in comunitate sa cunosc posesorii de Honda si eventual sa obtin niste sfaturi de "incepator"
    Inainte am detinut un BMW e39 525d, o bijuterie de masina dar care mi-a mancat viata si banii...desi cochetam cu ideea de Honda, dupa ce am vazut-o la un prieten nu ma lasa sufletul sa dau E39-le in care investisem o caruta de bani...

    In fine, dupa ultima patanie, mi-a picat cutia in concediu, am vandut bimerul si m-am oprit la reprezentanta la Honda , a durat o saptamana si am primit acest minunat Civic, prima oara cand m-am suit in el mi-a pus un zambet pe buze, pe care il am si acum dupa 3.000 km, sunt foarte incatat de ea, consum extern undeva pe la 6.4 - 6.6, consum Bucuresti undeva 8.8 - 9.0, cateodata 10 , este fenomenala masinuta, la 1,98cm ai mei am fost putin reticent la inceput...dar spre surprinderea mea este loc suficient...cat sa mai stea cineva si in spatele meu, a carat si 5 oameni in conditii ok, 4+soferul...

    La 2 saptamani dupa achizitie m-a sters un tip cu o duba in parcare dar s-a rezolvat, iar o peripetie am avut cu jantele de tabla , am primit specificatiile la jante 16x6.5, le-am comandat de pe un site, le-am pus anvelope noi Nokian WRD3, chiar dupa ce am luat masina in septembrie. Acum 2 saptamani merg sa pun jantele...ce sa vezi, se blocau in etrierii fata , merg la reprezentanta se uita la ele..."aaa sunt ET55 si nu sunt bune..." am intrebat "ok, si de ce nu mi-ati spus de la inceput?" era ceva ca nu le arata programul specificatiile complete. "Si cat trebuie sa fie?"..."nu stim dar nu 55"...singura experienta neplacuta cu ei, in rest minunata colaborare. In fine sun la cei de la care am achizitionat jantele si le spun ca nu sunt ok...si imi zic ca au pe ET55 ori ET48, m-am interesat putin pe diverve forumuri si am vazut ca sunt ok...le-am dat retur pe astea, au venit alea pe ET48 si au fost ok...dar...spre deosebire de BMW unde ai prezoane care intra in butuc cu tot cu piulita, aici prezoanele sunt in butuc si ai nevoie de piulite pt jante de tabla...dau sa comand, 30Ron bucata...20buc 600 RON, am zis ca nu este posibil, ca orice roman dau pe olx si gasesc la 5 Ron bucata, le-am luat, le-am pus si au mers si sunt ok...

    Cam atat, masina este White Edition, scaune incalzite, sistem de franare in oras (CTBA, era sa musc din volan la prima bariera ...), asta fata de versiune standard...in mare...foarte multumit de achizitie...foarte ,

    Intre timp am si inmatriculat masina...a, apropo, jaf pe fata, este EURO 6 cu 140 g emisii parca, am platit 1000 RON

    Singurul downsize, n-au mai avut 5 euro sa mascheze sinele de la scunele fata...
    Click image for larger version

Name:	post-660-0-93325500-1432480176.jpg
Views:	1
Size:	78.3 KB
ID:	729635Click image for larger version

Name:	post-660-0-77542100-1432480153.jpg
Views:	1
Size:	52.8 KB
ID:	729634Click image for larger version

Name:	post-660-0-58154600-1432480171.jpg
Views:	1
Size:	88.2 KB
ID:	729633Click image for larger version

Name:	IMG_20150907_190814.jpg
Views:	1
Size:	36.6 KB
ID:	729632Click image for larger version

Name:	IMG_20150907_190810.jpg
Views:	1
Size:	46.9 KB
ID:	729631Click image for larger version

Name:	IMG_20150907_190741.jpg
Views:	1
Size:	38.7 KB
ID:	729630Click image for larger version

Name:	IMG_20150907_190725.jpg
Views:	1
Size:	42.0 KB
ID:	729629Click image for larger version

Name:	IMG_20150907_190717.jpg
Views:	1
Size:	60.0 KB
ID:	729628Click image for larger version

Name:	IMG_20150907_190622.jpg
Views:	1
Size:	29.2 KB
ID:	729627
    FK2
    Senior Member
    Last edited by FK2; 23-11-15, 14:18.

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #3
      Suntem pe forum Honda, dar eu vreau sa-ti laud Bimmerul. Eu am o slabiciune pentru E39, si cum probabil stii si tu, cele care sunt intr-o stare buna si nu sunt tiganite sunt un fel de unicorni. Felicitari, asta inseamna sa fii pasionat

      Despre civic numai de bine, au nimerit facelift-ul asta, bine de tot. S-o folosesti cu placere!
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere multi km. fara probleme (si nu, nu-mi plac bmv-urile parerea mea)

        Comment


        • #5
          multumesc, bimerul, era exclusive edition, interior piele neagra, scune fata confort (se indoaie de la jumate), incalzite, lipsea navi, un sistem audio bun, si un m-packet, dar mie imi placea asa, era diferita de altele ...tot auzeam pe cineva ca vorbea de lac pe aici, intr-adevar la Honda slab cu vopseaua si lacul, bimerul de 15 ani si vopseaua era impecabila...in schimb...la piese...in 3 ani...turbo, intercooler, tot sistemul de racire, directie, suspensie...cred ca ma ajuns undeva la 6 - 7 mii de euro in 3 ani cu investitiile, si nu vizibile, mecanic mai mult, jante de vara, anvelope noi vara, iarna...

          asta a fost si motivul pt care am optat pt o masina noua, iar la Honda visam de mult, nu m-a interesat altceva cand am hotarat ca iau Honda, motorul a fost singurul criteriu ...si nu dezamageste

          Comment


          • #6
            Eh, navi' de acu 20 ani nu cred ca avea de ce sa-ti lipseasca. Cati km avea masina? Sau cati crezi ca avea?
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • #7
              in bord 227.000, reali undeva la 500.000, cred eu, daca nu si mai multi, au umblat bine la km, au facut-o profi ...crede-ma navi de 20 de ani bate orice navi aparut aftermarket pe piata, pe testate

              Comment


              • #8
                Le bate clar la fund la capitolul calitate, dar totusi nu stiu ce mai poti sa faci cu el. Harti nu cred ca mai are, rezolutia probabil e de 3310, de mp3 nici nu cred ca poate fi vorba.

                Acu nah, iart-o si tu, un diesel de 500.000 km numai fiabil nu mai poate fi, indiferent de cine e facut.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #9
                  n-am iertat-o, am dat-o ...si nu imi pare rau...desi si acum ma mai uit dupa CRV...aici a fost o disputa cu sotia, intre Civic Sedan, cel mai ieftin - e tot ce avem nevoie, si CRV care era dorinta mea :P...si a iesit un Civic super care ne-a impacat pe amandoi

                  Comment


                  • #10
                    N-are de ce sa-ti para rau, mie imi place tare mult hatch-ul asta nou, Si in mod cert n-o sa ai probleme d-astea de ramas in drum f multi ani.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • #11
                      sa ai noroc de Civic! si eu sunt de parere ca oferta de la White Edition nu merita ratata, mai ales ca arata foarte bine pe alb.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by FK2 View Post
                        in bord 227.000, reali undeva la 500.000, cred eu, daca nu si mai multi, au umblat bine la km, au facut-o profi ...crede-ma navi de 20 de ani bate orice navi aparut aftermarket pe piata, pe testate
                        Sa-mi fie cu iertare, dar la anii si km aia ce asteptari sa mai ai?
                        Sunt curios Civicul cum va fi peste 500k km si 20 de ani.
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • #13
                          S-o folositi cu placere amindoi! E tare frumoasa.
                          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                          Comment


                          • #14
                            am impresia ca, pe alb, arata mai bine decat type-r

                            Originally posted by octi_b View Post
                            Sunt curios Civicul cum va fi peste 500k km si 20 de ani.
                            cica se poate si de 3 ori pe atat http://www.autoblog.com/2007/10/01/c...5-honda-civic/
                            Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                            '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                            Comment


                            • #15
                              Foarte frumoasa (si) noua masina! S-o porti sanatos!

                              @Spoon: intre timp, un FA a trecut de 1100000 mile: http://jalopnik.com/5885287/how-i-pu...ust-five-years.

                              Comment

                              Working...
                              X