BACU: '14 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Executive, White Orchid Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BACU: '14 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Executive, White Orchid Pearl

    Salutare, aceasta este noua mea masina, am trecut cu bine de primii ei 160 km.:-)

    Aveam o intrebare: nu am covorase la ea, are cineva pe cele din catalogul de accesorii originale la 100 euro? Merita banutii sa ma limitez la cele aftermarket de 30 de euro?
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 13-09-15, 08:58.
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

  • #2
    Vezi ca e o firma in timisoara, rimini parca se numeste. Sunt ca si cele originale numai ca nu scrie Honda pe ele. Sunt foarte faine si dintr-un cauciuc de calitate. Eu de la ei am luat si le am deja de 2 ani.

    Comment


    • #3
      Mulțumesc, ii stiu de mult pe rimi, am avut si eu tăvițe de portbagaj de la ei, īnsă nu au găurile de prindere la cele din fata. Mai sunt unele din Slovenia care le au, dar din poze nu imi dau seama cat de potrivite sunt.
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

      Comment


      • #4
        Vrei Covorase de cauciuc sau mocheta?

        Sa ai noroc de masinuta. Cum e fata de cea veche?
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Pai la cat de curat e pe unde umbla el, eu n-as lua decat mocheta. Plus ca, originale, eventual de la Cox, ajung mai repede fata de rimi.

          Comment


          • #6
            Ale mele de la rimi au gaurele pentru prinderea in podea. Dar daca omul vrea sa dea 100 de euro in loc de 120 ron e treaba lui. Calitatea sunt convins ca e la fel. Iar din Timisoara curierul face doua zile pana in orice colt din tara noastra intinsa.

            Comment


            • #7
              Calitatea nu e deloc aceeasi. Pana in Olanda cat face?

              Comment


              • #8
                Īn cazul celor din mocheta, calitatea este apropiată de cea OEM, dar totuși sub (dpdv rezistenţă īn timp), iar la cele de cauciuc, cele OEM sunt indestructibile, pe cānd de la rimi au cedat după 2 ani (găurit īn zona călcāiului). Deci diferența de bani e justificată.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #9
                  Masina nu este pentru Amsterdam, e masina de weekend si concedii in Romania. La cel vechi aveam presuri originale de cauciuc care dupa 4 ani aratau perfect, de aceea vroiam sa iau tot asa, mocheta e prea greu de intretinut. Mi-as fi luat de la cox (de unde vreau si niste protectii praguri iluminate), dar nu au decat de mocheta. Acum nu imi dau seama nici de cele OEM cum sunt, sper ca sunt normale nu din-alea gen tavita cu marginea super inaltata.

                  Diferentele cele mai notabile fata de cea veche sunt spatiul mai mic in spate, trapa extraordinara si silentiozitatea.
                  2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                  Ex:
                  2014 Honda Civic Executive
                  2011 Honda Civic GT

                  Comment


                  • #10
                    Avand in vedere ca la COX un set original iese pe la vreo 85 de euro cu tot cu transport, pentre vreo 2 ani cand astea de la rimini se vor fi uzat suficient in zona piciorului meu drept, o sa iau unul de la COX ca sa pot vedea diferenta. Nu stiu cum e cauciucul la cele originale, dar astea ale mele sunt foarte moi si usor de curatat. Exceptand partea mea unde se vede uzura la piciorul drept, restul sunt impecabile.

                    Comment


                    • #11
                      BACU: '14 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Executive, White Orchid Pearl

                      Bine ai revenit intre Hondari Bacule. Se pare ca a meritat sa dau o fuga la Amsterdam sa te conving
                      Să-ți trăiască si sa te bucuri de ea

                      Eu am preșurile originale in masina (mocheta) si pana acum se tin bine, fara sa am o grija deosebita de ele. Parca ar da mai bine mocheta decāt cauciucul, părerea mea. (Evident o părere subiectiva pentru ca la drum lung eu ma descalț ca tiriștii [emoji13])


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Hehehe, asa e Jackito, daca nu erai tu nu o luam! Uite aici ce e musai sa ne punem: Illumination Pack si daca ții tu neaparat, si Shiny Black Interior Pack:

                        http://www.honda.co.uk/cars/new/corp...cessories.html

                        Si gata!;-)
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • #13
                          @BV26CAT: la COX costa 95 de euro fara transport....

                          Asa ca mi-am luat azi presurile originale din Amsterdam, 83 euro. Prima impresie: foarte groase, solide si grele... :-)

                          In alta ordine de idei, pe langa lucrurile nou introduse fata de modelele 2012 si 2013, am observat ca la modelele 2014 si 2015 de Civic, Honda a facut urmatoarele reduceri de costuri: lipsa capace sine scaune fata (pe care le-am cumparat de la dezmembrari de la un model 2012:-) ), lipsa carlige portbagaj si plasa bagaje (urmeaza sa le cumpar si pe astea), lipsa ornament argintiu frana de mana si suport ochelari pe capac cotiera fata (la echiparea executive). In plus, a mea nu a venit nici cu mapa de piele pentru acte torpedo, si pe asta trebuie sa o cumpar... :-)
                          bacu
                          Senior Member
                          Last edited by bacu; 23-09-15, 16:26.
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • #14
                            Mie masina a venit cu presurile Elegance dar spre dezamagirea mea nu au tinut mai mult de 20.000 km. Greseala cred ca a fost a mea doarece iarna trecuta ar fi trebuit sa cumpar de cauciuc, doarece au putrezit sub covoras , adica pe dos si s-au mancat efectiv in zona calcaiului piciorului drept. Un lucru bun este ca sunt foarte usor de aspirat si chiar au un aspect foarte elegant fata de cele after market de pe ebay de 25 de euro. Cred ca iarna asta chiar ar trebui sa imi cumpar de cauciuc ca altfel am sa patesc la fel.

                            Comment


                            • #15
                              Astea de cauciuc nu au moarte si sunt mult mai practice. Iar in Germania costa si mai putin, 77 euro...;-)
                              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                              Ex:
                              2014 Honda Civic Executive
                              2011 Honda Civic GT

                              Comment

                              Working...
                              X