BV26CAT: '12 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ati observat ce scrie in carte despre consumul de ulei.
    Pana la 1L la 1.000 km este normal.
    Am verificat si versiunea in lb romana si germana si sunt identice. Deci eu zic sa stai linistit.
    Cei de la reprezentanta au zis ca daca in interval de 20.000 km ajunge nivelul de la maxim la minim este foarte ok dar au recunoscut ca au si probleme multe cu clienti ce se plang de consumuri mai mari de ulei.
    PS:Mie mi-a ajuns in 16.500 km de la maxim la jumatate deci aceptabil.

Comment

• 1L la 1000km e enorm de mult. Deja nu te mai bucuri de masina si tot timpul completezi cu ulei. Sa ma duc in concediu si dupa 3 ore de autostrada sa bag juma de bidon...mai bine lipsa.

Comment

• BV26CAT: '12 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport M/T, Crystal Black Pearl

Am mai zis-o, dar nu mi-e lene s-o repet: uleiul 0w20 a fost introdus la "cererea ecologistilor"........daca producatorul il recomanda, nu neaparat ca face bine motorului, ci mai degraba mediului inconjurator prin faptul ca cica ar consuma mai putina benzina un motor pe un ulei mai putin vascos.
        N-as folosi vascozitate mai mica de 0/5w30. Iar daca mai consideram ca o Honda e abuzata zilnic de proprietarul sau ...deci oarecum ne ramane sa oscilam intre 0w40 si 5w40, full sintetic, de calitate!!!
        Last edited by InjectoR; 15-04-15, 23:39.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

Jazz do it ...

Comment

• De ce zici ca nu face bine motorului?

Comment

• Am completat nivelul la ulei, dupa 11500 km de la prima revizie la care am bagat 0W20 a consumat aproape 600ml. Din ce au zis cei de la service e un consum normal pentru cei care utilizeaza motorul sus in ture, si cica dupa prima revizie sunt multi care cumpara 1L de ulei pentru completare. As fi preferat sa aflu informatia asta cand am facut revizia, sa stiu sa ma astept la consum si sa verific mai des nivelul. Nu mi-am batut joc absolut deloc de motor, cand am avut nevoie de putere am urcat in ture cat a fost nevoie. Hai sa zicem ca 30% din urcari nu ar fi fost necesare...dar la cum se aude chiar nu pot sa ma abtin. So, daca acest consum se mentine in acelasi ritm in viitor, nu-mi fac nici o grija. Ba chiar consider ca nu e rau sa completez cu o parte ulei proaspat dupa un anumit interval. Dar daca la un stil de utilizare asemanator va consuma 1L in urmatorii 12.000km o sa incep sa imi pun intrebari si sa schimb probabil la 0W30.
            Asa ca, cei care isi folosesc motoarele pe principiul "apa paie si bataie cat incape"...verificati si nivelul la ulei din cand in cand.

Comment

• Stai linistit si cu 0w30 face la fel ) si cu 5w40 la fel )
              Nu mai pune ulei Honda. Eu cu 0w20 avem consum la 8000 km cam 800ml . Schimbul facut la interval de 11.000 km . Cu 5w40 am completat dupa 5000 km 1,2 l .
              Inca n-am gasit buba - compresia la motor e ok ... mai ramane varianta cum ca uleiul Honda e de rahat . Urmatorul schimb il fac cu alt ulei ... Masina are 58.000 km

Comment

• De vreo 2 revizii, a inceput si a mea sa pape uleiul Honda. Prin urmare, acum o saptamana am trecut la RedLine 5W30. Sa vedem cum e cu asta.
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

• Dar se stie cine produce uleiul Honda?

Comment

• Nu. Nu se stie.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Cel vechi pana in 2014 Idemitsu
                      Din 2014 in Europa e Castrol Edge Professional H
                      Last edited by ticker; 17-12-18, 09:25.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• Acum inteleg ce este cu Honda Civic Castrol Edition. Au de vanzare la mine in oras una dar nu faceam legatura intre Honda si Castrol.

Comment

• Si pe Honda de BTTC e reclama la Castrol. Deci e posibil sa fie ei. Ce am gasit eu pe net era din anul 2011 si erau unii ConocoPhillips..., furnizori si pentru Ford.

Comment

• - motorul mi se pare in continuare genial. Ma face sa imi doresc in locul Pejoului care e aproape de capat de drum inca o Honda cu redline undeva la 8000.

De unde 8000?! 6700.
                            Sau ai deblocat ceva,ai resoftat-o?

Comment

• Nope. Ma gandeam la inca o Honda in familie in cativa ani. Un S2000 de ex

Comment

• ah... da.
                                intrebam pentru ca mai vazusem pe youtube clipuri unde fn1 se ducea pe la7300 parca,resoft.

Comment

Working...
                                X