BV26CAT: '12 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by dantt View Post
    Eu știam că motoarele astea de 1.8 sunt făcute și asamblate in Japonia.Sau nu?
    O parte din aceste motoare R18 sunt facute si asamblate in Japonia, cele care echipeaza doar Civic-ul Sedan 4D FD1.

Cele care au echipat Civic-ul 5D, indiferent de generatie, au fost facute si asamblate in UK.

Comment

• Originally posted by IB View Post
      Nu este o problema de proiectare, mai degraba este o problema la asamblarea motorului, pistoane care nu aveau ce sa caute intr-un anume motor. Pe garantie nu cred ca mai poti rezolva ceva.

PS: daca era facuta in Japonia, o asemenea eroare nu avea cum sa apara.
      Nu e problema de asamblare. Nu poti sa folosesti o piesa care nu a fost proiectata pentru motorul respectiv. Si Honda nu are 10 motoare diferite de 1.8 ca sa incurce piesele intre ele. De garantie etinsa nu poate fi vorba, eu cand am luat masina era cu 3 ani garantie. La vreo doua luni dupa ce am luat-o eu s-a bagat cu 5 ani si 150.000km. Si dupa ce a trecut garantia nici nu m-am mai dus la reprezentanta pentru revizii. Pentru ca daca nu au fost in stare sa schimbe un amortizor care troncane in garantie, sau sa imi inlocuiasca oglinda retrovizoare care s-a exfoliat pe margini fara ca eu sa o ating cu vreo substanta coroziva asa cum au zis ei, nu am considerat ca merita onoarea sa le dau 950 ron pe ceva ce merita maxim jumatate. Asa ca Honda e perfect acoperita sa nu faca nimic. Aici e vorba de onoare. Daca au gresit si au montat o piesa care nu a fost buna, atunci sa aiba onoarea sa recunoasca greseala. Dar din pacate in capitalism onoarea te baga in faliment. Asa ca nu ma astept la nimic. Sunt convins ca Honda nu ar fi miscat nici un deget nici daca as fi facut in continuare reviziile la ei. Asa ca o mica parte din costul reparatiilor consider ca l-am salvat in ultimii 3 ani in care nu am mai trecut pe la ei.

Nu stiu ce o sa fac in continuare. E clar ca nu e o operatiune care sa se faca de azi pe maine. O sa raman fara masina cam o saptamana daca nu mai mult. La cat de bune sunt motoarele Honda ma gandesc ca nu sta nimeni cu pistoane si segmenti pe stoc. Asa ca motorul va trebui desfacut, vazut ce are, comandate piese si reparat. Si eu in timpul asta ce fac? Cum duc copilul la scoala si pe mine la serviciu? Sper macar ca Honda a castigat cativa centi din motorul meu la care a montat piese mai putin rezistente.

Comment

• Pe cand masina avea 44.000km incepuse sa troncane ceva pe spate stanga. Am fost la doua reprezentante si nu au gasit nimic. Au confirmat troncaneala "dar domnule am tras de toate si nu bate nimic, e tare inchegata". Inclusiv test pe standul de amortizoare am facut. Azi la 123.000 km am considerat ca figurile "masina mea intra doar in service autorizat" ajung si am dus-o la un vecin care e mecanic si are garaj, si l-am rugat sa imi schimbe placutele de frana de pe fata, si sa roteasca amortizoarele spate, ca sa ma conving ca nu e de vina amortizorul. Cand a venit sotia sa ma ia de la servici, m-am urcat in spate si la prima denivelare am auzit troncaneala mea draga .... dar din partea opusa celei cu care eram obisnuit. Deci....amortizorul este de vina. Nu au fost in stare doua reprezentante sa le schimbe asa cum am facut eu. Sa fie nesimtire sau doar incompetenta crasa?

Si acum vine intrebarea: am gasit pe un site online de piese auto ceva amortizoare Nipparts la 109 RON bucata. Ati auzit de marca asta? KYB is duble ca si pret. Iar vecinul mecanic a zis ca el pune piese Nipparts la Toyota lui si e foarte multumit.

Comment

• Originally posted by BV26CAT View Post
          Sa fie nesimtire sau doar incompetenta crasa?
          Nici una, nici alta. Nu vroiau sa schimbe amortizorul pe garantie.

KYB am eu pe Sedan. De 11 ani merg cu ele si inca sunt destul de dure. Despre celalalt producator stiu ca e destul de renumit, dar nu am idee despre amortizoarele produse de ei.

Comment

Working...
          X