LAI: '07 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, Milano Red

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Unde ai vazut ca la 2 randuri de placute trebuie schimbate discurile? Cine recomanda asta?
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

mitrasca, stiu ca nu Honda fabricheaza placutele. Dar sunt multe optiuni (Ferodo, ATE, Textar, Nipparts). Sunt curios pe care producator il recomandati voi, cei care aveti masina de mai mult timp si ati trecut prin cel putin un schimb de placute.

Comment

Originally posted by Den1GRator View Post
        Unde ai vazut ca la 2 randuri de placute trebuie schimbate discurile? Cine recomanda asta?
        ce am mai auzit si eu si plus o constatare personala.....daca e sa respecti indicatiile de uzura...toleranta e doar de 2 mm in grosime la disc...adica la civic de la 23 la 21 mm ...pun pariu ca peste 80% au uzura mult mai mare de atat si nu schimba discul.In principiu daca apare o buza pe disc e bun de schimbat....

Originally posted by lai View Post
        mitrasca, stiu ca nu Honda fabricheaza placutele. Dar sunt multe optiuni (Ferodo, ATE, Textar, Nipparts). Sunt curios pe care producator il recomandati voi, cei care aveti masina de mai mult timp si ati trecut prin cel putin un schimb de placute.
        Daca ai fost multumit de stock...iti recomand tot textar...despre ferodo alea normale nu prea am citit review-uri bune despre ele.Eu de exemplu am schimbat si discuri si placute pe fata iar pe spate am ramas la textar...dar cred ca o sa le schimb si pe alea cu urmatoarea ocazie

Comment

eu mi-am bagat pe fata TRW si sincer sunt multumit...Franeaza bine, la cald sunt mai reactive decat cele OEM iar uzura discurilor si praful e la fel ca la cele OEM...
          In curand voi schimba si placutele pe spate si mai mult ca sigur tot pe TRW merg...
          La urmatorul schimb daca totul merge bine voi face un uppgrade total...dar pana atunci mai este
          -parerea mea-
          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

Comment

Originally posted by mitrasca View Post
            ce am mai auzit si eu si plus o constatare personala.....daca e sa respecti indicatiile de uzura...toleranta e doar de 2 mm in grosime la disc...adica la civic de la 23 la 21 mm ...pun pariu ca peste 80% au uzura mult mai mare de atat si nu schimba discul.In principiu daca apare o buza pe disc e bun de schimbat....
            Deci nu recomanda nimeni in mod special, ma chiar gandeam, eu schimb placutele cam la 20.000 de km maxim, daca schimb si discurile din 40 in 40.000 de km nu prea e treaba. Plus ca sunt la al 3lea set de placute, am 54000 de km aproape si nu am uzura la discuri.
            Deci nu e o regula ceea ce ai zis.

Comment

Inseamna ca ai niste placute moi care nu uzeaza discul...........la mine la 35-40k cand am schimbat placutele mai aveau 6 mm grosime ...deci duceau pana la 60k lejer...dar discurile nu pot sa zic ca nu aveau uzura...ca ceva trebuie sa se uzeze ..ori placuta ori discul.
              Cel mai sigur e ca la fiecare schimb de placute sa masori grosimea discului...daca e in parametri e ok....daca nu....le schimbi.

Comment

Posibil sa ai dreptate, acuma cand o sa schimb rotile de iarna ma pun sa masor discurile sa vad. Folosesc Ferodo DS2500.

Comment

Esti la primul set de DS2500? Daca da, o sa ai o surpriza, pe mine ma tin dublu fata de placutele normale, dar mitrasca are dreptate, uzeaza discurile intr-un mare fel.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

Sunt la al 2lea st da nu mi-au uzat discurile...nici nu m-au tinut asa mult, vreo 25k pe fata.

Comment

Pe mine alea stock m-au dus cam 12-13k km, DS2500 spre 30 de mii. Dar dupa 2 seturi de OEM si un set de DS2500 am schimbat discurile, aveau buza foarte mare.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

Aveti grija ca "buza" aia care se formeaza pe conturul discului nu inseamna chiar ca placutele au mancat din discuri. Cand am dat jos discurile mele ebc turbogroove aveau gaurile si striatiile aproape acoperite + ditamai buzele pe margini >1mm. Dupa ce le-am incercat un pic cu niste perii de sarma circulare + bormasina toata umplura aia care acoperea striatiile + buzele s-au curatat perfect si discurile aratau iarasi normal. Compozitia metalica de pe placute se depune in timp pe discuri si ajunge sa dea impresia de buza... si ca placuta mananca din disc. Si eu puteam sa jur ca asa e pana i-am dat nitel cu peria si m-am prins ce s-a intamplat de fapt. Nu cred ca dureaza mai mult de 10 minute per disc sa cureti buzele alea cu peria de sarma atasata la o bormasina.
                        Acestea fiind spuse... pt cine e mai la buget asa nu cred ca are rost sa arunce banii degeaba pe discuri noi. Mai ales daca fenomenul apare dupa km putini.
                        ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

Comment

@gab1 ...ai si tu dreptate....dar nu prea vad cum s-ar lipi praf de placuta in forma de buza....sau de ex...ferodo ds2500 pe ebc turbogroove vin foarte putin in afara discului deci nu o sa faca buza vreodata.De aia cea mai buna metoda e sa masori inainte sa pui peria de sarma pe discuri.Degeaba le dai buza jos daca ele au trecut de uzura recomandata si nu mai trebuie folosite.

Comment

Am inceput sa caut placute, cred ca o sa cumpar Textar-uri. Numa sa gasesc firma/site care sa si raspunda la mail-uri. Ma rog, seriozitate romaneasca.

Aseara mi-a atras atentia un prieten asupra indicatorului de temperatura. De cand am masina, fie vara, fie iarna, acul indicator a stat intotdeauna aproape de mijloc, dar niciodata fix pe mijloc. Nu am bagat de seama, nu mi s-a parut anormal, am facut varii verificari la masina si nu a aparut vreo problema. Mie personal mi se pare ok, dar am zis totusi sa intreb.
                            Am facut si o poza (scuze de calitate, mult praf si lene din partea mea )
                            Click image for larger version

Name:	IMG_20121214_124128-001.jpg
Views:	1
Size:	23.7 KB
ID:	714077

Comment

Sfatul meu, mergi pe Textar. Le-am schimbat pe cele OEM fata-spate acum 10k km cu Textar si sunt foarte multumit. Nu scartaie, uzura mica.
                              Exact asa sta si la mine acul la apa asa ca stai linistit, e normal.
                              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                              sigpic
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

Comment

Subscriu in privinta acului de la apa. Indiferent de conditiile de drum a ramas in acelasi loc.
                                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

Working...
                                X