LAI: '07 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, Milano Red

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• LAI: '07 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, Milano Red

Salutare!
    Posesor nou de Civic 5D 2007 vechi .
    Cautam de ceva vreme "upgrade" la Suzuki Swift insa vroiam sa raman pe taramnuri nipone asa ca mi s-a pus pata pe un Civic. Am cautat o vreme, am calculat bugete si am gasit o masina rulata relativ putin (20.000 km).
    Am avut deja o mica problema cu masina, sper sa fie ultima. Mai exact a trebuit sa schimb pedala (erau rupti suportii pare-se) si pistonul de ambreiaj (problema cica pe care au avut-o mai multe masini - se schimba pe garantie; eu n-am mai avut garantie). Nu stiu cat de veridice erau problemele si cat de ok au fost cei de la Carpati in privinta asta dar neavand experienta cu service-urile Honda si suferind de lene cronica (lucrez fix langa service-ul Carpati) am ales sa ii cred pe cuvant.

In rest, toate bune. Sunt suprins de consum, imi place "tinuta de drum", nu-mi plac gropile din Bucuresti.
    Acu sunt in cautari de adaptor pentru USB/Bluetooth. Singura optiune serioasa pare a fi xcarlink. Pareri, experiente in privinta asta?
    Click image for larger version

Name:	gdhia.jpg
Views:	1
Size:	84.4 KB
ID:	727516

Bine-ai venit in club si distractie placuta cu noua jucarie !
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

Sa ai noroc de ea.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

20.000 km nu e putin, e foarte putin. din 2007 inseamna 4000km/an.

S-o stapanesti sanatos!
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

salut si bunvenit printre hondari.
          Alergari placute si fara probleme, cat despre xcarlink numai de bine pana acum.Eu pe a mea inca nu l-am montat dar o voi face cu prima ocazie cand imi raman bani de aruncat pe prostii pt masini; l-am montat pe alte civic si e relativ usor daca stii unde sa pui mana

Sent from the BADA phone...
          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

Comment

Nici eu nu ma grabesc foarte tare cu aruncatu' banilor pe xcar. Mai ales ca vreau sa imi iau si adaptoru' de bluetooth. E nevoie de montaj specializat in vreun service sau se poate face si DYI?

Mersi celui care a modificat titlul thread-ului. Ma gandeam eu ca nu l-am scris cum trebuie.

Comment

Ti-l poti monta de unul singur fara probleme daca ai putina manualitate.
              I-am dat mai multe detalii + link-uri lui @radumach postul #48 si #49 uita-te si convingete

Sent from my Samsung Galaxy Tab GT-P7500 10.1 using Tapatalk
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

Comment

Mersi de link-uri. Foarte detaliat tutorialu' de pe forumu' britanic. Pare mai putin scary acuma.

Comment

S-o stapanesti sanatos si fara probleme!
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

Sa te bucuri de ea si sa nu ai parte de incidente !
                    '11 Honda Civic GT 1.8 M/T, Crystal Black Pearl

Comment

Am trecut de cateva zile la cauciucurile de vara. Am indreptat si jantele, am facut si geometria.
                      Acu vine problema. Posibil doar sa mi se para dar cauciucurile astea de vara (sunt cele din dotarea originala a masinii, Michelin) sunt foarte galagioase?
                      Si parca nici nu exceleaza la capitolul aderenta. Cel putin daca plec mai tare de pe loc dureaza putin pana prind aderenta ca lumea, intra si VSA-ul. E normal?
                      E posibil ca desi sunt rulate putin sa isi spuna cuvantul si varsta? Am uitat sa verific exact data de productie dar au cel putin 5 ani.
                      Speram sa le mai tin anul asta dar daca deja sunt prea batrane nu prea as vrea sa ma trezesc cu galme sau vreo explozie la vara. Sunt putin paranoic, da' prefer asta in locul surprizelor.

Comment

galme sau explozie e putin probabil. vorbim totusi de Michelin.

in schimb aderenta scazuta poate fi problemuta. la 5 ani cauciucul isi pierde din proprietati.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Am schimbat rotile echipate cu Nokian cu cele cu Michelin. Categoric mai zgomotoase. Din ce am observat aderenta e foarte scazuta la temperaturi sub 10 grade, in schimb in lunile de vara nu sunt probleme, aderenta foarte buna, chiar si pe ploaie abundenta, adevarat, pe autostrada (Grecia).

Comment

Gumele stock de pe civic sunt niste jafuri ordinare....mie imi intra vsa-ul toata a 2-a...o fi si varsta de vina...dar ale mele erau noi...Cel mai bun upgrade pentru masina au fost gumele.Si ca sa fii impacat....schimba cauciucurile la 4 ani maxim...

Comment

Gumele stock de pe civic au indice de viteza Y=300km/h, adica sunt proiectate sa reziste la temperaturi si frecari foarte mari. De aia, la rece, de cele mai multe ori au aderenta foarte proasta(mai depinde si de ce asfalt prinzi, eu de exemplu pe iuliu maniu le scartai involuntar la aproape fiecare semafor)

Dar, daca le incalzesti bine, incep sa tina destul de ok. Evident ca nu sun tla nivelul unor gume gen pilot sport, dar daca le inveti poti sa te joci destul de bine cu masina, odata incalzite.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

Working...
                              X