Diverse mici probleme Civic 5D - 2010

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diverse mici probleme Civic 5D - 2010

    Oameni buni,
    De curând am cumparat un Civic VIII - 1.8 i-VTEC din 2010 cu EURO 5 - (nici nu speram) si am urmatoarele întrebări la care chiar scormonind pe net, nu am găsit răspunsuri:
    - am găsit în cotieră un cablu cu conector USB în capăt. Funcționează redarea de mp3 de pe stick-ul USB, dar nu găsesc nimic despre asta în carte și tare mi-aș dori să afișeze numele folderului și al melodiei (eventual tag) pe display acum afișând oarecum aleator si in majoritatea timpului nr. folderului si al melodiei. Sau poate interfața a fost adăugată ulterior de fostul proprietar?
    - există o temperatură exterioară afișată cu cel puțin 5 gr. față de realitate. Senzorul de temperatură (probabil din bară?!) trebuie schimbat sau se poate calibra?
    - oglinzile se rabatează doar un pic ajutate cu mâna. A mai pățit cineva și eventual cum a rezolvat
    - îmi recomandă cineva o interfață de diagnosticare cu cât mai multe funcții dar de bani mai puțini?
    - capacele mânerelor de la portierele din față sunt dintr-un plastic execrabil si s-au desprins în partea din față. Există rezolvare cumva sau are cineva idee cam cât pot costa?
    Mulțumesc tuturor pentru orice idee!

  • #2
    Salut! S-o stapanesti sanatos! O masina extraordinara. Nu sunt eu foarte tehnic, dar am zis sa-ti raspund:
    1. Langa unitatea CD ai un buton "Title" parca-i zice. Apesi pe el succesiv si iti va afisa, pe rand, numele fisierului .mp3, numele folder-ului, numele artistului (daca il ai scris cu vreun mp3 tag), numele melodiei (la fel, mp3 tag, altfel iti apare "No name") etc.. Il lasi cum iti place;
    2. Da, se poate calibra din meniu, ar trebui sa scrie in carte. Nu l-am calibrat niciodata. Daca nu functioneaza corespunzator dupa calibrare, banuiesc ca trebuie schimbat;
    3. Am mai patit eu asa la oglinzi. Am schimbat motorasul ala parca, nu-mi mai amintesc. Daca te duci intr-un service, sigur iti spun ei ce trebuie schimbat;
    4. Cu interfata nu stiu;
    5. Si mie mi s-a desprins manerul pe dreapta fata din cauza faptului ca a intrat apa care a ingetat si s-a rupt un piciorus pe acolo. Un maner nou e cam scump. L-am lipit cu un super glue gel acum vreo 5 ani, cred si e ok si acum.
    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

    Comment


    • #3
      Din capitolul "eu centrez, eu dau cu capul", am mai rezolvat din ele si le scriu aici poate mai folosesc și altora:
      - temperatura exterioară se poate calibra fără interfață, din așa zisul Meniu Secret: https://youtu.be/r4m8UoNqNNw
      - am lipit capacele cu un adeziv 2 în 1 de tipul lipitură elastică, astfel încât să fie rezistent la șocuri dar să poată fi și desprins prin tăiere cu un cutter. Acum dacă mă gândesc bine cred că era bine și cu pistol cu bare de silicon.
      - merg azi să cumpăr siguranțele resetabile (Resettable Polyfuse 72V 0.3A) că cică asta ar fi "boala lor". Detalii aici: https://youtu.be/c7hhtl1a2sc

      De restul mai studiez. @Sheva_C - Tag-ul funcționează dar numai la mp3-urile de pe CD

      Comment


      • #4
        Poti edita tag-urile la mp3-uri pe PC cu Winamp sau Mp3 tag, un alt programel foarte util, dar cred ca stii deja, poate nu inteleg eu exact ce vrei sa spui cu display-ul la mp3-uri. De curiozitate, cat ai dat pe masinuta si cati km are la bord? Fiind din 2010, banuiesc ca e facelift.
        '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
        '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
        Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

        "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

        Comment


        • #5
          Am cumpărat mașina de la APAN Brăila (Mara Motors care e reprezentantă Honda) cu 4450 de EURO pe nevăzute pentru prima dată în viața mea. Tot pentru singura dată am avut și noroc că nici nu speram la Honda și mai ales cu motorul acesta. Da e facelift, cumpărată de nouă din RO, aprox. 136 k km are acum. Deocamdată am făcut:
          - schimbat ulei (flush ulei motor, ulei Castrol de sacrificiu 10 minute) apoi schimb cu RAVENOL 5W30
          - schimbat filtru ulei
          - schimbat filtru aer
          - schimbat filtru habitaclu
          - schimbat bujii
          - spălat (șters) exterior motor
          - polișat faruri
          - detailing interior
          - reparat oglinzile exterioare că nu se mai rabatau

          Și curând mă paște ambreiajul.

          Dar sunt foarte încântat de machinetă!
          Attached Files
          netcity
          Junior Member
          Last edited by netcity; 01-03-21, 11:14.

          Comment


          • #6
            Felicitari, s-o tii sanatos si fara evenimente neplacute. E super frumoasa, imi place mult culoarea.
            Doar ce am inmatriculat si eu una similara, i-am efectuat (ca si tine) niste reparatii si sunt super multumit de ea.

            Cu ce intentionezi s-o mai "decorezi" ? ​ (de exemplu, eu mi-am luat sistem audio, camera marsharier, etc)

            makaronake
            Junior Member
            Last edited by makaronake; 02-03-21, 13:32.

            Comment


            • #7
              Sa o conduci cu placere multi km. si fara de probleme.

              Comment


              • #8
                Originally posted by makaronake View Post
                ...

                Cu ce intentionezi s-o mai "decorezi" ? ​ (de exemplu, eu mi-am luat sistem audio, camera marsharier, etc)
                Mulțumesc mult de felicitări. Le întorc și la tine.
                Cameră marșarier e musai că din păcate parchez la mine la bloc în singurul loc unde lumea nu prea are curaj. Dacă la cealaltă mașină pe care am avut-o, contactul cu cealaltă mașină parcată era numărul de înmatriculare și nu îmi păsa foarte tare, la asta nu se mai poate, iar senzorii sunt fix degeaba. Problema se pune la displayul camerei, dar o să găsesc ceva bun pe oglindă.
                Sistemul Android bun (Octacore, 4GB RAM, Radio RDS, touchscreen în mințile lui, Filtru Low-Pass Filtru High-Pass Digital ,DSP, etc); nu numai că-mi rupe buzunarul dar nici nu prea îmi place să modific design-ul japonezului. În plus abia am rezolvat cu afișajul (Part No: HR0343013).
                Originally posted by harris View Post
                Sa o conduci cu placere multi km. si fara de probleme.
                Mulțumesc mult!
                Vali_lj
                Tech Geek
                Last edited by Vali_lj; 03-03-21, 16:04.

                Comment


                • #9
                  Salut, felicitari pentru achizitie si sa o conduci fara incidente!
                  Arata foarte bine masinuta si sincer nu stiu cum ai prins-o in banii astia. Eu unu nu as fi baga ulei ravenol, dar stii cum sunt discutiile despre ulei: lungi si interminabile. Drumuri bune!

                  Comment

                  Working...
                  X