UNIXRO: '11 Honda Civic GT 1.8 M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • UNIXRO: '11 Honda Civic GT 1.8 M/T, Crystal Black Pearl

    Salut baieti. Sunt si eu un proaspat fan Honda.. si posesor de o saptamana si 800km

    Ce pot sa zic masinuta frumoasa, foarte amuzanta, cu mici probleme cu care te obisnuiesti in timp. Vin dupa o perioada de 4 ani in care am mers doar pe diesel deci trecerea la benzina a fost un pic dificila pentru mine, dar ce pot sa zic am urcat repede in ture

    O mica problema am si eu, asa ca daca imi poate da cineva ceva mai multe informatii as fi recunascator. Cum cica-i iarna afara si cauciucuri de iarna obligatorii (oricum imi puneam si fara lege) am ales minunata combinatie pe 16" deci cumparat janta+guma pentru iarna, si ca sa fiu baiat finut am dat si comanda la capace (original tot vorba aia ca ma simteam in bani )

    Acu problema piulitele (ca am inteles ca nu-s prezoane) trec prin capace ca prin branza, asa ca rog un posesor de 1.4 sau o echipare care vine standard cu capace originale sa-mi zica si mie cum sunt prinse capacele. Au piulite special (mai late/groase) sau au o amarata de saiba pusa, iar daca au saiba cine stie sa-mi zica de care e sau daca-i super mega speciala pe unde gasesc .

    In rest ce pot sa zic am citit despre ceva probleme pe aici pe forum:
    - cutia agata un pic dar nu enervant ca pe focus diesel (generatia veche nu cea noua ca pe asta poate au reparat si ei) unde problema era intre a 2-3
    - vopseaua nu stiu prin ce miracol e inca intreaga desi experianta celorlalte masini conduse ma face sa cred ca nu o sa mai fie mult timp asa
    - de franat franeaza, nu abuzez si sincer sa fiu nici nu prea imi place sa pun frana
    - iar indicatorul de eco m-am straduit sa-l respect 1 zi, dupa mi-a trecut, sa schimbe el la 1500 rpm ca eu nu mai fac asta


    A da si intrebarea 2 cine stie unde pot gasi eleron type-r mai ieftin (nou nu sh)

  • #2
    Pt jantele de iarna din cate stiu eu iti trebuie alte prezoana. Cele de jante nu sunt OK. (unele sunt conicei iar celalalte drepte).

    Sa ai noroc de ea!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Piulitele pt jantele de tabla sunt tot conice, au in plus o garnitura care tine capacele.
      S-o stapanesti sanatos!
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Da asa am vazut si in showroom, dar acea garnitura ma depaseste daca-i lipita de piulita sau e extra si daca-i extra unde o gasesc sau ce marime are..

        Comment


        • #5
          Are 28 mm in diametru exterior! Sunt piulite facute diferit....
          KMR
          Super Moderator
          Last edited by KMR; 25-11-11, 17:30.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            @KMR: din cauciuc e nu?

            Edit: de fapt vad ca trebuie sa fac cunostinta si cu baietii de la service

            Comment


            • #7
              E din cauciuc, da, dar piulita are o distanta intre con si garnitura ( pt a putea prinde capacul ) si garnitura este prinsa de piulita ( are un "sant" in care este fixata )
              Probabil, gasesti si prin Vitan. Vezi sa aiba acelasi pas, tie iti trebuie piulite 12X1,5
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #8
                Originally posted by unixro View Post
                A da si intrebarea 2 cine stie unde pot gasi eleron type-r mai ieftin (nou nu sh)
                Mai bine te orientezi la unul de type-s ca e mai ieftin. Cel de Type-R este 403 EUR in lista de accesorii Honda...WOW ce scor!!!
                In rest, s-o stapanesti sanatos si gfara evenimente!
                Apropo, poze nu pui???
                My cars:
                2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                Comment


                • #9
                  Am doar una mai slabuta, iar acu e prea muradra pentru poze Mai la vara sa primeasca si incaltari mai frumoase, sau poate cand ajung la munte saptamana viitoare.
                  Ca tot veni vorba de lucruri care-mi lipsesc de la batranul clio:
                  rotita de schimbat posturi e radio, blocarea automata a usilor si cutia care nu agata deloc

                  Eleronul ma gandesc sa-l aduc de afara ca pareau mai ieftine ca pe aici

                  Comment


                  • #10
                    Maine incep saga inmatricularii. Primul pas taxa de poluare... are cineva idee daca se pot depune actele si la Orizont sau doar in Popa Tatu pentru sector 6?

                    Comment


                    • #11
                      Distractie placuta si felicitari pt achizitie !
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #12
                        Prima runda: am depus actele dupa ceva timp de stat la coada. Doar pe Popa Tatu se poate pentru sector 6.. Vineri urmeaza un nou drum tot acolo, sa-mi dea raspuns si sa platesc... ca deh daca nu te plimbi la 5 ghisee si 3 administratii nu se poate domne

                        Comment


                        • #13
                          Eu zic sa te inarmezi cu multa rabdare si eventual tutun. La mine a durat cam 10 zile tot procesul de inmatriculare. Nu iti zic cate drumuri am batut pe la diverse administratii, politie, etc
                          My cars:
                          2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                          ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                          Comment


                          • #14
                            Eu sper sa termin in 3 cu totul Dar stii cume speranta moare ultima

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari pentru achizitie! S-o stapanesti cu placre si fara belele!
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment

                              Working...
                              X