NCU: '08 Honda Civic 1.8 i-VTEC, Sport MT, Champagne Silver Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ncu View Post
    Cosmin ...sa fim intelegatori cu cei din jurul nostru. Nu toti privim acelasi punct din aceeasi pozitie.
    Tocmai asta este, dacă avea putina înțelegere ca suntem cu toții diferiți, nu ar fi postat răutăți fara niciun rost, cred e putin copilaresc sa vii si sa dai subtil cu barda (și in prag de Crăciun) doar pentru că ai o zi proasta sau pentru că nu mai esti în anul 2007. Nu-ți place topicul sau userul, nu pierzi vremea pe aici, e simplu, este ca și cum idolatrizezi pe cine nu trebuie.

    Cat despre acest topic, este cat se poate de uman, eu zic că ar fi păcat să îl ștergi, poate doar sa îl abandonezi... Mie mi-a placut mult, am avut seri când l-am citit cu nerabdare, m-am si regăsit în unele dintre frământările tale - repet - umane.

    Încă o data, sărbători fericite, toate cele bune si La Mulți Ani, în special celor care simt din plin spiritul Craciunului! Sa trăiți!

    Comment


    • Heee, heee Cosmine ...vine 2020 - vine Jazzu' !

      Acolo sa te concentrezi tu ! ...in rest, sa fim cu totii sanatosi !
      ​​​​​​

      Comment


      • Mulțumesc din inima pentru urări și sa dea domnul sa fie în 2020, ca nici eu nu mai știu!
        Eu n-am avut niciodată jurnal sau discuții pe internet despre mașinile pe care le-am avut sau care mi-au trecut prin mana si cred ca m-aș descurca foarte bine și fără jurnal la o mașinuța asa de simpluta precum este un Jazz, dar ma motivează sa o fac din doua motive principale: 1. faptul ca este un model atât de puțin discutat în Romania, și 2, faptul ca în postările mele pline de frământări din topicul "Vreau și eu Jazz", am întâlnit un număr impresionant de oameni cu altruism și empatie care mi-au oferit un suport frumos și de maxima calitate de care am avut mare nevoie (inclusiv prin mesagerie), eu fiind chitit inițial pe o europeana banala, ceva...
        Asadar, cu Scroogi sau fără Scroogi nostalgici, tot voi face un jurnal d-asta, "modern".
        Pentru ca nu prea circul, măcar mai mult ca review la mașină, dar și un versus cu vechitura de Astra, ca să fie cât mai "palpitant"... Plus alte discuții adiacente (cred ca mai degrabă un soi de monolog la ce audienta n-are un Jazz), un fel de plagiat la topicul tău...

        Evident ca voi avea de învățat de la diverși colegi mai experimentați și mai pasionați decât mine (în Honda și nu numai, sper și de la tine), dar nu voi permite răutăți gratuite din moment ce respectul meu pentru fiecare este atât egal, cât și la cote maxime. Îmi doresc o lume mai buna și mai civilizata, cu atât mai mult pentru faptul ca în viata mea reala, eu am făcut și fac numai bine (întotdeauna necondiționat), iar toată lumea îmi cauta prezenta.

        Preconizez și sper ca macar la vara sa pun mana pe Jazz... Oi vedea ce o vrea și buna divinitate.

        Jale mare cu scrisul pe aici... Erori peste erori. Fereasca Sfântul sa nu trebuiască sa editez...

        Comment


        • ......greu reusesc sa accesez site-ul.....
          Ncu
          Senior Member
          Last edited by Ncu; 31-12-19, 15:18.

          Comment


          • Originally posted by Xander View Post
            Nu trebuie sa fie cu suparare, dar fac o mica statistica acestui thread FOARTE activ, pe care l-am parcurs asa pe sarite:

            - azi se implinesc 2 luni de cand a fost creat.
            - in 2 luni s-au scris 34 de pagini si 508 posturi !!!
            - toate astea la doar 12k views (care oricum e mult daca ne uitam cat se repeta unele chestii)

            Tinand cont ca in mare parte s-au umplut pagini intregi de comparatii cu Opel Astra, comparatii benzina vs diesel, ce e zvacul, cat turam, cata benzina intra, ce jante sunt astea de mi le-am cumparat deja, ce ulei folosim etc, chestii non-tehnice sau discutate si para-discutate deja, dar tratate foarte serios pe pagini intregi si posturi foarte lungi, concluzionez ca unii au timp liber si ii apreciez sincer pentru asta! Eu sunt si azi la birou.

            Pe de alta parte, imi e doar de topicurile lungi dar pline de informatii interesante precum cel al lui Achim, Dinoc, Vali, poate si ale mele etc, doar ca eu personal nu mai am timp sa scriu atat de mult pe aici. Ceea ce cumva e frustrant, imi e dor de ideea de forum, old-school asa - 2007-2008 gen, cand chiar se inventa apa calda in RO, dar forumurile arata altfel azi. Iar paginile de FB/ Insta sunt si mai rele...

            Craciun fericit tuturor!
            +1
            vad că apelul la bun-simț nu funcționează...

            Comment



            • Nu se mai fac masini cum se faceau in "2000" . Nu sunt impotriva progresului personal sau a unui "update", in fond sta in natura firii noastre sa vrem mai mult, mai bun, mai modern mai ales ca societatea "de consum" te impinge de la spate.
              Ncu
              Senior Member
              Last edited by Ncu; 31-12-19, 09:28.

              Comment


              • Originally posted by vtin View Post

                +1
                vad că apelul la bun-simț nu funcționează...
                Nah, poate a avut omul o zi dificila ...ni se intampla tuturor sa fim uneori ciufuți.



                Eu zic ca e un msj frumos...

                https://youtu.be/wM1HXx5DQ2M
                Ncu
                Senior Member
                Last edited by Ncu; 24-12-19, 12:29.

                Comment


                • Un pic intarziat la petrecere, insa m-am confruntat ieri cu aceleasi probleme cu site-ul pe care le are toata lumea..
                  Va urez de pe acum Sarbatori fericite si asfalt uscat!
                  Revenind la discutia principala, dupa ce am recitit ultimele 3 4 pagini, si privind in retrospectiva celelalte jurnale de bord de pe site (sectiunea Civic VIII) , pot sa zic cu mana pe inima ca este cel mai fun, cel mai usor de citit si de digerat,
                  Ca proaspat sofer, internaut si fan honda am cateva mentiuni:
                  • Ncu
                    Senior Member
                    Ncu , nu inchide sau sterge acest topic , pentru ca este printre cele mai informative topicuri pentru cei care vor sa isi ia un civic, este captivant si fun, iar de judecat, te vor judeca indiferent ce faci.. asa ca, daca nu pentru tine, pentru noi restul care vrem sa ne bagam pe OZN-uri.
                  • Cei care sunteti deranjati de natura acestui topic si intorsura pe care a luat-o, incepand de la sfaturi de achizitie, si dezvoltandu-se intr-un adevarat jurnal de bord, puteti sa megeti pe alte topicuri mai vechi care sa respecte "traditia". Nu o sa va opreasca nimeni, si sunt de pararere ca toata lumea are dreptul la opinie.. pe de alta parte, tocmai din cauza asta avem PSD de 30 de ani in tara.. ca toti isi dau cu parerea.
                  • E un motiv pentru care acest topic este cel mai activ de pe forum. Nu se preteaza tuturor dar asta nu e motiv de hate.
                  • Avem nevoie de astfel de comparatii, cum e cel de fata intre Astra noastra cea de toate zilele si dorinta inimii. Nu toti au la ce sa se raporteze in mod special, dar un exemplu ca acesta pune mult in perspectiva majoritatea aspectelor de interes pentru cei care isi cauta sau vor sa afle cum ar fi daca.. (as avea un civic)
                  Acestea fiind spuse, sper ca totul sa mearga ok si in cateva saptamani si am si eu OZN-ul meu, in cazul in care o sa imi placa dupa test drive. (din pacate, nu am apucat sa il pun sub brad)

                  P.S.
                  Ncu
                  Senior Member
                  Ncu , sper ca nu stergi pozele (cele care inca nu au fost sterse), pt ca arata mult mai bine threadul cu asta.
                  Cosmin410b
                  Member
                  Cosmin410b - succes cu Jazz-ul !

                  Craciun fericit, tuturor!

                  Comment


                  • Multumim si iti dorim si noi tie un Craciun Fericit !
                    Ncu
                    Senior Member
                    Last edited by Ncu; 31-12-19, 09:01.

                    Comment


                    • eu sunt de acord cu Xander aici
                      si toti cei care v-ati repezit la posturi care au fost extrem de aproape de un atac la persoana - Grinch, comparatii cu PSD si alte nebunii, unele in posturi repetate - ati fi putut observa ca Xander a facut aproape exclusiv observatii despre acest thread si cum este el si nu despre persoanele care il scriu sau scriu pe el

                      eu am alta optica, d-aia nu am scris nimic in acest sens pana acum - în ideea că jurnalul omului e al lui și il face după bunul plac, cine îl place îl citește, cine nu nu
                      pe mine la inceput m-a atras povestea dar dupa aceea unele posturi le-am sarit

                      dar acum vad junior members care de la postul 2 pe acest forum o dau pe ”aluzii fine” cu PSD si alte nebunii mi se pare exagerata rau treaba; by the way pe Hondafan nu sunt permise discutiile cu / despre / cu nuanta politica; intr-o vreme erau si a iesit cu iures mare pe aici

                      chill, va place ce scrie NCU cititi-l, cui nu-i place punctual evită și gata; sunt connvins ca NCU nu are absolut deloc nevoie de avocați si aparare

                      mai ontopic
                      eu am avut in familie si am si condus Astra G pe benzina - o masina extrem de fiabila si daca trageai de ea destul de fashneatza
                      am condus si Civic, vreo 2 luni, e adevarat ca avea nefericita cutie robotizata
                      in afara de aspect unde civicul era net superior sunt de acord cu NCU, nu e o diferenta atat de mare in defavoarea Opelului
                      totusi per ansamblu cred ca totusi Civic e o masina mai buna
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • Daca e sa ma refer strict la motor, DA, trebuie sa recunosc ca Civicul devine Civic incepand cu 4000 ture. As fi lipsit de fair-play sa nu recunosc asta ! ...trage, si trage si tooooot trage de zici ca-i nebuna ....
                        Ncu
                        Senior Member
                        Last edited by Ncu; 31-12-19, 15:19.

                        Comment


                        • adevarul e ca daca faci trecerea de la un motor cu turbina care are cuplu maxim de la turatii mici poate dura ceva sa te obisnuiesti cu un motor aspirat. Desi am condus mai mult motoare aspirate, recunosc ca e mult mai placut pentru trafic de oras sa ai 100% din cuplu disponibil imediat.

                          La un motor aspirat in jur de 3500 - 4000 e cuplul maxim, deci consider ca poate fi turat fara menajamente.

                          Comment


                          • In sfarsit cineva care imi aduce confirmarea ca unele dubii ale mele nu sunt simple "senzatii" pt ca deja si eu am ajuns sa ma indoiesc de mine.
                            Ncu
                            Senior Member
                            Last edited by Ncu; 31-12-19, 09:02.

                            Comment


                            • Craciun Fericit tuturor cititorilor si "Hristos s-a Nascut !"
                              Ncu
                              Senior Member
                              Last edited by Ncu; 31-12-19, 09:04.

                              Comment


                              • Bebes18
                                Junior Member
                                Bebes18 - mi-a plăcut ce ai scris și iti mulțumesc mult pentru gândurile bune!
                                Nicu
                                Junior Member
                                Nicu - review la review - geniala ideea (și foarte practica)! Acum nu il pot citi, dar abia aștept sa îl citesc mâine.

                                Astra G este al doilea Logan al României, eu asa cred. În afara de imaginea ei + invechirea morala încă din fașă (și ceva slăbiciuni pe la electrica), mi se pare o mașină foarte bună!

                                Dacă automobilele ar fi mai trainice decât sunt ele în general (și m-ar mulțumi pe deplin), eu as tine unul și zeci de ani. Eu sunt mai minimalist, asa... si imi place și ideea de a nu ma lega la cap dacă nu ma doare - sper sa nu fie cazul cu Jazz-ul, ca n-am bani de eventuale surprize exotice Made în Japan...

                                Zile liniștite și odihnitoare la toată lumea!

                                Cosmin410b
                                Member
                                Last edited by Cosmin410b; 25-12-19, 21:55.

                                Comment

                                Working...
                                X