NCU: '08 Honda Civic 1.8 i-VTEC, Sport MT, Champagne Silver Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda, noi experiente.
    Sunt client vechi Autokarma dar azi am zis sa vad si la epiesa.

    I-am dat omului tel cu codurile tale
    arado si indicatiile de la tine. Dupa 10 min si 80 de clik-uri pe laptop s-a prins ca avea stergatoarele cautate la 1 m in spatele lui

    Am cerut filtru ulei pe Mann - l-a gasit in 5 min apoi mi-a spus ca nu-l are si daca vreau Mahle. Bine, fie Mahle.

    La termostat ne-am incurcat cu totul. Eu vroiam original ...el click-uri ...ca s-au schimbat codurile ...ca nu are echivalente ...iar click-uri ...eu oftam ...in final ca-mi comanda ceva la 76 lei...
    - ORIGINAL, zic eu !
    ...el ca nu merita, ca-s bani in vant ...ca cine stie cine il face si pe ala...
    Am renuntat

    Uleiul ?
    Desi Motul si Valvoline stau mai bine in fisele tehnice, am mers pe "feeling" - Liqui Moly 5W30. Sa vedem cum se comporta ✌

    -200 uleiul (5 l)
    - 15 lei filtrul
    - 100 si putin stergatoarele

    Cica ma suna in 2 ore.

    PS - acum m-am uitat ...acelasi ulei :
    - epiesa 199 lei
    - autokarma - 180 lei

    Nu zic, posibil la alte piese situatia sa stea diferit dar pe mine oricum nu m-au convins cei de la epiesa.
    Mie imi era totuna ca sunt la aprox 2 km de mine ambele magazine si oricum.ma descurc greu cu parcarea la ambele dar am zis sa vad de ce imi recomanda toata lumea epiesa.
    Inca n-am aflat.
    Ncu
    Senior Member
    Last edited by Ncu; 19-11-19, 14:13.

    Comment


    • ..........
      Ncu
      Senior Member
      Last edited by Ncu; 31-12-19, 14:39.

      Comment


      • Sa deviem putin subiectul si va cer o parere intr-o problema despre care am tot amintit si anume schimbarea telefonului.
        S4 asta "din mila" da saracu' tot mai multe rateuri si ar cam fi cazul...

        Dupa o experienta care a durat fix 3 ani (la secunda) cu un LG G3 luat de nou cu 1700 lei, mi-am promis atunci ca eu pe alt tel nu mai dau mai mult de 1000 lei.

        M-as orienta spre un Xiaomi Redmi Note 8 Pro chiar daca depaseste limita cu cativa lei.

        Pareri ?
        Ncu
        Senior Member
        Last edited by Ncu; 20-11-19, 05:30.

        Comment


        • Eu pe uleiul ala nu vad normele A1/B1 A3/B3 sau A5/B5, adica ceea ce se cere ptr R18....sa nu ma insel.

          Comment


          • Aici apare o necunoscuta. Pe site zice Ai/B1- A5/B5 si asa am si cerut. Pe bidon nu mai apare....
            Am dat o cautare dupa norma ILSAC -GF3, am dezlipit eticheta dubla bidon si pare totul in regula ...dar am ramas in dubiu.
            Mai mult, pe site epiesa zice SM ...pe bidon zice SN...
            Nu stiu ce sa mai cred...
            In cel mai rau caz pana in primavara nu cred sa fac mai mult de 5000 si atunci ma voi reorienta. Tot mai bun ca Texaco.
            Ncu
            Senior Member
            Last edited by Ncu; 19-11-19, 22:55.

            Comment


            • Nici pe oil selector la liqui nu apare la recomandari. Sugestie daca mai ai bonul, sa-l schimbi.
              Legat de telefon +1 ptr Xiaomi.

              Comment


              • Sa vad maine, incerc, desi mi s'a spus ca nu este retur la ulei desi clar, una e scris pe site si altceva am primit.
                Multumesc pt review tel. ✌

                Comment


                • Cred ca ar fi bine sa schimbi uleiul, pentru 0W30 poti merge pe Motul Eco-nergy sau mai ieftin Total Quartz 9000 Energy.
                  Legat de telefon, la 850 lei recomand Huawei P smart Z.
                  ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                  '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                  Comment


                  • Ca telefon mai ieftin și ok ar fi Ulefone Power, are baterie de capacitate mare 6000 si 12000 miliamperi, poti cauta singur pe google, sunt mai multe modele de telefoane ulefone power. Am versiunea cu 6000 si tine cateva zile telefonul
                    corsaru
                    Senior Member
                    Last edited by corsaru; 23-11-19, 01:15.
                    cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                    Comment


                    • Originally posted by maharvey View Post
                      Legat de telefon, la 850 lei recomand Huawei P smart Z.
                      ​​​​​​
                      Cristi1980
                      Member
                      Last edited by Cristi1980; 23-11-19, 00:50.

                      Comment


                      • Cred ca ma duc pe Xiaomi.
                        Ncu
                        Senior Member
                        Last edited by Ncu; 31-12-19, 14:40.

                        Comment


                        • +1 pentru xiaomi.

                          Comment


                          • Bun, am fost la epiesa si am returnat uleiul cu discutiile de rigoare. Practic "ne-am batut" vreo 15 min in "cine-i mai destept in uleiuri". In final, daca am vazut ca nu o scot la capat, am punctat decisiv - "produsul primit nu corespunde cu cel de pe site in baza caruia am luat hotararea sa-l comand. Adica am fost indus in eroare ca si cumparator. Actualizati-va site-ul !"
                            Ncu
                            Senior Member
                            Last edited by Ncu; 31-12-19, 14:40.

                            Comment


                            • Nu crezi ca cel mai sigur ar fi sa folosesti ulei de motor OEM Honda? Ma gandesc ca te agiti destul de mult pentru cativa lei economie.

                              Comment


                              • Subscriu.

                                Comment

                                Working...
                                X