NCU: '08 Honda Civic 1.8 i-VTEC, Sport MT, Champagne Silver Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Heee, heee, sa fi tu sanatos, masina a intrat in "pita" ...am si niste prime si proaspete impresii ...dar astept sa se clarifice cu scumpirea antigelului. Nu-mi place sa ma bag neintrebat peste niste oameni care poarta un dialog.

    Comment


    • Voi ati remarcat ceva dubios cand iesiti cu Civicurile pe strada ? ...pt ca eu am sentimentul ca aspir toate BMW-urile !
      Ok, la semafor ma simt privit din toate unghiurile, bun, dar nu inteleg efectul asupra BMW-urilor. Cum ma vede unul, cum neaparat simte nevoia "sa-mi faca ceva" , sa ma depaseasca sau cumva sa ma chinuie !
      Ncu
      Senior Member
      Last edited by Ncu; 31-12-19, 09:14.

      Comment


      • Originally posted by Ncu View Post

        Nu am gasit pe nimeni in jurul meu in lumea reala care sa ma sustina - ..."Honda ? Iti iei motocicleta ? ...aaaa, masina ? Nici nu stiam ca fac si masini ! ...unde, la 650 km de tine ? Pai tu esti normal ? ...da' ce, e noua ? ....nuuuuuu ? Pai atunci esti chiar prost ! ...da' ce, Golfu', Audi, Renault, astea ce au, put ?"......

        Mai trebuia sa ma gandesc la Civic ? Sa mai fi stat sa mai strang un banut, sa mai pice pretul si poate intra pe Olx in primavara un euro 5 si intre timp era rezolvat si dosarul parcare domiciliu ?
        Da, asta era daca aveam doar creier dar aici vorbim de pasiuni si pasiunile implica suflet. Si eu am zis - ..."da, e cam prost ales momentul, sunt constient dar imi bag picioarele !..." Si nu regret nici o clipa "razgandirea" asa cum nu regret nici o clipa "aleasa" !
        Oho, dar de cati oameni din astia am dat si eu in 2009-2010, cand ma pregateam sa imi indeplinesc visul. Veneai cu argumente concrete si pentru ei tot nu si nu. "Ce bmw sau audi luai la banii astia!". Nu, merci, masina asta e altceva. Cred ca peste 80% din cei care au achizitionat-o, au luat-o caci doreau altceva, nu neaparat ca au comparat pret, echipari, detalii. Normal ca au contat, dar poate ca au ales mai mult cu sufletul. Parerea mea, strict. Pentru mine a fost foarte usor sa o cumpar, mai usor decat daca as fi cumparat 1 kg de mere. Daca de 5D (2010) m-am despartit cu greu, optand sa tin FN2 (Type-R, 2010), caci mi-ar fi fost imposibil si greu de justificat sa intretin 3 masini, indiferent de ce se va intampla, FN2-ul va imbatrani cu mine. Nu cred ca se vor mai face astfel de masini, vtec-ul ala la 8k RPM...

        Te felicit inca o data ca ti-ai urmat visul. Viata este si despre asta, despre a-ti face pe plac atunci cand poti si iti permiti! Am luat FN2-ul din Germania in 2015 si m-am ofticat maxim cand masina pe care o gasisem doar ce urma sa se dea. Si am zis ca nu a fost pentru mine. Nu regret o clipa masina pe care am luat-o, cea care a fost a 2-a optiune. Ea a fost aleasa .
        P.S.: Eu tot cu trenul am fost la Bucuresti, dar mai de aproape, din Constanta, atunci cand am luat FK8-ul. Nu mai fusesem de ani buni. Pacat de tarisoara asta ca nu prea ai cu ce sa ajungi din Gara de Nord in Chiajna, in afara de Taxi. Ce frumos a fost, ce emotii .
        '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
        '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
        Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

        "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

        Comment


        • Ti-am citit postarea pe nerasuflate ...pt mine a fost ca o incurajare acum....
          Ncu
          Senior Member
          Last edited by Ncu; 31-12-19, 13:36.

          Comment


          • Nu plange, si nu i o da cu parere de rau ca sa l serveasca si pe noul proprietar la fel de bine! Consoleaza te ca va salva niste oameni de la moartea prin infometare si concentreaza te pe achizitia cea noua! Daca mi permiti un sfat nu te mai lasa antrenat in clinciuri cu cocalari, ai o familie care te asteapta...chiar daca masina e fasneata si se misca bine are totusi o vârstă, un furtun îmbătrânit e de ajuns sa creeze probleme la o franare violenta.
            Pana la urma ai reusit sa incarci pozele de pe mobil sau tot de pe pc? Am vrut sa pun azi o poza si nu mi o ia pe mobil.

            Comment


            • Eu stiu ce zici dar nah ... dar imi trece pana maine.

              Cu pozele ...doar din PC - Google - Imgur - cont pe Imgur
              Nu descarci nici un program, nimic, direct din Google.
              "Tragi " pozele pt incarcare (ca in Google Drive) si programul iti genereaza niste coduri - copy/paste codul destinat forumuri.
              E deranjant de pe PC, cel putin pt mine dar n-am ce face pt ca nu pot descarca aplicatia pe tel din Google Play..."dispozitiv incompatibil" cica.

              Sa-mi treaca supararea si mi-oi lua un telefon mai bun. (acum am un S4 primit din mila dupa ce mi-a murit anteriorul LG G3)

              Comment


              • .........
                Ncu
                Senior Member
                Last edited by Ncu; 31-12-19, 13:37.

                Comment


                • .......
                  Ncu
                  Senior Member
                  Last edited by Ncu; 31-12-19, 13:37.

                  Comment


                  • Ca o mica concluzie dupa ziua de ieri - clar si o stim cu totii ...Sistemul din Romania = moartea pasiunii !

                    Daca intr-un orasel precum Oradea cu pretentii de "occidentalism" am avut 68 pers in fata la taxe/impuneri, cum o fi atunci in orasele mai mari din Ro !

                    Oricum, echipati-va cu merinde, apa si bateria full la telefon si luati-o ca pe o mica aventura.
                    Totusi nu e necesar echipament de munte...

                    ...si cand ma gandesc ca trebuie sa mai fac inca o excursie d-asta pt transcrierea Civicului.... !

                    Comment


                    • Pai nu mergea sa te programezi online? Eu asa am facut in Bucuresti. Ca altfel stateam 4 ore...

                      Am intrat sa iti dau linkul si sunt intampinat de acest mesaj pe drpciv (din ciclul "datorita unei explozii au murit 2 oameni"):

                      '08 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • Probabil au si serviciu on-line dar din cate am vazut toti oamenii care veneau isi luau bilet de ordine.
                        Ncu
                        Senior Member
                        Last edited by Ncu; 31-12-19, 13:38.

                        Comment


                        • Merg imediat sa cumpar ulei si filtru ...si trebuie sa inlocuiesc si stergatoarele pt ca scartaie ingrozitor.

                          Ceva recomandari/sugestii pt stergatoare ?

                          Comment


                          • Originally posted by Ncu View Post
                            Daca intr-un orasel precum Oradea cu pretentii de "occidentalism" am avut 68 pers in fata la taxe/impuneri, cum o fi atunci in orasele mai mari din Ro !
                            In Bucuresti nu dureaza mai mult de 10 min. la Sectorul 1 la taxe, 10 min la politie inmatriculari cu programare online si 5 min la permise cu programare online.

                            Fisa medicala o obtii intr-o ora si jumatate plimbat intre 6 cabinete.

                            Eu zic ca nu e rau in marile orase.

                            '10 Honda Insight 1.3 IMA Hybrid, Nighthawk Black

                            Comment


                            • Originally posted by Ncu View Post
                              Merg imediat sa cumpar ulei si filtru ...si trebuie sa inlocuiesc si stergatoarele pt ca scartaie ingrozitor.

                              Ceva recomandari/sugestii pt stergatoare ?

                              Stergatoarele sunt Bosch, iar lamelele au codurile 76620SMGG11 si 76630SMGG01. Unul are 675mm si celalalt 575mm - sa te asiguri ca sunt pentru versiunea cu volan pe stanga.
                              '08 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC

                              Comment


                              • Multumesc ! 😊

                                Comment

                                Working...
                                X