NCU: '08 Honda Civic 1.8 i-VTEC, Sport MT, Champagne Silver Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ncu
    Senior Member
    Ncu - vin eu cu tine sa testezi Accord CU-ul amicului meu, daca doresti.

    Este pe forum un Civic Type R frumos (masina lui adi_tgv), daca totusi te-ai impaca cu 3 usi si niste cai rezerva

    Subscriu la cele mentionate, Accordul made in Japan e peste. Sa nu uitam ca Civicul Sedan din generatia respectiva e tot made in Japan. Colegul forumist dare50 din Cluj-Napoca a avut unul de vanzare, cu cutie automata. Nu stiu daca mai e de actualitate.

    Comment


    • #32
      Jozsi, multumesc inca o data dar nu ma mai sucesc - merg pe Civicul 1.8i-Vtec (sper ca am scris bine) de 140 cp, 5 usi, manuala, eventual euro 5 dar nu tin mortis.
      Ncu
      Senior Member
      Last edited by Ncu; 31-12-19, 09:34.

      Comment


      • #33
        Nu este o masina rea nici 5D-ul FN, daca te poti impaca cu suspensia spate de tip punte rigida. Vorba lui Clarkson, nu inseamna ca te vei rasturna, insa se simte diferenta fata de un Double Wishbone sau un Multilink.
        1.8-ul acela e tanc, nu trebuie sa te sperii de km. Mai degraba sa te uiti sa nu fie vopseaua intr-o stare avansata de descompunere (ideal masina revopsita integral daca gasesti), caseta de directie sa fie buna, oglinzile sa se rabateze si sa nu aibe probleme cu display-ul central.
        In rest, daca m-as uita la generatia aia, clar as cauta un facelift in echipare GT. Si nu lua rosu, se decoloreaza toate Hondele rosii mai repede sau mai tarziu, asta tot din seria vopselei magnifice.

        Spor la achizitie si hai cu topicul de prezentare!

        Comment


        • #34
          Multumesc ! 😊

          Comment


          • #35
            Ncu
            Senior Member
            Ncu Eu am Civic FN1 Type S (1.8 benzina 3 usi) si o ador.

            La FK2 (1.8 benzina 5 usi) nu o sa ai jantele Rage de 19" - alea sunt doar niste optionale pe FN2 (Type R). Dupa cum puncta si colegul
            Xander
            Senior Member
            Xander in al meu topic, nu le vrei pe 1.8 benzina. Deci ai intuit bine ca trebuie sa fugi de astfel de tuning

            Ca idee, din 2009 generatia asta a primit un facelift:
            - motor Euro 5
            - inlocuit vitrina dintre faruri cu grila de oameni normali
            - sticla alba la semnalizatoarele spate
            - cateva plastice de calitate mai buna la interior
            - bara spate
            - jante

            Din noiembrie 2010, s-a produs probabil cea mai buna versiune a OZN-ului:
            - grila similara cu Type R
            - praguri exterioare culoarea caroseriei
            - jante
            - o noua culoare bronz

            Posibil sa fi omis ceva


            Mult succes si tine-ne la curent!
            '08 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC

            Comment


            • #36
              Foarte bine-venita clarificarea
              arado. Multumesc !

              Doamne mult mi-a trebuit sa deduc ca 3D si 5D inseamna de fapt 3/5 door(usa/usi) ! 😊

              ...pai sa va tin la curent.
              Lupt cu toti prietenii, amicii, colegii, familia, inclusiv nevasta - japoneza ? Honda ? Pai alea-s pline de electronica, scumpe la piese care si vin greu, nu se pricepe nimeni la ele si cand pica, pica gramada ... pai ce te-a apucat man ? Nu mai esti fan Opel ? Nu te coafeaza un J sau o Insignia ?

              ...si io Civic in sus si Civic in jos.

              Intre timp a aparut si o trista reconfigurare buget ... Nah, la toata casa mai apare cate una-alta dar asta ma ambitioneaza mai mult. Adica 5000 euro + Opelul - asta e bugetul azi. Nu stiu peste o luna sau doua dar azi trebuie sa ma incadrez in atat. Am scos G-ul la vanzare, tin cu dintii de el si de pret, am primit in 2 randuri 1600 pe el dar eu consider ca merita putin mai mult (poate is pe aratura, nu stiu...)

              Visam la ceva 2010+ dar voi fi bucuros la un 2008 dupa sept sau 2009.

              Studiez, ma agit, ma zbat, revin

              Comment


              • #37
                Ncu, cintareste bine cine ce spune despre viitoarea ta masina: dupa ce mi-am luat eu Accordul (Ea din semnatura) amicii oradeni cunoscatori "in general" cam tot asa, VW-isti, Opelari, Skodisti (unul cu un Superb TDI V6 A/T masina altfel foarte misto pentru ce a fost facuta sa faca) au inceput cu macaneala, de cele mai multe ori foarte alaturea cu realitatea. De la wow, alea sint rapide (CL7? zau?) la sint prea complicate (pe dracu!), au electronica multa (celelalte nu au?), nu gasesti piese (da, nu sint pe toate gardurile ca la VW, poate pentru ca nu e nevoie atit de des?) si altele din repertoriul ala. Nu are rost sa spun ca nici unul nu detinuse vreuna si ca doar unul condusese o civicanie prin oras. E plina lumea de opinii si de zvonuri, precum vezi insa realitatea sau macar o parte din ea o gasesti aici. Cei care am detinut sau detinem una dintre masinile astea vezi ca avem grija de ele si ca regretam despartirea de ele. Crezi sau nu dar sintem citiva care ne uitam dupa cite-o Honda mai batrina de 10 ani si nu pentru vreo colectie auto ci ca sa le conducem! O fi si vreun bias dar n-om fi toti dusi cu capu' de se intimpla asta!

                Acuma, cu Civic-ul tau, eu ti-as sugera un drum pina la Targoviste pentru ca:
                - e Type R. Stii pe coloana ta cit de tare e suspensia aia? Nu. A, daca iei asa ceva pentru frecat prin oras mai bine uit-o, e pacat si de coloana ta si de masina aia;
                - poti conduce o masina al carei istoric e clar; se poate sa nu fie pentru tine, asta da, insa n-ai cum sa stii de la 400 km departare;
                - ai buget mic, in masina aia stii ca nu ai de bagat bani in urmatoarea perioada de timp;
                - e o masina deosebita a carei forma dupa atitia ani pare SF.

                Nu are rost sa spun ca nu-l cunosc pe proprietar, i-am urmarit insa activitatea pe forumul asta.
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • #38
                  Superb comentariul !
                  Ncu
                  Senior Member
                  Last edited by Ncu; 31-12-19, 14:11.

                  Comment


                  • #39
                    Reconfigurarea bugetului a aparut pt ca ...renovare apartament. Si activitatea asta m-am ambitionat sa o fac eu pe principiul ca "pot sa-mi bat eu joc de banii mei la fel de bine cum ar face-o un "mester"
                    Ncu
                    Senior Member
                    Last edited by Ncu; 31-12-19, 09:35.

                    Comment


                    • #40
                      Cred ca am fost putin off-topic si imi cer scuze moderatorilor si celor interesati de subiect dar simteam cumva nevoia sa justific modificarea de buget.
                      Ok, sotia nu ma intelege la capitolul masini ...pt ea e o ingramadire de fiare ce consuma bani si aud mereu "daca m-ai mangaia pe mine cat mangai suruburile alea" ...dar pasiunea ramane pasiune 😊
                      Sper doar ca prima intalnire cu Civicul sa nu fie dezamagitoare pt ca atunci........

                      Comment


                      • #41
                        La cald... prima intalnire va fi orice si oricum, dar numai dezamagitoare nu .
                        Io si Ea
                        Senior Member
                        Io si Ea a zis foarte bine, poate de-aia se gasesc mai greu piesele (repet, in 5 zile lucratoare iti poti comanda cam orice piese din uk, mai ieftin decat in Ro, cu tot cu transport). Honda inseamna emotie, am condus si eu alte masini, m-am simtit ok, dar de-abia asteptam sa revin in "cockpit-ul" meu . Revin cu detalii, daca nu esti deja convins .

                        Am cumparat Civicul 5D VIII facelift (FK2) in 2010, nou, dupa care eram innebunit, am continuat cu un FN2 (Type-R 2010) la 54k km, am vandut 5D-ul (spre norocul meu in familie) si am cumparat FK8 (noul Type-R). FN2-ul va imbatrani cu mine, FK8-ul posibil sa il vand daca mai apare ceva mai frumos de la Honda, iar FK2-ul il voi "re-cumpara", daca va fi scos la vanzare si astfel va imbatrani si el odata cu mine.
                        '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                        '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                        Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                        "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Ncu View Post
                          Am si neamuri in De ....exista posibilitatea ca "mergi frate sa vezi masina si retine-o pana ajung eu"...
                          Cea mai buna optiune, cu ocazia asta ii si vizitezi Acolo oferta e mult mai vasta si masinile mai nebatute.

                          Pana rezolvi treburile casnice si vinzi Opelul, ai timp sa iti iei aplicatia mobile.de / autoscout24 si sa studiezi piata...

                          Si faza cu sotia e relatable, normal sa fie geloasa
                          "Ce are masina si nu am eu?" Hmm... Probabil manual de utilizare.
                          '08 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by arado View Post

                            Cea mai buna optiune, cu ocazia asta ii si vizitezi Acolo oferta e mult mai vasta si masinile mai nebatute.

                            Pana rezolvi treburile casnice si vinzi Opelul, ai timp sa iti iei aplicatia mobile.de / autoscout24 si sa studiezi piata...

                            Si faza cu sotia e relatable, normal sa fie geloasa
                            "Ce are masina si nu am eu?" Hmm... Probabil manual de utilizare.
                            N-as insista pe varianta asta pt ca nah, nimeni nu-i fericit sa-i dai de lucru mai ales daca masina e la nu stiu ce distanta de ei. In plus am incercat mereu sa ma descurc singur...
                            M-as orienta spre Ro gata inm. sa nu-mi bat capul prea mult pt ca in general stau prosf cu timpul liber. In plus, la naiba, lucru ilogic, la nemti masinile sunt mai scumpe cu cel putin 1000 e fata de Ro si nu-mi explic cum reusesc samsarii sa se adapteze la preturile din Ro.

                            * - tare faza cu manualul ! 😂😂

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Ncu View Post

                              N-as insista pe varianta asta pt ca nah, nimeni nu-i fericit sa-i dai de lucru mai ales daca masina e la nu stiu ce distanta de ei. In plus am incercat mereu sa ma descurc singur...
                              M-as orienta spre Ro gata inm. sa nu-mi bat capul prea mult pt ca in general stau prosf cu timpul liber. In plus, la naiba, lucru ilogic, la nemti masinile sunt mai scumpe cu cel putin 1000 e fata de Ro si nu-mi explic cum reusesc samsarii sa se adapteze la preturile din Ro.

                              * - tare faza cu manualul ! 😂😂

                              fiindca samsarul roman cumpara un Civic tavalit la 3k de euro, cu 300k km, ii face un detailing, mai peticeste ceva la el, da km in spate, si o scoate la vanzare cu un nr de km <200k si la un pret de 6k euro.

                              din propria experienta, in primavara cand mi-am pierdut noptile pe mobile.de cautand masina, am vazut civicuri 5D 1.8, in germania, intre 3k-10k euro. mie mi s-a pus pata pe una la pretul de 7k. la prima tura de negociere telefonica, am scos-o la 6.7k euro, iar la fata locului, am luat-o cu 6.5k euro. Masina avea 105k km si era/este in stare exceptionala. poti vedea jurnalul meu.

                              Comment


                              • #45
                                Am sa caut jurnalul daca nu cumva l-am citit 😊

                                Sper inca la ceva din Ro - imi plac maxim anunturile care incep cu "masina cumparata de noua de la Asko"
                                Daca chiar nu voi gasi nimic pe placul meu voi lua in considerare si varianta DE.

                                Mi ciuda ca azi n-am avut timp nici sa suflu, ce sa mai caut masini. Totusi la un moment dat am descarcat toate aplicatiile posibile (CRZ, LAju, Best, Vit, Publ) si foarte slabut. Cel mult tot aceleai ca pe Ox.

                                (prescurtari pt ca incerc sa nu fac reclama....)

                                Comment

                                Working...
                                X