NCU: '08 Honda Civic 1.8 i-VTEC, Sport MT, Champagne Silver Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Astra G este al doilea Logan al Romaniei...

Cosmin - cand stai la volanul unui BMW (sau Honda, nah) si te uiti plictisit la trafic, da, asa esti tentat sa spui, ca Astra G e al 2-lea Logan al Romaniei insa poate ajungi la concluzia asta luand in considerare nr mare de masini vazute in trafic ...desi Astra G cam incepe sa dispara din peisaj.
    Last edited by Ncu; 31-12-19, 08:05.

Comment

• Interesant review - era de asteptat chiar daca e o honda nu e o masina premium , mai ales civicul care e din clasa mai mica . As adauga niste observatii , chiar daca nu sunt posesor de Civic (am un model din 1993 care masina mi se pare geniala pentru acel an , nu am mers cu modele mai noi ) , cred ca e diferenta semnificativa si intre varianta comfort si executive . Comparativ accordul e net superior , eu detin si un golf 5 , am passat in familie , mi se pare o exagerare sa aud ca golful / skoda sunt mai antifonate si mai confortabile (am condus si octavia 3 cateva mii de km la viteze mari , masinile sunt destul de praf ). Personal accordul (cel putin executive care il detin, si sa fie generatia a 8 , am mers si cu generatia a 7 care este mai putin comfortabila / antifonata ) mi se pare mai antifonat si mai comfortabil chiar si fata de passat , ca dotari din anul respectiv e la nivel de masina premium . Evident nu e ca un audi/bmw/mercedes , mi se pare o alternativa buna pentru o masina decenta cu costuri de intretinere normale , nu poti face comparatie cu un seria 5 / a6 care la achizitie au avut pretul dublu sau mai mare . Cateva minusuri ar fi spatiul , ca si volum portbagajul e destul de mare dar nu e practic din cauza gurii si a formei interioare , si consumul mare - daca la alte marci la mers regulamentar poti merge si cu consum relativ mic , la accord nu prea scade sub 8 , ca urmare nici nu merita sa incerci sa mergi la consum (exista si aici alternativa pe GPL momentan nu vreau sa o stric ) . Mai e si incovenientul ca o Honda nu o repara oricine , vorbim de masini sh de 10 ani care oricat de fiabile ar fi o sa incepe sa pice pe ele si o sa fie bataie de cap cu drumuri la service Bucuresti , piese etc . Fiecare isi alege masina dupa suflet , nu dupa fisa tehnica . Mie imi place mult si ca design si ca stil de mers , nu as face ubgrade decat la mercedes / lexus ceva .
      Honda Accord CU2 - M/T

Comment

• Consider Civicul (meu) una din putinele optiuni din care sa alegi daca vrei sa eviti benzina-turbina si dieselul cu FAP/DPF.
        Last edited by Ncu; 31-12-19, 08:06.

Comment

• M-am delectat o ora întreaga cu postarea ta și am învățat și multe lucruri noi despre Civic. Mulțumesc frumos!

Cum se aude muzica la Civic fata de Astra?

Exceptand capacitatea portbagajului, spațiul interior de la Jazz mi se pare superior Civic-ului (ma refer la spațiul pentru picioare fata și spate). Cert este ca Jazz-ul e mai încăpător decât Astra - și nici nu e de mirare, clasele au tot crescut de-a lungul generațiilor + faptul ca Jazz-ul este lider absolut în spațiu pe clasa sa.

Îmi place mult de tot de faptul ca o compari cu Astra! Și e și normal, cu un mic decalaj de vreo 2 ani, sunt mașini care se concurează în mod direct. Orice pe lumea asta o faci prin comparație, de la dentist și pana la noua pereche de bocanci.
          Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:41.

Comment

• Tati eu am impresia ca voi sunteți nevorbiti... in loc să postati orice idee va trece prin cap aveți milă si de noi, ceilalți membri și mai potoliti-vă puțin. Am apreciat postarile inițiale dar deja ati "intoxicat" forum-ul cu ideile voastre preconcepute despre Honde. Eu am avut Civic inainte de Accord si am fost mai mult decât mulțumit, per total! Poate fi o mașină senzațională dar nu pentru oricine! Am impresia ca si dacă ai fi avut Mercedes sau Tesla tot ai fi avut ceva de comentat (negativ). Faceți un bine tuturor și puneți STOP subiectului acesta (36 de pagini pline de impresii care mai de care mai false - unele chiar exagerate). Nu vreau sa supăr pe nimeni dar dupa cum observați majoritatea membrilor care au deținut Civic-uri si-au exprimat parerea care este contrară cu cele de mai sus.

Comment

• Și dacă tot e Craciunul, recomand cu căldură filmul A Christmas Story (1983). Dorința imensă din acest film are directa legătură cu topicul în cauza...

Comment

• Originally posted by Cosmin410b View Post

Cum se aude muzica la Civic fata de Astra?

Soundul in Astra parea o idee mai "curat"
                Last edited by Ncu; 31-12-19, 08:08.

Comment

• Originally posted by Ciuciumax25 View Post
                  Tati eu am impresia ca voi sunteți nevorbiti... in loc să postati orice idee va trece prin cap aveți milă si de noi, ceilalți membri și mai potoliti-vă puțin. Am apreciat postarile inițiale dar deja ati "intoxicat" forum-ul cu ideile voastre preconcepute despre Honde. Eu am avut Civic inainte de Accord si am fost mai mult decât mulțumit, per total! Poate fi o mașină senzațională dar nu pentru oricine! Am impresia ca si dacă ai fi avut Mercedes sau Tesla tot ai fi avut ceva de comentat (negativ). Faceți un bine tuturor și puneți STOP subiectului acesta (36 de pagini pline de impresii care mai de care mai false - unele chiar exagerate). Nu vreau sa supăr pe nimeni dar dupa cum observați majoritatea membrilor care au deținut Civic-uri si-au exprimat parerea care este contrară cu cele de mai sus.
                  Nu inteleg exact ce te deranjeaza - ca vorbim sau ca avem pareri diferite ?

Last edited by Ncu; 31-12-19, 14:20.

Comment

• Cred ca as fi înghițit mai repede un review despre Opel Astra (pe un forum dedicat Hondelor) pe care ai detinut-o mai mulți ani decât păreri superficiale, la rece, despre o mașină achiziționată in urma cu două luni si despre care nu știi prea multe. Repet, nu am vrut sa fiu acid, dar după cum vezi numărul postarilor membrilor vechi a scăzut dramatic. Ce e mult, strică si mai mult plictisește. Seara plăcută!

Comment

• E normal ca unii oameni sa mai aibă și o invidie din când în când pe bucuria sau plăcerea altora. E studiata de mult în psihologie.

Comment

• Cred ca singurul deranj survine in urma faptului ca sar in ochi la deschiderea forumului cele mai noi postari ...dar aici nu sunt eu de vina ...desi cu exceptia a 3-4 postari sporadice pe alte topicuri am cam stat aici "in banca mea".
                        Last edited by Ncu; 31-12-19, 08:09.

Comment

• Omoram serverele și pensionam fortat vechii forumului

Comment

• Dacă nu vei mai scrie, te înțeleg perfect.

Comment

• Originally posted by Cosmin410b View Post
                              Dacă nu vei mai scrie, te înțeleg perfect.
                              Voi scrie atata timp cat am ceva mai mult de spus decat "wow, ce grozava e Honda mea, uitati aici 26 de poze din vacanta"...

Comment

• Cosmin doar plictisiți oamenii... este la fel de grav. Acesta a fost si este un forum destinat pasionatilor de Honda si nu al carcotasilor care nu au altceva mai bun de facut decât sa arunce cu noroi in modele consacrate ale mărcii. Nimeni nu va interzice sa postati, dar păstrați totuși o limită. Exagerati si nu face bine nimănui. Nu o spun cu răutate dar am ajuns sa va cunosc preferințele mult mai bine decat mi-as fi dorit. Știu ca voua vi se pare super-mega-ultra interesant tot ceea ce povestiți dar poate nu este chiar așa.

Comment

Working...
                                X